Data publikacji:

Jaką myszkę ergonomiczną wybrać? Czy warto?

Spędzacie dużo czasu przed komputerem i powoli zaczynacie narzekać na bóle w nadgarstku? Nie należy tego bagatelizować, bo może to oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. Żeby jednak uniknąć takich dolegliwości albo je zminimalizować, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który został zaprojektowany z myślą o jak najbardziej komfortowym użytkowaniu peceta. Mowa oczywiście o myszkach ergonomicznych – sprawdźcie, czym się charakteryzują i jakie modele warto kupić.
woman hand using computer ergonomic mouse

Mysz ergonomiczna – co to?

Standardowe lub gamingowe myszki często wyprofilowane są w taki sposób, że mogą obciążać dodatkowo nadgarstek, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Najczęstszymi problemami u osób spędzających przynajmniej kilka godzin dziennie przed komputerem mogą być choroby znane jako zespół cieśni nadgarstka lub łokieć tenisisty.
W obu przypadkach występują bóle w mięśniach, drętwienie palców, co prowadzi do znacznych trudności w korzystaniu z myszki. Jeśli więc na co dzień używacie myszki biurowej lub zaprojektowanej z myślą o grach wideo, to musicie pamiętać o częstych przerwach, rozgrzewkach dłoni oraz utrzymaniu ręki w jak najbardziej naturalny sposób, żeby niepotrzebnie nie uciskać nerwów.
Z pomocą przychodzą myszki ergonomiczne, które od innych gryzoni różnią się przede wszystkim konstrukcją. Na pierwszy rzut oka ich fikuśne kształty sprawiają wrażenie niewygodnych, lecz w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Producenci stawiają na różne designy, mające na celu zapewnienie jak najlepszego ułożenia dłoni, odciążając mięśnie oraz ucisk na żyły i mięśnie.
Oczywiście potrzeba trochę czasu, żeby się przyzwyczaić do takiego urządzenia, ale w tym przypadku gra jest warta świeczki. Nie jesteście też ograniczeni do jednego, konkretnego projektu myszek ergonomicznych – do sprzedaży trafiają różne modele, dzięki czemu możecie wybrać model odpowiadający waszym potrzebom.
Jeżeli stawiacie na wysoką jakość, to z pewnością taką znajdziecie w myszce Logitech LIFT, która dostępna jest zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Ciekawą opcją jest również sprzęt od firmy Contour – model Unimouse także dostępny jest w dwóch wariantach, w zależności od tego, z której ręki korzystacie bardziej. Gdybyście natomiast szukali trochę tańszej myszki ergonomicznej, to warto zastanowić się nad Trust Verro lub SpeedLink Piavo.

Czym się charakteryzuje ergonomiczna myszka pionowa

Idealnym przykładem niestandardowych myszek ergonomicznych są modele oferujące pionową obudowę. Oznacza to, że nie kładziemy na nich dłoni, jak na standardowych gryzoniach, tylko łapiemy je z boku, jakbyśmy mieli uścisnąć czyjąś dłoń podczas witania się. Taki rodzaj myszek bardzo mocno odciążą ścięgna oraz mięśnie przedramienia, ponieważ dłoń utrzymana jest w o wiele bardziej naturalne pozycji.
Większość myszek pionowych bazuje na dwóch przyciskach kontrolowanych przez palec wskazujący i środkowy, jak np. Delux M618, LogiLink ID0159 czy Techly IM1000VM. Czasami zdarzają się jednak bardziej awangardowe rozwiązania – doskonałym przykładem jest model Fellowes Penguin, którego konstrukcja przypomina stare joysticki do gier.

Czym jest trackball?

Interesującymi modelami myszek ergonomicznych są również urządzenia określane mianem trackballi, które wyposażone są w manipulator kulkowy. Tego typu sprzęt dostępny jest w sprzedaży zarówno w wersji klasycznej, poziomej, jak i pionowej. Trackballe różnią się od innych myszek tym, że nie musimy nimi manewrować po podkładce, ponieważ nie mają czujnika laserowego oraz optycznego.
Urządzenie cały czas znajduje się w jednej pozycji, zaś użytkownicy sterują kursorem za pomocą dużej kulki. Zazwyczaj jest ona umieszczona pod kciukiem, choć zdarzają się też wersje wykorzystujące inne palce. Jednym z lepszych reprezentantów trackballi jest Logitech MX Ergo lub sporo tańszy Logitech ERGO M575. Gdybyście natomiast zastanawiali się nad wyborem trackballa operowanego palcem wskazującym, to dobrym wyborem jest Kensington Slimblade.

Rodzaj myszy ergonomicznej – laserowa czy optyczna?

Sensory optyczne to stara technologia, która czasami miewa problemy z dokładnością, przez co ruch myszką nie zawsze idealnie przełoży się na przesunięcie kursora na ekranie. Warto mieć też do nich kupioną odpowiednią podkładkę, ponieważ modele optyczne mogą mieć problemy z fakturą biurka, zwłaszcza jeśli nie jest ona jednorodna. Zaletą myszek optycznych jest natomiast to, że są o wiele tańsze. Jeśli więc z komputera korzystacie głównie do przeglądania internetu lub wykonywania jakichś prostych prac niewymagających precyzji, to śmiało możecie postawić na ten rodzaj gryzoni.
Jeśli natomiast budżet nie gra roli i wolicie zainwestować w sprzęt wyższej klasy, to bez zastanowienia wybierzcie myszki z sensorem laserowym. Jest on bardzo precyzyjny i praktycznie bezbłędny. W dodatku doskonale radzi sobie z różnymi powierzchniami. Myszki laserowe to solidny sprzęt, który można polecić osobom zajmującym się obróbką graficzną, obsługującym bardziej skomplikowane programy bądź grającym w gry strategiczne.

Ergonomiczna mysz bezprzewodowa – czy można takie kupić?

Jak najbardziej, w sprzedaży znajdziecie wiele modeli ergonomicznych myszek, które oferują komunikację bezprzewodową. Oczywiście musicie się jednak liczyć z tym, że takie modele często są znacznie droższe niż wersje z kablem. Co prawda można kupić tańsze gryzonie bezprzewodowe, lecz czasami miewają problemy z łącznością, co dla wielu użytkowników może być irytujące.
Najlepiej, jakby mysz ergonomiczną można było sparować z komputerem za pomocą Bluetooth – wtedy jakość połączenia jest o wiele stabilniejsza, a do tego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w każdej chwili „podpiąć” się pod inne urządzenie. Tańsze warianty dostępne są z odbiornikami na USB, które działają w paśmie 2,4 GHz. W tym przypadku łączność może być zagłuszana przez inne urządzenia. Zobaczcie, jakie myszki ergonomiczne korzystają z komunikacji bezprzewodowej:

Czy można kupić ergonomiczną myszkę gamingową?

Myszki pionowe, trackballe i ergonomiczne domyślnie zostały zaprojektowane z myślą o domowym lub biurowym korzystaniu z komputerów. Gry wideo wymagają o wiele większej precyzji oraz mobilności, przez co myszki ergonomiczne nie do końca nadają się do gier – no chyba, że do jakichś prostszych strategii. Choć na upartego myszki ergonomiczne można wykorzystywać także do strzelanek i innych gatunków.
Na szczęście wielu producentów sprzętu komputerowego coraz bardziej bierze pod uwagę zdrowie i komfort użytkowników, dlatego coraz więcej myszek gamingowych ma o wiele lepiej wyprofilowane obudowy, dzięki czemu można z nich korzystać dłużej, bez obaw o poważniejsze konsekwencje. Istotne jest jednak to, abyście dopasowali gryzonia do wielkości swoich dłoni oraz chwytu, z jakiego korzystacie.

Myszka ergonomiczna – ranking

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych myszek ergonomicznych dostępnych na Ceneo.pl:
Zdjęcie: Envato Elements