Data publikacji:

Jaka hulajnoga elektryczna dla 10-latka?

Hulajnoga elektryczna to dla 10-latka bardzo dobry prezent. Zanim jednak ruszysz na zakupy, spójrz na aktualne przepisy i wybierz model, który będzie bezpieczny dla Twojej pociechy. W naszym poradniku pomożemy wybrać Ci idealną hulajnogę dla dziecka. Sprawdź nasze propozycje.  
hulajnoga elektryczna dla 10 latka

Hulajnoga elektryczna dla 10-latka a przepisy  

Gdzie można jeździć hulajnogą? Według przepisów wprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury w maju 2021 roku, dzieci które nie ukończyły 10. roku życia, nie mogą poruszać się po drogach publicznych. Jest jednak możliwe poruszanie się w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. O czym jeszcze powinni wiedzieć rodzice? Podczas jazdy hulajnogą można poruszać się po drodze dla rowerów lub po pasie ruchu dla jednośladów. 
Jazda po jezdni jest możliwa, jednak tylko w przypadku, gdy inne pojazdy mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h. W sytuacjach, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a samochody mogą poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h, wówczas można przemieszczać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Warto również wiedzieć, że ograniczenie prędkości na drodze dla rowerów wynosi 20 km/h!  
Do kierowania hulajnogą przez dzieci w wieku 10 lat konieczne będzie posiadanie karty rowerowej. W przypadku starszych dzieci może to być prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Po ukończeniu 18 roku życia, dodatkowe uprawnienia nie są wymagane. 

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze!  

Zakup hulajnogi to jedno, jednak rodzic musi zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo swojej pociechy. Dlatego musisz zadbać o odpowiednie akcesoria, które zapewnią ochronę w momencie upadku. Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, również w przypadku hulajnogi elektrycznej kask jest absolutnym must-have. Warto zainwestować w ochraniacze na łokcie oraz kolana. Zgodnie z przepisami, musisz nadzorować swoją pociechę podczas jazdy. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej dla 10-latka?

W pierwszej kolejności, podczas wyboru hulajnogi elektrycznej dla dziecka zwróć uwagę na jej wymiary. Kierownica powinna być ustawiona mniej więcej na poziomie łokci. Tutaj warto wybrać model z możliwością regulacji jej wysokości. Gdy dziecko podrośnie, będziesz mógł bez problemu skorygować zajmowaną pozycję.  
Istotna jest także waga hulajnogi elektrycznej. Zbyt wysoka sprawi, że dziecku będzie trudniej opanować ją podczas jazdy, a w momencie ewentualnego upadku może stanowić dla niego zagrożenie. Średnia waga hulajnogi elektrycznej dla dziecka wynosi około 8-10 kg, choć można znaleźć modele ważące około 5 kg.   
Rodzice powinni także zwrócić uwagę na rozmiar kół. Mniejsze w rozmiarze 8 cali sprawiają, że hulajnoga jest zwrotniejsza przez co opanowanie jazdy jest trochę łatwiejsze. Większe koła 9 lub 10-calowe lepiej pochłaniają nierówności i umożliwiają rozwinięcie większej prędkości. To dobry wybór dla trochę starszego dziecka, które będzie poruszać się nie tylko po najbliższej okolicy.  
Podczas jazdy na hulajnodze będą momenty, kiedy młody użytkownik będzie musiał szybko zareagować i zatrzymać się przed przeszkodą. Dlatego tak ważny jest mocny hamulec. W tańszych modelach znajduje się hamulec nożny, który przy niższych prędkościach sprawdza się całkiem dobrze. Ale w elektrycznych modelach lepiej sprawdza się solidny hamulec tarczowy. W ten sposób będzie można zatrzymać się dosłownie w ułamku sekundy.  
Wybierając hulajnogę dla 10-latka, spójrz, jaką maksymalną prędkość jest w stanie osiągnąć. Dla młodszych użytkowników nie warto sięgać po modele z mocniejszym silnikiem, chyba że istnieje możliwość ograniczenia prędkości do 20 km/h. Drugim elementem, który jest bardzo ważny, to pojemność akumulatora. Im większy, tym dłużej hulajnoga wytrzyma na jednym cyklu ładowania. Większość modeli bez problemu przejedzie około 15-20 km. Dla 10-latka jest to w zupełności wystarczające. 
hulajnoga elektryczna dla 10-latki

Ile powinna kosztować hulajnoga elektryczna dla 10-latka?  

Rozbieżność cenowa pomiędzy hulajnogami elektrycznymi jest bardzo duża. Najtańsze modele kosztują w granicach 500-800 złotych. Jeśli zależy Ci na lepszych parametrach, to musisz przygotować się na wydatek w granicach 1500 złotych. Najdroższe hulajnogi potrafią kosztować nawet 2-3 tys. złotych, jednak są one dedykowane raczej dla starszych użytkowników.  

Polecane hulajnogi elektryczne dla 10-latków  

Razor E100  

Razor E100 to solidnie wyposażona hulajnoga elektryczna, która jest dedykowana dla dzieci powyżej 8. roku życia. Silnik wbudowany w piastę pozwala na rozwinięcie prędkości do 18 km/h przez około 60 minut. Hulajnoga elektryczna waży 11 kg, co jest bardzo dobrym wynikiem. Stosunek jakości do ceny został zachowany bardzo dobrze.  

Segway Nineboot Zing C20  

Segway Nineboot Zing C20 została zaprojektowana z myślą o dzieciach od 10 roku życia. Lekka rama ma funkcję szybkiego składania, a także wbudowane oświetlenie. Koła w rozmiarze 7 cali są idealne do rozpoczęcia nauki jazdy. Silnik pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 16 km/h, natomiast zasięg wystarcza nawet na 20 km.
Do wyboru są trzy tryby jazdy - stały, bezpieczny oraz turbo. Dzięki temu maluch może dopasować styl jazdy do danej sytuacji. Waga 10 kg sprawia, że dziecko bez większego kłopotu będzie mogło przenosić hulajnogę. To bardzo dobry model w rozsądnej cenie.  

Motus Scotty 10 Lite  

Bardzo dobrze oceniana hulajnoga elektryczna na tle konkurentów wyróżnia się baterią o pojemności 7800 mAh, która wystarczy nawet na 30 km jazdy. Producent zadbał o bezpieczeństwo poprzez zastosowanie hamulca tarczowego oraz kompletnego oświetlenia, aby poprawić widoczność podczas jazdy.
Na wbudowanym wyświetlaczu LCD można podejrzeć aktualną prędkość i stan naładowania akumulatora. Ta hulajnoga mimo nieco wyższej ceny będzie znakomitym wyborem na wiele sezonów.   

Urbis UX1  

Urbix UX1 to niedroga hulajnoga elektryczna, która dla dziecka w wieku 10 lat będzie świetnym wyborem. Waga wynosząca 4,8 kg czyni ją niezwykle poręczną i łatwą w przenoszeniu. Silnik o mocy 80W pozwoli na osiągnięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 8 km/h. Zasięg natomiast wynosi 10 km. Ta hulajnoga doskonale sprawdzi się do jazdy po najbliższej okolicy.  

Razor Power A5  

Jeśli szukasz dobrej hulajnogi elektrycznej w cenie nieprzekraczającej 1000 złotych, to będzie doskonałym wyborem. Bezszczotkowy silnik pozwala na osiągnięcie prędkości do 16 km/h przez około 40 minut. Lekka konstrukcja waży 8,3 kg, co plasuje ją w ścisłej czołówce najlżejszych modeli.
Razor Power A5 składa się w mgnieniu oka i to jedna z mocnych stron tego modelu. Świetny wygląd, niezła cena i bardzo dobre wyposażenie, to argumenty opowiadające się za wyborem tego właśnie modelu.  

Spokey Mizzaro  

Ta hulajnoga elektryczna jest jedną z chętniej wybieranych dla 10-latków. Wynika to głównie ze świetnego stosunku jakości do ceny. Producent dużo uwagi poświęcił bezpieczeństwu, dlatego na pokładzie tego modelu mamy solidny hamulec. Ponadto hulajnoga spełnia wszystkie wymagania i normy dotyczące aktualnych przepisów prawnych.
Silnik o mocy 120W pozwoli na rozwinięcie prędkości do 12 km/h, natomiast zasięg na jednym ładowaniu wynosi około 9 km. Jeśli nie chcesz wydać majątku, a jednocześnie szukasz solidnej hulajnogi, to Spokey Mizzaro Cię nie rozczaruje.   
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.