Data publikacji:

Jaka myjka ultradźwiękowa jest najlepsza?

Do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni wykorzystujemy najczęściej wodę oraz różnego rodzaju detergenty. Nieraz środki te są jednak niewystarczające, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z drobnym przedmiotami o skomplikowanej i delikatnej strukturze. W takich przypadkach można sięgnąć po ultradźwiękową metodę czyszczenia, z której korzystają specjalistyczne urządzenia, wykorzystywane w kosmetyce, medycynie, jubilerstwie, elektronice oraz w produkcji przemysłowej. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat myjek ultradźwiękowych.
myjka ultradźwiękowa

Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Technologia czyszczenia ultradźwiękowego liczy sobie już prawie 100 lat. Pierwsze komercyjne urządzenia, które z niej korzystają, pojawiły się jednak dopiero w latach 50. ubiegłego stulecia. Początkowo były ono stosowane na szeroką skalę w zakładach przemysłowych, ale dzięki miniaturyzacji przenosiły się one do również do laboratoriów medycznych, salonów kosmetycznych lub zakładów jubilerskich.
Oznacza to, że myjki ultradźwiękowe różnią się dość znacząco wyglądem i wielkością. Mogą być to więc ważące setki kilogramów urządzenia ustawiane w halach fabrycznych, jak i kompaktowe model ustawiane na biurkach lub blacie. Bez względu na format i przeznaczenia, podstawowa zasada ich działania pozostaje niezmienna.
Jak wskazuje na to nazwa sprzętu, myjki do oczyszczania przedmiotów wykorzystują ultradźwięki. Są one niczym więcej jak falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości, które przez ludzkie ucho odbierane są jako bardzo wysoki i nieprzerwany pisk. Niosą one ze sobą dość dużą energię, ale same z siebie nie są w stanie usunąć zabrudzeń. Każda myjka wymaga także zazwyczaj specjalnego płynu czyszczącego, który jest zazwyczaj roztworem wody oraz mieszanki detergentów.
Przedmioty przeznaczone do czyszczenia zanurzamy w roztworze wodnym. Płyn pod wpływem generowanych przez maszynę ultradźwięków zostaje wprawiony w ruch i tworzą się w nim miliony pęcherzyków powietrza, które implodują pod wpływem dźwięku i kontaktu z zabrudzoną powierzchnią zasysając i odrywając z niej zanieczyszczenia, delikatnie ją szorując.
Dzięki zastosowaniu myjki ultradźwiękowej z łatwością można usunąć zabrudzenia z przedmiotów o niewielkich rozmiarach, a także skomplikowanej strukturze. Metoda przydaje się zwłaszcza w przypadku bardzo porowatych obiektów lub tych wykonanych z delikatnych materiałów, które podczas mechanicznego czyszczenia moglibyśmy bardzo łatwo uszkodzić.
Do zalet czyszczenia ultradźwiękowego należy zaliczyć przede wszystkim jego wysoka skuteczność. Nie można zapomnieć też o oszczędności czasu jaką zapewnia, bowiem proces przebiega nieporównywalnie szybciej, niż przy mechanicznym myciu. Myjki radzą sobie też nad wyraz dobrze z bardzo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, takimi jak smary, resztki farb i emulsji, drobnym pyłem oraz wiórkami i opiłkami.
O skuteczności myjki ultradźwiękowej decyduje jej moc, zakres częstotliwości generowanych fali dźwiękowych, który dopasowujemy do konkretnego obiektu i zabrudzenia, jak również rodzaj użytego płynu oraz jego maksymalna temperatura.

Jaka najlepsza myjka ultradźwiękowa?

Kiedy mowa o myjkach ultradźwiękowych do zastosowania domowego to przede wszystkim kompaktowe urządzenia kosmetyczne, z których korzysta się również np. w profesjonalnych salonach urody, których ceny wynoszą od 100 do kilkuset złotych. Oznacza to, że nie potrzebujemy urządzenia od dużej mocy lub objętości, która pozwala na oczyszczanie większych przedmiotów, takich jak narzędzia laboratoryjne lub warsztatowe.
Eksperci zalecają więc kompaktowe modele o mocy wynoszącej od 35 do 70 W, które generują dźwięki w częstotliwości od 25 do 130 kHz. Poza przyrządami kosmetycznymi, w tego typu domowej myjce oczyścimy też biżuterię, sztućce lub okulary.

Czego nie można myć w myjce ultradźwiękowej?

Do myjki nie możemy wkładać przedmiotów łatwopalnych, a także jakiejkolwiek elektroniki. Zapomnijmy więc o czyszczeniu w niej nawet wodoodpornego smartfona, słuchawek, smartwatchy i innych gadżetów. Nie używamy jej również do czyszczenia specjalistycznych narzędzi, takich jak prostnice i kątnice chirurgiczne.

Jakiego rodzaju płyny stosować w myjce ultradźwiękowej?

Producenci myjek ultradźwiękowych stanowczo zalecają sięganie po dedykowane płyny do czyszczenia w tych urządzeniach. Pod żadnym pozorem nie używamy rozpuszczalników chemicznych oraz innych łatwopalnych roztworów. Po włączeniu urządzenia istnieje bowiem ryzyko zapłonu, wywołanego lokalnymi zmianami temperatury wywołanych działaniem sprzętu.

Czy myjka ultradźwiękowa dezynfekuje?

Pytanie o to, czy domowa myjka ultradźwiękowa dezynfekuje umieszczane w niej przedmioty jest zazwyczaj zadawane w kontekście ich wykorzystywania w kosmetologii. Jeżeli zastosujemy odpowiedni preparat, urządzenie jest w stanie zdezynfekować większość czyszczonych powierzchni, usuwając z nich grzyby, a także niektóre rodzaje bakterii i innych drobnoustrojów. Pamiętajmy jednak, że nie przeprowadzi ona ich całkowitej sterylizacji, proces ten trzeba przeprowadzić osobno, korzystając z bardziej specjalistycznego sprzętu.
Zdjęcie: Envato Elements