Data publikacji:

Najlepsza żywica epoksydowa do drewna – jaką wybrać?

Żywica epoksydowa ma szerokie zastosowanie, co sprawia, że jest jedną z najczęściej stosowanych żywić syntetycznych. Obecnie najczęściej stosowana jest do posadzek, ale używana jest również do drewna, ponieważ dzięki swoim właściwościom pozwala chronić powierzchnie drewniane. Jakie właściwości posiada najlepsza żywica epoksydowa do drewna? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

najlepsza żywica epoksydowa do drewna

Czym jest żywica epoksydowa?

Zastanawiasz się, jaki impregnat do drewna wybrać? Żywica epoksydowa to specjalna masa, która jest wykorzystywana do laminowania, klejenia oraz zalewania impregnującego różnego rodzaju powierzchni. Stosować ją można do m.in. drewna, betonu, metalu czy nawet szkła, ponieważ chroni przed wilgocią, temperaturą, chemikaliami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Właściwie położona masa utwardza się, stając się tym samym tworzywem sztucznym, którego nie da się stopić ani rozpuścić.

Najlepsza żywica epoksydowa do powlekania drewna

Żywica epoksydowa znajduje szerokie zastosowanie w meblarstwie, zarówno przy produkcji nowych mebli, jak i renowacji używanych. Jako przykład można podać drewniany blat stołu, który jeśli zostanie pokryty warstwą żywicy epoksydowej, otrzyma wysoki połysk oraz stanie się odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Dodatkowo zachowane zostaną walory estetyczne, ponieważ przezroczysta powłoka żywicy nie przesłoni naturalnego wzoru słojów.

Efekt ten można uzyskać, aplikując kolejne warstwy pędzlem lub w formie wylanej powłoki. Doskonałe rezultaty nakładania żywicy epoksydowej przy użyciu pędzla wynikają z jej cech tiksotropowych. W skrócie polega to na tym, że niektóre płyny – w tym właśnie żywica epoksydowa – mogą stać się mniej lepkie, a więc łatwiejsze w równomiernej aplikacji, po ich wcześniejszym intensywnym mieszaniu.

Wady i zalety żywicy epoksydowej

Rosnąca popularność stosowania żywicy epoksydowej do drewna potwierdza znane dotychczas wady i zalety takiego rozwiązania. Za jego atuty uznaje się:

  • bardzo mocną strukturę, która jest odporna na oddziaływania fizyczne i ścieranie;
  • ciekawy design, dzięki dużej liczbie dodatków i barw;
  • trwałość na lata;
  • właściwości antypoślizgowe;
  • mocne wiązania na poziomie cząsteczek;
  • łatwość przygotowywania gotowej masy (żywica + utwardzacz);
  • wysoki połysk nawierzchni;
  • łatwość utrzymania w czystości (gładka powierzchnia);
  • właściwości antyalergiczne;
  • możliwość stworzenia bardzo ciekawych wzorów graficznych (np. efektu trójwymiarowości).

Decydując się na użycie żywicy epoksydowej do drewna, należy zdawać sobie również sprawę z wad takiego rozwiązania, za które uznaje się trudność aplikacji oraz trudną obróbkę mechaniczną utwardzonej żywicy. Przy wyborze konkretnego produktu należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do liczby nakładanych warstw oraz właściwie dobrać utwardzacz.

Zastosowanie żywicy epoksydowej w meblarstwie

Popularność żywicy epoksydowej w meblarstwie ciągle rośnie. Jak już wspomniano można ją wykorzystać do pokrycia blatów kuchennych czy stołów. Dzięki wymienionym wyżej właściwością będą one odporne na uszkodzenia i intensywne użytkowanie. Modne obecnie są również stoliki kawowe, których blaty zostały pokryte żywicą epoksydową.

Produkt jest dostępny na rynku zarówno w kolorze, jak i przezroczysty, co umożliwia zabezpieczenie drewna, przy jednoczesny uwidocznieniu jego faktury i słojów. Żywica epoksydowa używana jest również do zabezpieczenie drewna znajdującego się na zewnątrz, czyli mebli ogrodowych lub drewnianych elementów dekoracyjnych.

Właściwości żywicy epoksydowej do drewna pozwalają na stworzenie przedmiotu, który będzie niepowtarzalny. Należy jednak pamiętać, że uzyskanie idealnego efektu wymaga posiadania odpowiednich zdolności manualnych i właściwego doboru produktów.

Autor: Grzegorz Woźniak