Data publikacji:

Namiot dachowy: jaki wybrać? Jak zamontować?

Turyści ceniący sobie podróże na własną rękę bardzo często za ciekawy sposób wypoczynku uznają biwakowanie. Ognisko pod gwiazdami, bliski kontakt z naturą i wolność wyboru miejsca rozbicia obozowiska to natomiast jego główne zalety. Z kolei, skupiając się stricte na noclegu, coraz więcej osób decyduje się na niezwykle praktyczne i nowoczesne rozwiązanie, czyli namiot dachowy. Jako że bez problemu montuje się go na dachu samochodu, gwarantuje nie tylko oszczędność czasu, ale też wspaniałą przygodę. Ponadto zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo, stanowiąc doskonałą izolację od otoczenia.
Namiot dachowy

Rodzaje namiotów dachowych

Jak wybrać najlepsze namioty na dach? Wśród dostępnych na rynku modeli namiotów dachowych samochodowych należy wspomnieć o kilku podstawowych typach:
  • namioty w twardej obudowie – tzw. hardshell;
  • popularne aktualnie namioty w miękkiej obudowie – tzw. softshell (przykryty miękkim pokrowcem PVC, co skutecznie pozwala ograniczyć wagę oraz koszt);
  • namioty nadmuchiwane.
Podchodząc zaś do tematu nieco bardziej szczegółowo, można wymienić poszczególne rodzaje:
  • skorupowy uchylny,
  • skorupowy unoszony,
  • materiałowy.
Różnią się one zarówno sposobem rozkładania, jak i wykorzystanymi materiałami.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę docelową liczbę użytkowników, w sklepie spokojnie zakupimy pokaźnych rozmiarów namiot dachowy 4-osobowy, a nawet 5-osobowy, choć również mniejsze – 3-, 2- i 1-osobowe warianty. Dynamiczny rozwój branży ostatnimi laty wpłynął na zwielokrotnienie produkcji, a tym samym poszerzenie oferty o kolejnych producentów, prezentujących coraz to nowsze wersje.
Jakie konkretne namioty dachowe warto zatem kupić? Jednym z przykładów jest znana w środowisku turystycznym szwedzka marka Thule, produkująca przestronne, kompleksowo wyposażone egzemplarze. W jej bogatym asortymencie zobaczymy między innymi namiot dachowy 2-osobowy Thule Tepui Foothill. Precyzyjnie wykonany, wodoodporny, w kolorze głębokiej zieleni, posłuży klientom przez cały rok.
Równie interesującą opcją jest namiot na samochód Soft 2 N A holenderskiej firmy Dutch Mountains. Ten trwały, poręczny i jednocześnie estetyczny namiot na dach to najlepszy towarzysz wycieczek!
Nietuzinkową stroną wizualną kusi także GT Roof Mini, pompowany namiot na samochód, o nadmuchiwanej platformie z wytrzymałego materiału Drop Stitch. Mnogość kształtów i funkcji nie zna tu więc granic, a podaż na owe produkty stale wzrasta.

Magia namiotu na dach

Namiot na dachu samochodu można też śmiało porównać do domku na drzewie, gdyż tak samo sprawia mnóstwo frajdy dzieciom, jak i dorosłym. Jak duża ilość argumentów przemawia zaś za kupnem owego namiotu na dach? Zalet tego rozwiązania jest od groma.
Namiot jest wygodny i mobilny, dzięki czemu można wybrać dowolne miejsce biwaku (nieskończenie wiele celów do zwiedzenia). Poza tym, samo rozbicie obozu trwa jedynie kilka minut i samemu podejmuje się decyzje, z której strony ma być wejście (z prawej, z lewej lub z tyłu auta). Trzeba natomiast zadbać o prawidłowe ustawienie samochodu (teren pod samochodem musi być płaski). Zaletą jest także to, że śpiwór, poduszki i piżamy mogą zostać we wnętrzu namiotu i nie zajmują przestrzeni w aucie.
Co więcej, namiot dachowy można zamontować na większości aut średniej wielkości i dużych (nośność dachu 75 kg jest tu wystarczająca). Kolejnym autem jest wytrzymałość – produkty solidnych marek posłużą na długie lata, a producenci oferują części z opcją naprawy. Turyści chwalą sobie tę opcję też ze względu na lepszą ochronę przed owadami i kleszczami (ekranowane okna, otwór wentylatora dachowego z moskitierą zapewnia stałe źródło wentylacji.) i podobno, w porównaniu do zwykłego namiotu, łatwiej utrzymać w nim porządek. W takim namiocie niestraszne są też zmienne warunki pogodowe – zdejmowana osłona przed owadami HD wykonana z tkaniny odpornej na warunki atmosferyczne 200D Oxford w ciągu dnia zapewnia cień, a rano zmniejszoną temperaturę skraplania, jednocześnie umożliwiając pozostawianie otwartych okien podczas deszczu.

Wady namiotu dachowego samochodowego

Z drugiej strony wielu potencjalnych klientów zastanawia się, czy omawiany wyrób w ogóle ma wady. Jakiego rodzaju minusy namiotu samochodowego dachowego można zatem wymienić ? Otóż, za wadę namiotów dachowych można uznać zwłaszcza dość wysoką cenę, ale wiadomo, że porządna rzecz zawsze trochę kosztuje. Wydatek jest też o wiele bardziej uzasadniony, jeśli często jeździ się na różnego typu eskapady. W przypadku zaś, kiedy bagażnik jest krótki, inne przedmioty mogą się na nim nie zmieścić. Oprócz tego poważnych minusów raczej brak.

Montaż namiotu dachowego na aucie

Namiot na aucie przymocowany jest do aluminiowej podstawy. Jako że jest ona dodatkowo izolowana, skutecznie chroni przed zimnem. Zwykle w komplecie załączone są także profile do mocowania osłony prysznicowej. W skrócie namiot montuje się na belkach obciążeniowych lub bagażnikach dachowych (elastyczność zapewniają dostarczane luzem szyny namiotowe). W skład produktu wchodzi również wyposażenie w postaci kieszeni, służących do przechowywania sprzętu, i szlufek, na których można zawiesić np. lampy.
Mocowanie namiotu dachowego lepiej zacząć od bocznej strony pojazdu z pomocą drugiej osoby, przy czym jedna z nich powinna stać przed pojazdem, a druga za nim. Pierwszy krok to chwycenie płyty na spodzie namiotu i uniesienie namiotu na wysokość pasa. W drugim kroku trzeba unieść namiot na wysokość ramion, a dopiero na koniec powyżej głowy. Namiot dachowy musi znajdować się na samym środku. Kolejne punkty:
  • montaż wsporników mocujących,
  • otwieranie pokrywy,
  • montaż drabiny.
Oczywiście drabiny nie powinno się przesadnie rozsuwać, ponieważ nie będzie w stanie utrzymać użytkowników. Nie wolno też ustawiać jej zbyt pionowo. Po ukończonym zamontowaniu drabiny trzeba przestrzegać zaś kilku zasad:
  • zawsze trzymać się boków drabiny obiema rękoma,
  • stawiać krok po kroku,
  • absolutnie nie stawać na dwóch najwyżej usytuowanych stopniach podczas wchodzenia i schodzenia z drabiny.
Stosując się więc do zaleceń, namiot dachowy już zawsze pozostanie wiernym kompanem wypraw i obiektem zazdrości innych podróżników.
Zdjęcie: anatoliy_gleb/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo