Jaki monitor dla fotografa? Parametr reprodukcji koloru
Parametr reprodukcji koloru, czyli mówiąc prościej – podświetlenie, odgrywa niebagatelną rolę w naszej recepcji obrazu. Jeśli zdecydujemy się na monitor o nierównomiernym podświetleniu, barwy, które są na fotografii, będą wyglądały inaczej po wywołaniu jej, niż w trakcie oglądania i obróbki. Kupując monitor do obróbki zdjęć, powinniśmy więc zwrócić uwagę na parametr reprodukcji koloru, który określa nam odchylenie palety na monitorze w porównaniu do otrzymanego wzorca. Parametr ten jest nazywany deltaE.
Matryca monitora do zdjęć
Kolejnym istotny parametrem jest matryca, która w dużej mierze odpowiada za jakość widzianego przez nas obrazu. Od technologii jej wykonania zależy nasz kąt widzenia oraz płynność przejść tonalnych. Jeśli fotografią zajmujemy się zawodowo,
warto zwrócić uwagę przede wszystkim na matryce IPS. Dzięki nim uzyskamy nasycone barwy oraz prawidłowy kąt widzenia.
Rozdzielczość ekranu
Oczywiście monitory do obróbki zdjęć muszą również charakteryzować się odpowiednią rozdzielczością. Nie powinniśmy wybierać gorszej niż Full HD. Monitory, które uznaje się za sprzęt średniej jakości, oscylują wokół rozdzielczości QHD. Osoby zajmujące się obróbką profesjonalnie i pracujące z detalami powinny zwrócić uwagę na
monitory 4K. Choć jest to wysoki standard i sięganie po sprzęt z najwyższej półki, to warto to rozważyć. Pomimo wyższych kosztów znacząco poprawiamy swój komfort pracy i jesteśmy w stanie pracować z niuansami.
Monitor do obróbki zdjęć a kalibracja
Wymienione wyżej parametry to podstawowe cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego sprzętu to za mało, by nasza praca była przez cały czas efektywna i satysfakcjonująca. Fotografowie zajmujący się profesjonalną obróbką zdjęć skupiają się również na kalibracji ekranu. Niektórzy z nich wykonują ją nawet raz w miesiącu, by zyskać pewność, że pracują ze sprzętem najwyższej jakości.
Kalibracja polega na tym, aby na ekranie uzyskać takie same barwy, jakie uzyskamy na wydrukowanej fotografii. Dlatego też ustawiamy parametry jasności, stały punkt bieli czy gradację cieni. Warto więc wybierać takie monitory, które mają już wbudowane oprogramowanie kalibrujące. Dzięki temu nie będziemy potrzebować dodatkowych akcesoriów do pomiaru. Możemy przełączać tryby obrazu, korzystając z dostępnego kalibratora.