Data publikacji:

Montaż prowadnic kulkowych krok po kroku

Prowadnice kulkowe znajdziemy we wszystkich rodzajach szuflad używanych w meblach kuchennych, łazienkowych, biurowych oraz pokojowych, a także w innych systemach przechowywania. Pojedyncza prowadnica składa się z dwóch wyprofilowanych metalowych listew oraz plastikowego kółka, które porusza się w ich wnętrzu po złączeniu. Ten niezwykle prosty mechanizm jest bardzo niezawodny, odporny na zużycie, a także pozwalający na prawie bezszelestne wsuwanie i wysuwanie szuflady, bez zauważalnego oporu. W artykule radzimy, jak samodzielnie przeprowadzić montaż prowadnic kulkowych.
montaż prowadnic kulkowych krok po kroku

Montaż prowadnic kulkowych – o czym należy pamiętać?

Prowadnica to niezwykle prosta konstrukcja, a do jej zamontowania nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. W optymalnej pracy pomoże nam jednak z pewnością standardowa akumulatorowa wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka. Jeżeli składamy meble przeznaczone do montażu, bardzo często nie musimy nawet wykonywać odpowiednich otworów na wkręty do mocowania prowadnicy, bowiem są one już przygotowane przez producenta.
W przypadku gdy samodzielnie zakładamy szufladę z prowadnicami, powinniśmy podejść do zadania z większą uwagą. Miejsca do wykonania odwiertów muszą być dokładnie wyznaczone ołówkiem lub pisakiem. Do tego celu używamy miarki oraz kątownika. Nawet jeden lub dwa milimetry różnicy sprawią, że szuflada nie będzie otwierała się poprawnie lub zacznie sprawiać problemy.
Warto też nie oszczędzać w sklepie i wybierać najsolidniej zbudowane prowadnice. Jest to istotne, zwłaszcza gdy zakładamy duże szuflady, przechowujące sporo ciężkich przedmiotów. Nie zapominajmy też o dobraniu odpowiednich wkrętów (długość i grubość).
Pamiętajmy, przeciętna prowadnica ma grubość 13 milimetrów. Podczas planowania wymiarów szuflady należy wziąć to pod uwagę, inaczej nie wsuniemy elementu do środka szafki. Dla przykładu – jeżeli wewnętrzna szerokość szafki wynosi 700 milimetrów, to szerokość zewnętrznych ścianek szuflady powinna wynieść 674 milimetrów (odejmujemy po 13 mm z jej obu boków).

Prowadnica kulkowa do szuflady – jak przeprowadzić montaż?

Na początku przygotowujemy mebel, w którym chcemy zamontować szuflady. Powinien być on solidnie skręcony. Nigdy nie montujemy prowadnicy przed całkowitym złożeniem wszystkich elementów mebla.
Jeżeli to możliwe, mebel ustawmy w jak najbardziej dogodnej dla siebie pozycji. Po przyłożeniu do ścianek obu prowadnic dokonujemy odpowiednich pomiarów pisakiem lub ołówkiem i zaznaczmy za ich pomocą miejsca na wkręty. Warto też oświetlić wnętrze głębokiej szafki, by wyraźnie zobaczyć wykonywane punkty odwiertu. Podobnie postępujemy w przypadku szuflady.
Teraz bierzemy w ręce wkrętarkę i ostrożnie mocujemy wszystkie prowadnice, po czym wkładamy szufladę do mebla i sprawdzamy, czy zadanie zostało wykonane w stu procentach poprawnie. W razie błędu możemy nieco zmienić położenie listwy, przesuwając ją w pożądanym kierunku po lekkim odkręceniu wszystkich wkrętów.
Jeżeli popełniliśmy gafę na skutek większego niedopatrzenia, trzeba wykonać nowe otwory. Listwy mają zazwyczaj kilka wyznaczonych miejsc na umieszczenie śrub, tak więc wystarczy z nich skorzystać. Efekt tych korekcji nie będzie zauważalny z zewnątrz mebla.
Zdjęcie: Envato Elements