Data modyfikacji:

Najlepsza butelka antykolkowa. Ranking polecanych butelek

Najczęstszą dolegliwością, z którą muszą mierzyć się niemowlęta w pierwszych tygodniach życia, jest dokuczliwa kolka. Ten problem pojawia się najczęściej między trzecim a piątym tygodniem życia dziecka i potrafi wzbudzać ból brzucha trwający nawet kilka godzin. Chociaż nie ma sprawdzonego leku na kolkę u noworodków, to obecnie znane są sposoby pozwalające zredukować pojawianie się tej dolegliwości. Dobrym sposobem, praktykowanym przez wielu rodziców, jest wykorzystanie do karmienia specjalnie opracowanej butelki antykolkowej. Taka butelka to jeden z podstawowych elementów wyprawki, który z pewnością świetnie się sprawdzi w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Przeczytaj również: Smoczek dla noworodka

najlepsza butelka antykolkowa

Przyczyny kolki u niemowląt

Chociaż kolka niemowlęca nie jest groźną dolegliwością, to jej występowanie powoduje dyskomfort u dziecka, a tym samym wywołuje stres u świeżo upieczonych rodziców. To częsta przypadłość, która może pojawić się u dziecka w jego pierwszych tygodniach życia. Najczęściej uaktywnia się po południu lub wieczorem.

Dziecko zaczyna być niespokojnie, podkurcza nóżki, pręży się, a brzuszek staje się twardy i napięty. Objawom zazwyczaj towarzyszy przejmujący płacz, który wywołuje paniczny strach, zwłaszcza u młodych i niedoświadczonych rodziców. Najczęstszą przyczyną, która powoduje ataki kolki u noworodków, jest połykanie dużej ilości powietrza podczas karmienia. Wśród innych, równie istotnych przyczyn znajdują się:

  • niedojrzałość układu pokarmowego,
  • nietolerancja laktozy lub alergia pokarmowa na białka mleka, 
  • szybkie jedzenie
  • stres, lęk, niepokój, przemęczenie lub inne negatywne uczucia występujące u rodziców,
  • nadmierna ilość bodźców otaczających dziecko,
  • palenie papierosów przez matkę w trakcie trwania ciąży.

Pęcherzyki powietrza, które gromadzą się w jelitach dziecka, przyczyniają się do powstawania gazów naciskających na ściany jelit, a to prowadzi do wystąpienia bólu i innych objawów kolki. 

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Kolka niemowlęca to dolegliwość, którą można pokonać prostymi, domowymi metodami. Dobrym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka dziecka. W tym celu należy wykonywać delikatne okrężne ruchy na wysokości pępka. Podczas takiego masażu należy pamiętać, aby wykonywać go ciepłą dłonią. Pomocny może być także ciepły, ale niegorący okład z termoforu z pestkami wiśni lub z podgrzanej żelazkiem tetrowej pieluszki.

Innowacyjny sposób, po który sięga coraz więcej rodziców, to wykorzystanie butelki antykolkowej, która w znacznym stopniu niweluje problem pojawienia się kolki. Sklepy oferujące przedmioty dla niemowląt i małych dzieci posiadają w swojej ofercie wiele różnych butelek tego typu, ale nie wszystkie są godne polecenia. Decydując się na taką butelkę, należy znać sposób jej działania oraz podstawowe cechy, które wpływają na jej funkcjonalność. 

Butelki antykolkowe dla noworodka – działanie

Butelka antykolkowa to innowacyjne rozwiązanie, które zrewolucjonizowało proces karmienia niemowląt. Taka butelka nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolki, ale także pomaga złagodzić jej objawy, jeśli kolka jednak dopadnie maluszka. Butelka antykolkowa różni się od standardowej butelki swoją budową i kształtem. Większość egzemplarzy ma zakrzywioną konstrukcję oraz, co najważniejsze, posiada mały wentyl powietrza i torebkę do karmienia.

Tradycyjne butelki są pozbawione tych urozmaiceń oraz posiadają prostą konstrukcję. Butelki antykolkowe zapobiegają dostawaniu się powietrza do ust dziecka. Wiele egzemplarzy posiada wbudowany system wpychający powietrze z powrotem do butelki, dzięki czemu nie dostaje się ono bezpośrednio do ust karmionego dziecka.

Znaczna większość modeli takich butelek przewidziana jest dla dzieci już od pierwszych dni życia. Kolki mijają samoistnie u dzieci, które przekroczyły trzeci miesiąc życia, ale nie musi to oznaczać końca korzystania z butelki antykolkowej. Wybierając taki gadżet, warto zwrócić uwagę na pojemność, którą należy dobrać do wieku dziecka. Karmienie niemowląt z pomocą takiej butelki nie różni się od tradycyjnego sposobu karmienia. Dziecko powinno być ułożone w pozycji ułatwiającej przełykanie i swobodne oddychanie, dlatego nie powinno leżeć całkowicie płasko. Podczas karmienia główka dziecka powinna być uniesiona i podtrzymana ręką rodzica w taki sposób, aby tworzyła z tułowiem linię prostą. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki antykolkowej dla niemowląt?

Decydując się na butelkę antykolkową, przed zakupem warto zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry:

  • pojemność – musi być dopasowana do wieku dziecka oraz do średniej ilości zjadanego pokarmu. W sklepach znaleźć można butelki o pojemności od 60 ml aż do 340 ml,
  • rodzaj smoczka – również musi być dostosowany do wieku dziecka. Kształt i rozmiar smoczka może się różnić w wielu butelkach, dlatego warto wybrać taki, który będzie odpowiedni dla wieku i możliwości dziecka. Istotny jest także materiał, z którego został wykonany. W sprzedaży znajdują się butelki ze smoczkiem z silikonu medycznego oraz z kauczuku. Silikon jest tworzywem bezsmakowym i pozbawionym zapachu. Z kolei smoczki z kauczuku mają charakterystyczny dla tego tworzywa posmak,
  • materiał, z którego zrobiona jest butelka – znaleźć można butelki wykonane z różnych tworzyw: szkło hartowane, plastik lub silikon medyczny,
  • sterylizacja – to niezwykle ważne, ponieważ przedmioty dla dzieci często poddaje się takim zabiegom. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dana butelka nadaje się do sterylizacji w mikrofalówce oraz czy można myć ją w zmywarce.

Najlepsze butelki antykolkowe. Ranking polecanych

Zdjęcie:  twenty20photos/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!