Data modyfikacji:

iPad Air z procesorem M2 zaprezentowany!

Apple pokazało odświeżonego iPada Air, który teraz będzie dostępny w dwóch rozmiarach. Pod obudową zastosowano mocniejszy procesor, co powinno przełożyć się na komfort pracy. Sprawdź pełną specyfikację iPada Air na 2024 rok.
ipad air m4

iPad Air – ładny tablet w mocnym wydaniu

iPad Air to jeden z ciekawszych produktów w ofercie Apple stanowiący idealny kompromis pomiędzy najtańszymi a najdroższymi tabletami. Producent zachował znane dotąd wzornictwo, które można określić jako bardzo eleganckie. Cały korpus został wykonany z aluminium pochodzącego z recyklingu.
W 2024 roku iPad Air będzie dostępny w dwóch rozmiarach! Wersja 11-calowa to propozycja dla osób, które stawiają na mobilność. Wysoka rozdzielczość 2360 × 1640 px sprawia, że obraz jest niezwykle ostry. Jasność wynosząca 500 nitów w zupełności wystarczy podczas codziennego użytkowania. Pod względem wizualnym zmian praktycznie nie ma. Jedynie kamera została przeniesiona na dłuższy bok, przez co będzie można z niej korzystać, ustawiając tablet w pozycji horyzontalnej. Apple tłumaczy to wygodą użytkowników korzystających z klawiatury Magic Keyboard. 
Jeszcze ciekawiej prezentuje się wersja 13-calowa, która dysponuje rozdzielczością 2732 × 2048 px. Jasność została zwiększona do 600 nitów, co może być zauważalne podczas korzystania z tabletu w pełnym słońcu. Oba panele wspierają szeroką gamę kolorów P3 oraz mają technologię True Tone, która dopasowuje temperaturę barwową do danych warunków. Warto wspomnieć, że iPady Air mogą współpracować z rysikami Apple Pencil oraz Apple Pencil Pro. To świetna wiadomość dla osób poszukujących tabletu do rysowania.

Procesor M2 – czy rzeczywiście jest wydajniejszy?

iPad Air przygotowany na 2024 rok będzie pracował w oparciu o jednostkę Apple M2. Warto przypomnieć, że w poprzednim modelu znajdował się procesor M1. CPU w czipie M2 jest o 15% szybsze, natomiast grafika jest o 25% wydajniejsza. Przepustowość pamięci działa o 50% szybciej, dlatego aplikacje będą działać zdecydowanie lepiej. System Neural Engine ma poradzić sobie z obsługą aplikacji AI.
Na temat baterii mamy niewiele informacji, jednak nowe tablety powinny działać do 10 godzin na jednym cyklu ładowania. To taki sam wynik jak w iPadzie Air z 2022 roku. Nowe tablety mają odświeżone aparaty fotograficzne – zarówno z przodu jak i z tyłu znajdują się 12-megapikselowe sensory. Ponadto w nowym tablecie mamy dwa mikrofony jakości studyjnej oraz głośniki stereo umieszczone poziomo. Ciekawostką jest fakt, że model 13-calowy ma dwukrotnie mocniejszy bas. iPad Air ma na swoim pokładzie Wi-Fi 6E, a także łączność 5G w wersji Cellular. Transfery danych powinny być zauważalnie wyższe.

iPad Air – ceny i dostępność

Nowe iPady Air można już zamawiać. Model 11-calowy w podstawowej wersji ze 128 GB pamięci RAM kosztuje 2999 złotych. Za najbogatszy wariant trzeba będzie zapłacić 6299 złotych. Ceny 13-calowego iPada Air zaczynają się od 3999 złotych. Wersja z 1 TB pamięci oraz wsparciem dla sieci 5G kosztuje 7299 złotych.
Do nowych iPadów Air można dokupić rysik Apple Pencil Pro w cenie 649 złotych lub standardowy Apple Pencil ze złączem USB-C, który kosztuje 399 złotych. Dodatkowo można dokupić klawiaturę Magic Keyboard, która w wersji 11-calowej kosztuje 1499 złotych, natomiast za klawiaturę do 13-calowego modelu trzeba zapłacić 1799 złotych. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.