Data publikacji:

Najstraszniejsze horrory: ranking horrorów

Horrory nie zawsze powstają z myślą o straszeniu widza. To bardzo rozległy gatunek filmowy. Tym razem skupię się jednak na tytułach potrafiących przyprawić o gęsią skórkę. Które produkcje filmowe to najstraszniejsze horrory? Zobacz ranking horrorów.

najstraszniejsze horrory ranking horrorów

Najstraszniejsze horrory

Horrory o egzorcyzmach, opętaniu, zombie, a może oparte na faktach – które z nich są najstraszniejsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ludzie boją się różnych rzeczy.

Dlatego nasz ranking najstraszniejszych horrorów zawiera różnorodne propozycje. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Sprawdź również najlepsze horrory Netflixa.

  1. Klątwa Ju-on
  2. Obecność
  3. Mucha
  4. Drabina Jakubowa
  5. Obcy – 8. pasażer Nostromo
  6. Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii
  7. Ring
  8. Blair Witch Project
  9. Koszmar z ulicy Wiązów
  10. Egzorcyzmy Emily Rose

1. Klątwa Ju-on: straszny horror o duchach

Czasami wystarczy hasło „japoński horror”, żeby wiedzieć, z jaką produkcją będziemy mieli do czynienia. Azjatyccy twórcy doskonale czują się w tworzeniu filmów grozy. „Klątwa Ju-on” jest jednym z reprezentantów strasznych horrorów o duchach, po których będziecie bali się zajrzeć pod kołdrę podczas snu.

2. Obecność 2: dobry i straszny horror o opętaniu

James Wan w ostatnich latach wyrósł na prawdziwego mistrza grozy. Z dotychczasowych jego filmów to właśnie druga część „Obecności” jawi się jako najstraszniejszy horror o egzorcyzmach i opętaniu. Reżyser w umiejętny sposób bawił się z oczekiwaniami widzów, strasząc ich w sposób, jakiego się nie spodziewali. To zdecydowanie horror wart obejrzenia.

3. Mucha: klasyka wśród najstraszniejszych horrorów

Dzieło Davida Cronenberga pozbawione jest paranormalnych aktywności czy wyskakujących zza szafy demonów. „Mucha” to przede wszystkim przerażający body horror, w którym obserwujemy obrzydliwą przemianę człowieka w tytułowego owada. Jeff Goldlbum na tyle sugestywnie odegrał swoją rolę, że każde jego spojrzenie czy gest potrafią zjeżyć włosy na głowie.

4. Drabina Jakubowa: wciągający horror psychologiczny

Jeżeli uwielbiacie grową serię Silent Hill (którą można zaliczyć do top 10 horrorów na PC), to koniecznie powinniście obejrzeć „Drabinę Jakubową”. To właśnie ten film był inspiracją dla Konami podczas tworzenia swojego kultowego cyklu. Produkcja opowiada o losach weterana wojny w Wietnamie, który po powrocie do kraju ulega licznym halucynacjom, co doprowadza go do coraz większej psychozy.

5. Obcy – 8. pasażer Nostromo: kultowy horror

Ranking horrorów wszech czasów nie może istnieć bez tej pozycji. Film Ridleya Scotta miał wszystko, żeby stać się najbardziej kultowym horrorem w historii kinematografii.

Choć dzieło powstało w 1979 roku, nadal potrafi przestraszyć widzów, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tą produkcją. Wynika to m.in. z genialnego designu Ksenomorfa oraz jego sposobu działania. Agresywny drapieżnik skrywający się w ciemnych zakątkach statku kosmicznego nie zwiastuje niczego dobrego.

Przeczytaj także: Filmy na Halloween 2019 - 6 propozycji

6. Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii: świeże spojrzenie na horror

Robert Eggers, pracując nad „Czarownicą”, postanowił oszczędzić widzom tandetnych jump scare’ów. Zamiast tego postawił na nieprzyjemną atmosferę.

Już od pierwszych minut film wywołuje u widza niepokój. Produkcja jest dosyć spokojna, a jej tempo praktycznie w ogóle się nie zwiększa. Wystarczyło to jednak do tego, żeby podczas seansu czuć się, jakby na kanapie były rozsypane pinezki.

7. The Ring: przerażający japoński horror o duchach

Kolejny japoński horror o duchach w tym zestawieniu, udowadniający, że niepotrzebny jest ogromny budżet, żeby zrobić świetny film grozy. Historia skupia się na tajemniczej kasecie wideo, po obejrzeniu której ludzie umierają w ciągu siedmiu dni. Film jest bardzo niepokojący, a przy tym daje do myślenia. Film doczekał się amerykańskiej adaptacji.

8. Blair Witch Project: wariacja horroru na faktach

Horror oparty na faktach – to brzmi strasznie. A co powiecie na horror, który w całości bazuje na autentycznych nagraniach znalezionych po martwych/zaginionych studentach?

W 1999 roku twórcy „Blair Witch Project” oparli na tym kampanię marketingową i trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Nawet jeśli wiedzieliśmy, że to tylko fikcja, opowieść przygotowana przez Myricka i Sancheza nadal potrafiła trzymać w napięciu.

9. Koszmar z ulicy Wiązów: ponadczasowy horror z Freddym Kruegerem

Sen to moment, w którym człowiek odpoczywa po ciężkim dniu. To czas regeneracji organizmu i chwilowa ucieczka w świat marzeń. Niestety w filmie Wesa Cravena sen zostaje sprowadzony do roli narzędzia tortur w rękach nikczemnego Freddy’ego Kruegera. W naszym rankingu najlepszych i nastraszniejszych horrorów nie mogło zabraknąć tej pozycji.

10. Egzorcyzmy Emily Rose: klasyka wśród horrorów o opętaniu

Horrory o opętaniu mają w sobie tę nieprzyjemną zadrę, która przez cały seans wbija się coraz bardziej pod skórę. Dokładnie tak było z filmem „Egzorcyzmy Emily Rose”, w którym przez większość czasu musieliśmy obserwować zmagania młodej dziewczyny nawiedzonej przez tajemnicze siły.