Data publikacji:

Montaż taśmy LED: jak zamontować? Poradnik

Taśmy LED są powszechnie używane w domowych systemach oświetlanie. Przy ich pomocy rozjaśniamy całe pomieszczenia, a także pojedyncze detale architektoniczne. Znajdziemy je w zabudowie kuchennej, w szafie w sypialni, a także za kanapą lub telewizorem. Co ważne, montaż taśmy LED nie jest nadmiernie skomplikowaną czynnością, radzimy więc, jak się za niego zabrać.

Jeszcze kilkanaście lat temu oświetlenie diodami LED należało do całkowitej rzadkości. Osoby zainteresowane podświetleniem szafek lub podwieszanego sufitu zmuszone były do korzystania z drogich i mało elastycznych rozwiązań, które oparte były o klasyczne świetlówki, halogeny lub żarówki. Rozwój technologii i spadek ceny LED-ów kompletnie odmienił jednak sytuacją, a tym samym i nasze domy. Dziś na montaż taśmy LED może pozwolić sobie prawie każdy. Proces ten nie jest specjalnie skomplikowany, choć wymaga posiadania planu i wizji tego, w jaki sposób chcemy skutecznie wykorzystać światło.

Czym są taśmy LED?

Taśmy LED to elastyczne paski wykonane z tworzywa sztucznego, na których powierzchni zamontowane są rzędy połączonych ze sobą diod. Uogólniając, taśmy możemy kupić w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są gotowe zestawy oświetleniowe. Wchodząca w ich skład taśma nie wymaga dodatkowej obróbki, ma z góry ustaloną długość oraz bez problemu podłącza się ją do zasilania. Rozwiązanie to jest zwyczaj droższe, ale pozwala na szybkie zamontowanie oświetlenia. W drugim przypadku obowiązek wyboru właściwego zasilacza oraz jego połączenia z diodami spada na instalującego. Musi on również poprawnie przyciąć rolkę i włożyć ją np. w odpowiednią osłonę lub klosz, który zabezpiecza całość przed kurzem i brudem.

Przechodząc do kwestii czysto technicznych, warto wspomnieć, że producenci taśm dzielą je również ze względu na ich różne parametry techniczne. Chodzi tu między innymi o typ generowanego przez nie światła (białe lub kolorowe), a także rozmiar diod oraz gęstość ich rozmieszczenia na taśmie. Nie trzeba chyba podkreślać, że mają one niezwykle istotny wpływ na ostateczny wygląd systemu oświetlenia.

Montaż taśmy LED

I. Przygotowanie do montażu

W pierwszej kolejności musimy oczywiście dokładnie zmierzyć miejsce, w którym zamontujemy diody. Jest to kluczowe zadanie, przy którym dla uzyskania jak najlepszego efektu lepiej się nie pomylić i to bez względu na to czy montujemy LED-y za telewizorem, czy pod sufitem. Warto też przy okazji wziąć pod uwagę obecność kabli zasilających i zaplanować to, jak poprowadzić je do gniazdka elektrycznego. Jeżeli decydujemy się na zestaw oświetleniowy, może okazać się, że będzie potrzebny dodatkowy przedłużacz.

II. Przycinanie taśmy LED

W przypadku gotowych zestawów oświetleniowych skazani jesteśmy na z góry ustaloną długość paska z diodami. Kupując rolkę LED-ów, możemy jednak przyciąć taśmę do niezbędnej nam długości. Dokonamy tego za pomocą zwykłych nożyczek. Pamiętajmy jednak, by ciąć jedynie w przewidzianych do tego miejscach, które w zależności od wybranego produkty, są wyznaczone w odstępach pięciu lub dziesięciu centymetrów. Jeżeli taśmę LED pokrywa warstwa zabezpieczającego ją silikonu, należy przed skróceniem ostrożnie rozciąć ją nożykiem.

III. Łączenie taśmy LED z zasilaczem 

Łączenie taśmy LED z kablem zasilającym to najpewniej najtrudniejszy etap montażu, albowiem używam do tego lutownicy. Dwie odsłonięte końcówki przewodu łączymy ze stykami na końcu taśmy. Do montażu możemy użyć też specjalnej złączki.
Znając długość przyciętej taśmy oraz liczbę i moc zamontowanych w niej diod, da się bez problemu obliczyć maksymalne napięcie niezbędne do jej poprawnego działania, co pozwala dobrać także odpowiedni zasilacz. Należy podkreślić, że informacje na temat parametrów diod oraz urządzenia zasilającego znajdują się najczęściej na opakowaniu lub w formie etykiety na rolce taśmy.

IV. Przymocowywanie i zabezpieczanie taśmy LED – na co zwracamy uwagę?

Praktycznie wszystkie taśmy LED posiadają od spodu warstwę mocnego kleju. Bez obaw przymocujemy więc diody do prawie każdej powierzchni. Dla bezpieczeństwa oraz dobrego efektu wizualnego taśmę najczęściej montujemy jednak w specjalnych osłonkach lub kloszach. Alternatywą dla tego rozwiązania są jednak wspomniane już taśmy z osłonką z silikonu, które zachowują swoją pełną elastyczność, przez co świetnie nadają się np. do podświetlenia telewizora czy biurka.
Warto pamiętać, że diody LED wydzielają podczas pracy spore ilości ciepła. Jeżeli taśma zamontowana jest np. w szafce lub w innych miejscach o słabej cyrkulacji powietrza, doprowadza to do jej nadmiernego nagrzewania się, co z kolei ogranicza jej żywotność oraz staje się przyczyną awarii, która zmusza nas do wymiany urządzenia. Nie można zapominać też o tym, że pod wpływem wysokiej temperatury swoje właściwości traci też z czasem klej mocujący taśmę.

Autor: Michał Kułakowski