Najlepszy ekspres do latte, cappuccino i innych kaw mlecznych

Mieć w domu ekspres do kawy to już raczej codzienność niż luksus. Ale mieć w domu ekspres, przy pomocy którego przyrządzimy prawdziwą latte? To już nie jest takie oczywiste, a kolejne generacje urządzeń różnie sobie z tym radzą. Tymczasem na rynku pojawił się ekspres jednego z czołowych producentów – nowa Dinamica Plus ECAM 370.95S od De’Longhi. Czy jej zachwalany przez producenta system mleczny Latte Crema rzeczywiście jest tak dobry, jak obiecują?

Jakie funkcje oferuje nowoczesny ekspres do kawy?

Co widzimy w pierwszej kolejności, gdy włączamy ekspres? Na dużym, kolorowym, dotykowym wyświetlaczu pokazują się ikony kaw, które możemy szybko przyrządzić (np. zwykła czarna, flat white, cappuccino). Obrazki są spore i o dobrej rozdzielczości, ale w razie gdybyśmy mieli jeszcze jakieś wątpliwości – każdy napój jest dodatkowo podpisany.

Pod wyświetlaczem znajdziemy dotykowe przyciski służące do tego, by ustawić wielkość i moc przyrządzanego na bieżąco napoju, przejść do ustawień albo do zapisanych kaw.

Ogromną zaletą ekspresu De’Longhi jest możliwość zaprogramowania jednego z trzech profili użytkownika. Dzięki temu każdy domownik może mieć na stałe zapisane swoje ulubione proporcje kaw. Wchodząc nieco głębiej w menu, możemy też: zmienić język, zainstalować filtr wody, włączyć automatyczne płukanie lub odkamienianie ekspresu, ustawić twardość wody (w zestawie znajdziemy też specjalny pasek, przy pomocy którego ją sprawdzimy).

Powiew nowoczesności poczujemy szczególnie, gdy zainstalujemy w swoim smartfonie aplikację stworzoną specjalnie do łączenia się z ekspresem poprzez bluetooth. Chociaż De’Longhi nie jest jedynym producentem ekspresów oferującym taką funkcjonalność, nie jest to też standardowy element wyposażenia. Za pomocą apki sparujemy telefon z urządzeniem, a następnie będziemy mogli zainicjować przyrządzanie napoju czy dowolnie spersonalizować jego cechy według własnego uznania – na przykład intensywność smaku czy wysokość pianki.

Ile różnych kaw przyrządzi nowoczesny ekspres do kaw mlecznych?

O jakości napojów napiszemy później, póki co zwróćmy uwagę na to, co ekspres ma nam do zaoferowania. A ma całkiem sporo. Poza klasykami, jak espresso, kawa czarna czy flat white, w menu pojawiają się kawy mleczne, które przy przyrządzaniu w zwykłym, nieposiadającym systemu mlecznego ekspresie wymagają od użytkownika sporo wprawy: caffe latte, espresso macchiato czy cappuccino. Urządzenie proponuje nam łącznie aż kilkunastu różnych pozycji (w tym np. dzbanek kawy czy gorące mleko).

Oprócz zapisania parametrów na stałe w jednym z profili użytkownika, każdorazowo przy zaparzaniu kawy możemy ustawić jej proporcje. Do wyboru mamy cztery wielkości napoju i pięć opcji smaku (od bardzo łagodnego do bardzo mocnego).

Jak rozpoznać, że ekspres robi naprawdę dobrą kawę?

Kawa kawie nierówna, ale nie każdy musi być od razu smakoszem i umieć dostrzec niuanse między naprawdę dobrą a zaledwie poprawną kawą. Jak powinny się prezentować i smakować najpopularniejsze kawy?

  • Espresso – obowiązkowa jest warstwa cremy, czyli pianki. Powinna być jednolita i gęsta, o ciepłym odcieniu zbliżonym do orzechowego lub ciemnobrązowego. Samo espresso nie powinno być bardzo gorzkie – nawet jeśli nie dodamy cukru.
  • Cappuccino – to niewielka ilość espresso (zazwyczaj ok. 25 ml) zalanego spienionym mlekiem. Pianka powinna mieć wysokość ok. 1-2 cm i być płynna, ale zarazem gęsta i kremowa.
  • Latte macchiato – to napój szczególnie trudny do uzyskania w domowych warunkach. Odpowiednia pianka musi charakteryzować się konkretnymi parametrami, dlatego przyrządzenie jej własnoręcznie to nie lada wyzwanie. Efektem powinien być napój składający się z trzech idealnie rozgraniczonych warstw: mleka, kawy, a na górze gęstej pianki, która powinna być wilgotna i nie opadać. Warto też zwrócić uwagę, czy nie ma w niej dużych pęcherzyków powietrza (to właśnie one sprawiają, że pianka staje się sucha).

Ze wszystkimi tymi napojami ekspres De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95S świetnie sobie radzi. Przy jego pomocy można przyrządzić wzorowe espresso i perfekcyjne napoje mleczne z aksamitną pianką. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej chlubie producenta, czyli systemowi mlecznemu Latte Crema. Co go wyróżnia?

Najlepszy do cappuccino i latte – system mleczny Latte Crema

Wiele ekspresów nie oferuje w ogóle możliwości spienienia mleka, inne dają możliwość przyrządzenia pianki własnoręcznie (wlewamy zimne mleko do wysokiego pojemnika i pod odpowiednim kątem spieniamy przy użyciu dyszy z gorącą parą). Coraz więcej modeli wyposażonych jest jednak w system mleczny, dzięki czemu automatycznie przyrządzają one pianę, oszczędzając użytkownikom sporo zachodu. Zazwyczaj pobierają mleko przy pomocy cienkiej rurki, którą umieszcza się w dzbanku z mlekiem lub bezpośrednio w kartonie. Mleko jest podgrzewane i spieniane we wnętrzu ekspresu, skąd dopiero wędruje do filiżanki. I tu ekspres De’Longhi zdecydowanie się wyróżnia.
System Latte Crema składa się z nowoczesnej i eleganckiej termicznej karafki na mleko. Wszystko jest tak skonstruowane, aby mleko nie trafiało do wnętrza urządzenia. Dlaczego to takie ważne? Bo umożliwia nam dokładne oczyszczenie systemu z resztek, które mogłyby się zepsuć. Działanie karafki jest jednak w pełni zautomatyzowane, nie wymagając od użytkownika interwencji w tym zakresie. Za pomocą pokrętła możemy regulować wysokość pianki oraz ustawić automatyczne płukanie systemu.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że karafka jest termiczna (o podwójnych ściankach). Żeby powstała pianka o idealnej konsystencji i wysokości, potrzebujemy odpowiednio schłodzonego mleka. Karafka sprawia, że mleko utrzymuje niską temperaturę i dłużej pozostaje świeże. Jeśli już postanowimy schować mleko do lodówki, karafkę po prostu jednym ruchem wyciągamy z ekspresu (równie łatwo podłączymy ją do niego z powrotem).

System mleczny jest też łatwy do dokładnego umycia. Rurka (która w innych ekspresach jest zazwyczaj bardzo cienka) tutaj jest sztywna i szeroka, co ułatwia jej wyczyszczenie. Karafkę szybko rozłożymy na mniejsze elementy, a producent zezwala nawet na umycie jej w zmywarce.

Wygląd i pierwsze wrażenie – designerski ekspres do kawy

Na końcu podsumujmy krótko wygląd urządzenia. Obudowa jest srebrna, wykonana z materiału sprawiającego wrażenie wysokiej jakości. Duży, nowoczesny wyświetlacz umieszczony jest na czarnym panelu dotykowym – wszystko razem prezentuje się bardzo harmonijnie i elegancko.

Dinamica Plus to bardzo zgrabny i przyjemny dla oka ekspres. Design to oczywiście do pewnego stopnia kwestia gustu, jednak jego linia i kolorystyka są na tyle klasyczne, że powinien idealnie wpasować się w praktycznie dowolny wystrój czy to domowej, czy biurowej kuchni.
Tekst: Artykuł sponsorowany