Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza przedtreningówka? 

Niedostateczna motywacja i brak energii do wysiłku fizycznego to problemy, których doświadczają często osoby nawet najbardziej sumiennie pilnujące swojego reżimu ćwiczeniowego. Problem ten może częściowo rozwiązać przyjęcie specjalnych suplementów, potocznie nazywanych przedtreningówkami, które postawią nas na nogi i zwiększą efektywność ćwiczeń. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych specyfików, a także ranking polecanych produktów.
przedtreningówka

Jak działa przedtreningówka? 

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych szczegółów, na początku warto wytłumaczyć, co to jest i jak działa przedtreningówka. Mamy tu do czynienia z suplementem stosowanym przede wszystkim przez osoby zainteresowane treningami siłowymi (np. podnoszeniem ciężarów), a także dyscyplinami sylwetkowymi, kładącymi największych nacisk na uzyskanie jak najlepszej rzeźby ciała. Przyjmuje się go tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń. 
Odżywka przedtrenigowa przede wszystkim dostarcza organizmowi dodatkowej energii, zwiększając jego siłę. Poza tym poprawia koncentrację, percepcję wzrokowo-przestrzenną oraz wspomaga podzielność uwagi, co jest wyjątkowo ważne w przypadku najtrudniejszych ćwiczeń.
Ostatecznie ma również pozytywny wpływ na ogólną efektywność sesji treningowej, przyspieszając przyrost masy mięśniowej i regenerację organizmu. Osiąga to między innymi poprzez ukrwienie mięśni, poprawę wydolności sercowo-naczyniowej, przyspieszenie metabolizmu i procesu spalania tkanki tłuszczowej. Przyjmując przedtrenigówkę po zakończeniu wysiłku, czujemy też przeważnie mniejsze zmęczenie.

Co zawiera przedtreningówka?

Jak widać, preparat ma bardzo szerokie działanie, czemu jednak je zawdzięcza? Przedtreningówki zawierają wiele różnych składników, zależnych od marki specyfiku. Możemy jednak wymienić tutaj kilka głównych substancji, które znajdziemy w większości tego typu produktów na rynku. 
Za pobudzenie układu nerwowego i poprawę koncentracji odpowiada kofeina. Dobrze znana kreatyna zwiększa siłę mięśni, sprzyjając anabolizmowi ich włókien. W przedtreningówkach znajdziemy też taurynę, wspomagającą metabolizm tłuszczu i regenerację mięśni, a także cytrulinę i argininę, które poszerzają naczynia krwionośne, przyspieszają przepływ krwi oraz wspierają pracę mięśni i ich regenerację po zakończonych ćwiczeniach.
Preparaty dostarczają też aminokwasów rozgałęzionych BCAA, wśród których znajdują się leucyna, izoleucyna i walina. Substancje te są paliwem dla mięśnie, wspomagają syntezę białek i zapobiegają wytwarzaniu kortyzolu, popularnie znanego jako hormon stresu, który znacząco obniża wydolność organizmu. Do odżywek dodaje się też beta-alaninę, działającą pozytywnie na wydolność ciała, zapobiegając tzw. zakwasom. W składzie znajdziemy też nieraz witaminę B6.
Myślisz o tym, by kupić rower stacjonarny? Ranking pomoże ci w wyborze urządzenia
Przedtreningówki dostępne są w dwóch podstawowych formach – niewielkich napojów – tzw. shotów – albo proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Jedna zalecana porcja ma zazwyczaj około kilkadziesiąt mililitrów. Choć shoty są łatwiejsze i szybsze w użyciu, jeżeli planujemy często stosować preparat, warto rozważyć zakup większego opakowania w proszku, które jest znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Rzadziej spotykamy się z przedtreningówkami zamkniętymi w kapsułkach lub tabletkach – te środki są zdecydowanie najprostsze w zażywaniu, wystarczy tylko popić je niewielką ilością wody.

Co daje przedtreningówka?

Zwiększona siła, energia i koncentracja

Zażycie dobrej przedtreningówki dostarczy nam sporą porcję energii i pobudzi do działania, co jest nieocenioną pomocą, gdy do ćwiczeń przystępujemy wczesnym rankiem lub wieczorami, kiedy jesteśmy już zmęczeni lub senni po całym dniu pracy. Poprawiona koncentracja zapobiega przypadkowym błędom popełnianym w trakcie ćwiczeń i nie pozwoli nam się rozpraszać.

Wspomaganie pracy i ochrona mięśni

Przedtreningówka zwiększa poziom ukrwienia mięśni, dostarczając im tym samym więcej tlenu. Chroni je też przed katabolizmem, a więc niepożądanym rozpadem białek tworzących ich strukturę, następującym przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym i braku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pozwala to spokojnie zwiększać muskulaturę.

Przyspieszenie regeneracji organizmu

Najlepsze odżywki przedtreningowe pomagają w odbudowie szlaków metabolicznych, zapobiegając zmęczeniu pojawiającemu się po zakończeniu treningu, jak również towarzyszącym mu zakwasom. Preparaty wspomagają też regenerację mięśni.

Jaka przedtreningówka jest najlepsza?

Jeżeli zastanawiamy się, jaka przedtreningówka będzie najlepsza, nigdy nie otrzymamy konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy tutaj od naszych indywidualnych oczekiwań oraz reakcji organizmu na odżywki. Niektórzy źle reagują na środki z beta-alaniną, która wywołuje u nich uczucie dyskomfortu i mrowienia w kończynach, inni nie przepadają specjalnie za kofeiną. Warto więc zwrócić uwagę na skład produktu, a także przetestować kilka z nich przed zakupem większej porcji. W sklepach znajdziemy spory asortyment różnych mieszanek, wybór jest więc całkiem spory. W razie wątpliwości zawsze możemy też skonsultować się ze specjalistą-trenerem lub znajomymi z siłowni. 

Co zamiast przedtreningówki? 

Jeżeli nie tolerujemy jednego lub kilku składników obecnych w przedtreningówkach, możemy sięgnąć po inne suplementy przed ćwiczeniami, takie jak odżywki białkowe lub np. cytrulinę i argininę. Gdy zależy nam wyłącznie na pobudzeniu, rozwiązaniem jest chociażby kofeina lub tauryna dostępna pod postacią tabletek. Rozwiązaniem może być również filiżanka espresso, napój energetyczny lub napar yerba mate.

Przedtreningówki – ranking polecanych produktów 

FAQ: Przedtreningówki - najczęściej zadawane pytania

Ile czasu przed treningiem należy wziąć przedtreningówkę?
Dobra przedtreningówka zazwyczaj będzie miała przedstawioną na opakowaniu informację o zalecanym czasie jej przyjmowania. Z reguły następuje to na 1–2 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Warto więc zawczasu wziąć to pod uwagę i mieć ją w zanadrzu, np. przed wyjście z pracy na siłownię.

Kiedy warto stosować przedtreningówkę?
Podobnie jak w przypadku innych suplementów powinniśmy pamiętać, że nie działają one w magiczny sposób, i aby osiągnąć odpowiednie efekty, musimy przestrzegać ścisłego planu treningowego. Odżywki mogą przyjmować zarówno początkujący, jak i doświadczeni fani ćwiczeń i budowania sylwetki.

Czy przedtreningówkę można stosować codziennie?
Można, ale nie trzeba obowiązkowo używać podczas codziennej wizyty w siłowni lub ćwiczeń. Możemy sięgać po niego tylko wtedy, gdy nie czujemy się w pełni sił. Zawsze warto zapoznać się z instrukcją producenta co do zalecanych dawek środka.
Zdjęcie: Envato Elements