Data modyfikacji:

Najlepsze gry planszowe. Wybór redakcji

Gry planszowe to świetna forma spędzania czasu wolnego w gronie znajomych lub rodziny. Jakie będą najlepsze gry planszowe? Mamy dla ciebie propozycje planszówek dla graczy w różnym wieku. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

1. Monopoly

Monopoly to jedna z najlepszych gier planszowych, która jest przeznaczona zarówno dla młodszych, jak i starszych. Jej zasady są bardzo proste. Na początku otrzymujemy określoną sumę pieniędzy i kupujemy za nią nieruchomości w miastach znajdujących się na planszy. W trakcie kolejnych tur za zebrane pieniądze buduje się domy i hotele.

Zaczyna się w momencie, gdy ktoś stanie na danym terytorium. W zależności od miejsca będzie musiał zapłacić określoną sumę. Wygra osoba z największą liczbą uzbieranych pieniędzy. Wszystko zależy od trafnych wyborów, dobrych inwestycji i odrobiny szczęścia. W Monopoly można zagrać w dwie lub więcej osób. Jeśli lubisz gry planszowe rodzinne, to propozycja dla ciebie.

 • Wiek: od 8 lat 
 • Liczba graczy: od 2 graczy
 • Czas gry: 60 min 

2. Kolejka

Ogromne kolejki, jakie miały miejsce w czasach PRL, są już tylko wspomnieniem. Klimat tamtych czasów idealnie oddaje planszówka Kolejka. Udział może wziąć od 2 do 5 osób. Zasady są proste i polegają na skompletowaniu listy zakupów, którą otrzymujemy na początku rundy.

Zdobycie produktów jest możliwe tylko po ustawieniu się w odpowiedniej kolejce. Ze względu na puste półki, liczba przedmiotów jest ograniczona, więc nie każdy znajdzie to, czego szuka. Przeciwników można przechytrzyć za pomocą specjalnych kart, które pozwolą ominąć tłum oczekujących. Do Kolejki można dokupić także dodatek Ogonek pozwalający na dołączenie do zabawy jeszcze jednej osobie.

 • Wiek: od 12 lat
 • Liczba graczy: od 2 do 5 graczy
 • Czas gry: 60 min  

3. Galakta Gra o Tron

Jedna z najpopularniejszych gier planszowych została stworzona na podstawie sagi Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George’a R.R Martina. Po śmierci króla Roberta Baratheona rody krainy Westeros szykują się do walki o Żelazny Tron. Gracze mogą wcielić się w przedstawicieli rodziny: Starków, Lannisterów, Greyjoyów, Tyrellów, Baratheonów oraz Martellów.

Polega na prowadzeniu bitew, zawieraniu sojuszy, a także snuciu intryg, które znacząco mogą odmienić losy wygranej. Za pomocą kart zasłony można skutecznie ukryć swoje plany i przybliżyć ród do zwycięstwa. To świetna propozycja, jeśli szukasz gry strategicznej.

Gra o Tron dzieli się na fazę Westeros, Planowania i Akcji, gdzie toczy się walka o przejęcie kontroli nad poszczególną krainą kontynentu. Wygra ta osoba, która będzie sprawować władzę nad siedmioma krainami Westeros. Przy Grze o Tron można spędzić nawet kilka godzin. To idealna opcja na długi wieczór w gronie znajomych.

 • Wiek: od 14 lat 
 • Liczba graczy: od 3 graczy
 • Czas gry: 180 min 

4. Dixit

Szukasz gry dla 8-latka? Nie mogło u nas zabraknąć tej kultowej gry karcianej. Zasady są banalnie proste, więc zaangażować się w nią mogą nawet najmłodsi. Może również posłużyć jako narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne. W każdej turze jedna osoba wciela się w rolę bajarza, czyli narratora całej rozgrywki. Z sześciu dostępnych obrazków należy wybrać jeden i wymyślić do niego dowolne skojarzenie. Pozostali po usłyszeniu słowa muszą znaleźć taką kartę, która będzie pasowała do danego hasła.

 • Wiek od 8 lat 
 • Liczba graczy: 3-6 
 • Czas gry ok. 30 minut 

5. 5 sekund

Dla wielu z nas niezwykle wciągające są te propozycje, w które możemy zgrać wspólnie z rodziną. To gra familijna, która opiera się bardzo prostych zasadach. Wybrany gracz musi odpowiedzieć na trzy pytania w ciągu zaledwie pięciu sekund. Dołączony do zestawu czasomierz jest wyposażony w specjalne kulki, które skutecznie potrafią rozproszyć podczas udzielania odpowiedzi.

Przejście jednej rundy bez pomyłki oznacza przesunięcie pionka w stronę mety. To propozycja dla początkujących graczy, ale również bardzo wciągająca zabawa.

 • Wiek: od 8 lat 
 • Liczba graczy od 3 do 6 graczy 
 • Czas gry ok. 10-30 min 

6. Spartakus Krew i Zdrada

Fajna gra planszowa stworzona na podstawie serialu Spartakus jest nie lada gratką dla wszystkich jego fanów. Gracze mają za zadanie objąć władzę nad jedną z czterech dostępnych szkół gladiatorów. Każdy z nich dysponuje inna liczbą gladiatorów, niewolników oraz strażników. Głównym zadaniem jest zdobywanie punktów wpływów. Można je uzyskać za pomocą odpowiednich kart Intryg, a także dzięki zwycięstwom na arenie. Bardzo istotne jest dostosowanie strategii do sytuacji na planszy.

Można zawierać sojusze, snuć intrygi, a w licytacjach zdobywać cenne przedmioty. Największe emocje czekają w ostatniej fazie walki, gdzie gracze mierzą się ze sobą na arenie. Liczba kostek przekłada się na poziom życia. Im lepszy gladiator, tym więcej kostek posiada. Zdobycie 12 punktów wpływów zapewnia wygraną.

Spartakusa trzeba docenić, nie tylko za wciągającą rozgrywkę, ale również całą oprawę wizualną. Figurki, karty i plansza areny są wykonane naprawdę dobrze. Jeśli interesuje cię więcej planszówek dla nieco starszych, sprawdź gry planszowe dla dorosłych z rankingu.

 • Wiek: od 17 lat
 • Liczba graczy: 3-4 graczy
 • Czas gry: ok. 150 minut 

7. Taboo

Gra niewypowiedzianych słów, czyli Taboo, to jedna z propozycji na imprezę. Zasady są banalnie proste i polegają na odgadnięciu przez gracza słowa znajdującego się na karcie. Jego zespół musi go doprowadzić na odpowiedź, jednak nie może do tego używać określonych słów. W zestawie znajduje się mała klepsydra, która odmierza czas na ukończenie zadania. Taboo gwarantuje mnóstwo zabawy i rozrywki. To gra towarzyska, którą po prostu musicie mieć w swojej kolekcji!

 • Wiek: od 12 lat
 • Liczba graczy: od 4 graczy
 • Czas gry: 60 minut 

8. Scythe

Scythe to rozbudowana planszówka osadzona w alternatywnej rzeczywistości. Uczestnicy przeniosą się do lat 20. XX wieku, gdzie będą musieli zwerbować rekrutów i pozyskać surowce do rozwinięcia swojego terytorium To będzie kluczowe, ponieważ w dalszej części rozgrywki gracze zawalczą od kolejne obszary znajdujące się na planszy. Wygra osoba, która będzie miała największą liczbę monet.

W Scythe mechanika została opracowana tak, aby pomiędzy graczami nie było żadnych przestojów. Każda tura jest dynamiczna i wciągająca, co powoduje, że w ten tytuł można grać przez kilka godzin. Dodatkową zaletą Scythe są przepiękne grafiki w wykonaniu Jakuba Różalskiego, polskiego ilustratora z Krakowa.

 • Wiek: od 14 lat
 • Liczba graczy: od 1 gracza
 • Czas gry: 50 - 120 min

9. Ego

Ego to kolejna prosta gra towarzyska, która idealnie sprawdzi się na niejednej imprezie, ale też jako gra dla pary. Zasady są bardzo proste. W zestawie znajdują się karty z ponad 400 pytaniami, uczestnik musi wylosować jedno i odczytać je na głos. Pozostali mają za zadanie odgadnąć, jaką odpowiedź udzieliła osoba posiadająca kartę.

Pewni swoich typów mogą postawić odpowiednią sumę żetonów. W Ego bardzo szybko można się wzbogacić, ale także stracić to, co się zdobyło. Polecamy ją dla całych rodzin, grup przyjaciół, które chcą zobaczyć, jak dobrze się znają.

 • Wiek: od 14 lat  
 • Liczba graczy: od 2 graczy
 • Czas gry: 20 - 60 min

10. Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

Uważasz, że najlepsze gry planszowe to te wymagające współpracy? Robinson Crusoe to gra kooperacyjna, która przenosi uczestników na bezludną wyspę. Tylko wspólnymi siłami można na niej przetrwać, budując rozmaite przedmioty. Każdy z czterech członków załogi statku posiada inne umiejętności. Mogą być one niezbędne do przejścia kolejnych etapów. Proste zasady i niski próg wejścia sprawiają, że do rozgrywki mogą zasiąść gracze młodsi, jak i starsi. Dobra zabawa jest tutaj gwarantowana!

 • Wiek: wiek od 10 lat 
 • Liczba graczy: od 1 gracza 
 • Czas gry: 75 - 120 min

11. Zaginiona Wyspa Arnak

Znakomita opcja dla całej rodziny charakteryzuje się dynamiczną rozgrywką, a także prostymi zasadami. Zadaniem uczestników jest poprowadzenie grupy badawczej na nieodkrytą dotąd wyspę Arnak. W każdej turze trzeba będzie podjąć decyzję, która może mieć wpływ na całą rozgrywkę. Każdy wybór ma ogromny wpływ na to, co wydarzy się na kolejnych etapach. Mocną stroną tego tytułu są różne warianty mające na celu urozmaicenie całej zabawy. Zaginiona Wyspa Arnak została wykonana z dbałością o najdrobniejsze detale.

 • Wiek: od 12 lat 
 • Czas gry: do 2 godzin 
 • Maksymalna liczba graczy: 4

12. Blood Rage

Blood Rage zbiera na Ceneo.pl doskonałe oceny, dlatego w naszym zestawieniu tego tytułu nie mogło zabraknąć. Uczestnicy rozgrywki wcielają się w rolę Wikingów mających za zadanie poprowadzenie swojego klanu na polu bitwy. Do wyboru jest jeden z czterech klanów, który wyróżnia się innymi umiejętnościami. 

Cała gra została podzielona na trzy części. Podczas niej zbierane są Punkty Chwały niezbędne do zwycięstwa. Osoba mająca ich najwięcej wygra całą batalię. Blood Rage została doceniona nie tylko za dynamiczną akcję, ale również za perfekcyjną jakość wykonania. Figurki są dopracowane w każdym calu, podobnie jak plansza i pozostałe elementy. To jeden z ciekawszych tytułów! 

 • Wiek: od 13 lat 
 • Czas gry: do 2 godzin 
 • Maksymalna liczba graczy: 2 - 4

13. Phlanx Brass: Birmingham

Phlanx Brass Birmingham jest sequelem tytułu wydanego w 2007 roku. To doskonała propozycja dla osób poszukujących wytrawnej gry logicznej z elementami strategii. Planowanie, taktyka, a także rywalizacja z innymi to główne cechy. Uczestnicy mają przed sobą dwie ery Rewolucji Przemysłowej. Nie obejdzie się bez podejmowania trudnych decyzji, a także planowania kolejnych ruchów tak, aby być przed swoimi oponentami.

W nowej wersji wprowadzono dodatkowe rodzaje zakładów przemysłowych, a także nową akcję rozpoznania, pozwalającą na odrzucenie z ręki dwóch kart i wymianę ich na jokera przedsiębiorstw oraz miast. Z pewnością nie będziesz się nudzić! 

 • Wiek: od 14 lat 
 • Czas gry: 60 - 120 min 
 • Liczba graczy: 2 - 4 osoby

14. Zombicide

Odświeżona wersja popularnego tytułu została zmodyfikowana tak, aby nowe osoby mogły przystąpić do rozgrywki i opanować wszystkie zasady w kilka chwil. Ten tytuł, w odróżnieniu od innych, nie polega na rywalizacji, a kooperacji. W świecie pełnym zombie pozostało tylko 12 Ocalałych. Sześcioro z nich ma specjalne umiejętności, które ułatwiają przetrwanie wśród hord grasujących po mieście.

Ciekawym ruchem było wprowadzenie zmiennych zasad w dzień oraz w nocy. Kluczem do sukcesu będzie wzajemna pomoc oraz planowanie kolejnych ruchów. Dynamiczna akcja dostarczy ogromnej dawki adrenaliny! 

 • Wiek: od 14 lat 
 • Czas gry: 60 min 
 • Liczba graczy: 1 - 6 

15. Władca Pierścieni Podróże Przez Śródziemie

Tytuł absolutnie obowiązkowy dla miłośników historii stworzonej przez J.R.R Tolkiena. Twoja podróż przez Śródziemie dopiero się rozpoczyna. Naszym zadaniem będzie pokonywanie wyznaczonej ścieżki, rozwiązywanie zagadek, a także walka z wrogami. Uczestnicy mogą wcielić się w kultowe postaci z Drużyny Pierścienia, co dodatkowo wzbogaca rozgrywkę. Warto dodać, że wymagana jest aplikacja, która sprawia, że pokonywanie szlaków Śródziemia jest jeszcze ciekawsze. Obok tej kooperacyjnej gry planszowej nie można przejść obojętnie! Na uwagę zasługuje przepiękna oprawa wraz z wysokiej jakości figurkami. 

 • Wiek: od 14 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 1-5 osób 

16. Ravensburger Minecraft Builders

Strategiczna gra planszowa jest dedykowana dla miłośników Minecraft, ale nie tylko! Zadaniem jest zbieranie surowców, budowanie konstrukcji, a także walka z przeciwnikami. Po upływie wyznaczonego czasu, osoba z największą liczbą punktów wygrywa. Ten tytuł jest dedykowany dla dzieci powyżej 10. roku życia, ale nie ma przeciwskazań, aby udział w rozgrywce wzięła cała rodzina.

 • Wiek: od 10 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 2-5 osób 

17. Everdell

Pięknie wykonana, została osadzona w świecie leśnych zwierząt, które swoją cywilizację rozwijają pod wysokimi drzewami. Jako lider będziesz musiał poprowadzić swoją grupę ku nieznanemu. Zadaniem graczy jest zbudowanie nowego miasta. Aby mogło to się udać, należy odpowiednio zarządzać surowcami oraz ich pozyskiwaniem. To znakomita gra familijna, która niesamowicie wciąga!

 • Wiek: od 13 lat 
 • Czas rozgrywki: 120 min 
 • Ilość graczy: 1-4 osób 

18. Albi Gloomhaven Edycja Polska

To jedna z najbardziej rozbudowanych planszówek na rynku. Gloomhaven to kooperacyjny RPG, który został osadzona w świecie fantasy. Wcielamy się w najemników, którzy charakteryzują się specjalnymi umiejętnościami. Wykorzystać je będzie można podczas kampanii fabularnej, gdzie oprócz wykonywania zadań będzie trzeba zmierzyć się z pułapkami, czy dzikimi zwierzętami. Jest bardzo rozbudowana, dlatego trzeba przygotować się na wielogodzinną rozgrywkę. Drugiego takiego tytułu nie znajdziesz na rynku.

 • Wiek: od 12 lat 
 • Czas rozgrywki: powyżej 120 min 
 • Ilość graczy: 1-4 osób 

19. Clash of Cultures

Tylko w Clash of Cultures możesz zarządzać największymi cywilizacjami w historii świata. Cesarstwo Rzymskie, czy Starożytna Grecja to zaledwie przykłady mocarstw, które biorą udział w rozgrywce. Zadaniem uczestników jest rozbudowa miast, a także walka o wpływy. Proste i przejrzyste zasady sprawiają, że do zabawy może przystąpić praktycznie każdy. Mocną stroną tego tytułu jest ładna oprawa graficzna!

 • Wiek: od 14 lat 
 • Czas rozgrywki: powyżej 120 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

20. Takenoko

Kolejna propozycja, od której nie można oderwać wzroku! Jednak oprawa to nie jedyna mocna strona Takenoko. Japoński cesarz zlecił swoim podwładnym przygotowanie ogrodu bambusowego i zadbanie o znajdującą się w nim pandę. Gracze muszą nawodnić pola, a także zadbać o odpowiedni wzrost bambusów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że głodna panda będzie żywić się pędami. Każdy losuje karty zadań, które musi wykonać. Wygrywa ten, kto ukończy rozgrywkę możliwie jak najszybciej i jednocześnie zdobędzie najwięcej punktów.

 • Wiek: od 8 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

21. Harry Potter: Hogwarts Battle

Idealna dla fanów Harry’ego Pottera! Najwięksi antagoniści połączyli ze sobą siły i stopniowo przejmują najważniejsze miejsca magiczne. Gracze muszą zdobyć nowe umiejętności i wykorzystać je do walki z przeciwnikami. W sumie do dyspozycji jest 7 różnych scenariuszy bitwy. Wszystkie elementy nawiązują do filmowej adaptacji Harry’ego Pottera, dlatego będziesz miał okazję na nowo poznać swoje ulubione postacie.

 • Wiek: od 11 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

22. Lacerta Azul Edycja Polska

Twórcy Azul udowadniają, że układanie mozaiki może być bardzo wciągające! W tym tytule możesz pokazać swoje zdolności artystyczne. Twoim zadaniem będzie wybranie płytek z jednego z warsztatów. Gromadząc poszczególne płytki, przygotowujesz się do ułożenia ich w spójną całość. Za każdą płytkę otrzymujesz punkty. Osoba, która będzie miała ich najwięcej, wygrywa. Producent wskazuje, że udział w rozgrywce mogą wziąć maksymalnie 4 osoby. Lacerta Azul jest dedykowana dla dzieci w wieku powyżej 8 lat.

 • Wiek: od 8 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

23. Domek

Urządź swój domek! Polega na urządzaniu wymarzonego m4 krok po kroku. Rozgrywka trwa 12 rund, podczas których będziesz wybierać poszczególne elementy do swojego domu. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń. Po zakończeniu budowy przyjdzie czas na podsumowanie i zliczenie punktów. Osoba, która zdobędzie ich najwięcej, wygra!

 • Wiek: od 7 lat 
 • Czas rozgrywki: 30 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

24. Nemesis

To mroczny tytuł osadzony w klimatach survival horroru. Członkowie załogi statku „Nemesis” powracają na Ziemię z misji kosmicznej. Podczas lotu uruchomiono procedury awaryjne, które doprowadziły do odurzenia załogi. Po wybudzeniu musisz ustalić co dokładnie się wydarzyło. W Nemesis nie chodzi o rywalizację, a współpracę z innymi. Tytuł wciąga na długie godziny, dlatego na brak nudy nie można tu narzekać.

 • Wiek: od 12 lat 
 • Czas rozgrywki: powyżej 120 min 
 • Ilość graczy: 1-5 osób 

25. Egmont Pędzące Żółwie

Pędzące Żółwie będą idealnym wyborem dla młodszych. Zasady są niezwykle proste. Pędzące żółwie rywalizują ze sobą na specjalnie przygotowanym torze. Ten, który dotrze do mety jako pierwszy, zostaje zwycięzcą. Okazuje się jednak, że pozostali nie wiedzą, jaki żółw jest przypisany do konkretnej osoby. To sprawia, że zabawa staje się emocjonująca i wymagająca. Jednak korzystając z dedykowanych kart można zwyciężyć.

 • Wiek: od 5 lat 
 • Czas rozgrywki: 30 min 
 • Ilość graczy: 2-5 osób 

26. Diuna Imperium

Kinowy sukces Diuny sprawił, że wiele osób zainteresowało się historią przedstawioną w filmie. Diuna Imperium została stworzona właśnie na podstawie tego hitu. Na pustynnej planecie Arrakis mieszkają rody Landsraadu. Gracze wcielają się w wybrane przez siebie postaci i rozpoczynają rozgrywkę. Kluczem do zwycięstwa jest nie tylko rywalizacja, ale również nawiązywanie odpowiednich sojuszy. Diuna Imperium jest dedykowana dla osób w wieku od 13 lat. Jedna runda trwa około 2 godzin, a udział w niej mogą wziąć udział maksymalnie 4 osoby.

 • Wiek: od 13 lat 
 • Czas rozgrywki: 120 min 
 • Ilość graczy: 1-4 osób 

27. Milionerzy

Stworzona na podstawie popularnego teleturnieju telewizyjnego jest idealną propozycją na imprezy z rodziną, czy znajomymi. Polska edycja zawiera ponad 600 nowych pytań z rozmaitych kategorii. Do dyspozycji mamy trzy koła ratunkowe, z których można skorzystać w dowolnym momencie. Zasady Milionerów są proste. Wystarczy odpowiedzieć na 12 pytań, aby wygrać milion! Osoba, która tego dokona, wygra całą rozgrywkę!

 • Wiek: od 12 lat 
 • Czas rozgrywki: 60 min 
 • Ilość graczy: 2-4 osób 

Najlepsze gry planszowe – najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto wybrać gry planszowe z rankingu?
Gry planszowe to niezaprzeczalnie jedna z najciekawszych form spędzania wolnego czasu. Przedstawiony ranking gier planszowych zawiera najciekawsze pozycje ze świata planszówek, które z pewnością zostaną docenione przez miłośników takiej aktywności. Gry planszowe rozwijają wiele umiejętności takich jak zręczność, logiczne myślenie, precyzja oraz pozwalają trenować skupienie.

Jakie będą najlepsze gry planszowe?
Wśród wartych uwagi gier planszowych z rankingu można wymienić m.in. Monopoly, Dixit, Everdell czy Harry Potter: Hogwarts Battle.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.