Data modyfikacji:

Najlepsze polskie gry planszowe

W obecnej cyfrowej dobie, wielkiej i ciągle wrastającej popularności gier komputerowych, może się wydawać, iż gry planszowe odchodzą w niepamięć. Jednakże gry elektroniczne nigdy nie będą w stanie zaoferować takich przymiotów jak stare poczciwe planszówki. Ponieważ to wspólnie spędzony czas na grach planszowych jest najważniejszy. Wspólne przeżycia, zdrowa konkurencja i przede wszystkim mile spędzone chwile zacieśniają więzi. Jakie zatem polskie gry planszowe cieszą się popularnością? Które warto kupić, by cieszyć się dobrą zabawą i mieć możliwość rozwijania pozytywnych cech i umiejętności?
polskie gry planszowe

Najbardziej popularne polskie gry planszowe

Poniższy zestaw pięciu najlepszych gier planszowych rodzimej produkcji jest wynikiem retrospekcji rynku, aktualnych trendów dla tej kategorii i decyzji zakupowych klientów.

Życie pod zastaw

Na pierwszym miejscu znajduje się ciesząca się rosnącym powodzeniem gra Lombard. Opiera się ona na losach serialowych bohaterów emitowanego w Telewizji Puls serialu „Lombard życie pod zastaw”.

Sam serial stał się hitem, o czym świadczy wysoki poziom oglądalności oraz dwie zdobyte Telekamery przyznane serialowi przez widzów. W związku z tym, bazując na popularności serialu, Telewizja Puls wraz z firmą Aleksander wydały grę planszową, w której pionkami są serialowe postaci. Gra jest przeznaczona dla dwóch do sześciu graczy, w wieku minimum 12 lat. Gracze wcielają się w postaci pracowników lombardu.

Do wyboru jest postać Andżeliki, Beni, Mariusza, Lolka, Maćka i Adka. W trakcie gry sprzedajemy, kupujemy lub zastawiamy wybrane produkty, tak by generowały zysk. Gra uczy przedsiębiorczości, spostrzegawczości i podejmowania słusznych decyzji. Ponieważ wiele z artykułów lombardowej gry posiada wady ukryte lub dodatkowe atuty, mają one wpływ na wartość danego towaru. Przeciwnikami w grze są pozostali pracownicy lombardu. Natomiast grę wygrywa gracz, który okazał się najlepszym strategiem i wypracował największy zysk dla lombardu.

Kolejka

Drugą najchętniej kupowaną grą planszową jest wyprodukowana przez Instytut Pamięci Narodowej gra Kolejka. Jest to gra dla dwóch do pięciu graczy, w wieku minimum 12 lat. Przenosi ona graczy w lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, do centrum handlowego, oczekującego na dostawę towaru. Ilość towaru jest oczywiście zbyt mała, by każdy mógł się spokojnie zaopatrzyć. Gra polega na takim kierowaniu kolejką, aby nabyć przed rywalami wszystkie artykuły, które każdy gracz ma na swojej liście zakupów.

W trakcie gry uczestnicy stoją w kolejkach, biorą udział w przepychankach, kupują bądź wymieniają zakupiony towar na bazarze. Wygrywa oczywiście osoba, która jako pierwsza zrealizuje pełną listę zakupów. Kolejka jest grą rodzinną, która urzeczywistnia obraz życia w czasach PRL. Uczy i wyjaśnia pojęcie spekulacji, wyjaśnia określenie „zawodowi stacze” i wiele innych elementów obowiązujących w tamtych trudnych czasach. Tym bardziej, że do gry dołączona jest ulotka, która oprócz instrukcji zawiera informacje z zakresu historii.

Biznes po polsku

Trzecią ciekawą propozycją popularnej polskiej gry planszowej jest Biznes po polsku. Jest to gra edukacyjna dla minimum dwóch graczy, w wieku od 7 lat. Zasady gry wiążą się ze światem finansów, obrotem kapitałem i strategią przeprowadzania inwestycji. Uczestnicy walczą o dobrą posadę i regularne wynagrodzenie. Mogą aktywować własny biznes, a nawet całą sieć firm. Oczywiście mogą też wybrać polityczną ścieżkę kariery.

Reasumując, zawodnicy poznają uczucie ryzyka, odnoszą satysfakcję z udanych transakcji, ale też poznają gorzki smak porażki, utraty kapitału, a nawet bankructwa. Gra jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Uczy ekonomicznego myślenia i zaradności życiowej.

Mała osada

Następna gra planszowa polska, która cieszy się olbrzymim powodzeniem Następną cieszącą się powodzeniem grą dla całej rodziny jest Mała osada firmy Alexander.

Zabawa polega na zbudowaniu i rozbudowaniu własnej osady do momentu stworzenia silnego miasta. Wygrywa zawodnik, który zgromadzi bogactwo w postaci złota i surowców, w ilości pozwalającej na wybudowanie między innymi: zamku, uniwersytetu, katedry czy koszar.

Bezsprzecznie jednym z ważniejszych celów gry jest stworzenie potężnej armii do obrony miasta i ataków pozwalających na powiększenie terytorium. Wygrywa gracz, który pierwszy wybuduje najpotężniejsze i najbogatsze miasto.

Pytaki

Polska gra planszowa przeznaczona dla dorosłych i dzieci od czwartego roku życia. Jest pozycją, która scala wiele pokoleń. Gracze losują żetony, na których są przedstawione pytania lub zadania do wykonania. Pytania w żetonach dotyczą różnych obszarów życia. Mogą dotyczyć rodziny, najlepszych przyjaciół lub ulubionych zajęć. Pytaki mocno integrują całą rodzinę, dostarczając jednocześnie wiedzy o nas samych i masę dobrej zabawy.

Krótkie podsumowanie

Polskie gry planszowe są obecnie wysokiej jakości i w szerokim wachlarzu wyboru. Pomimo iż niektórzy twierdzą, że stanowią one przeżytek, warto po nie sięgać dla wspólnie spędzonego czasu. Ponieważ żadna, nawet najlepsza gra komputerowa nie zacieśni tak więzi rodzinnych i nie przyniesie tyle radości ze wspólnie spędzonych miło chwil.
Autorka: Jadwiga Kowalska