Data modyfikacji:

Ranking gier planszowych detektywistycznych

Kryminalne zagadki, nierozwikłane tajemnice, ukryte skarby – gra planszowa detektywistyczna to sposób na wcielenie się w osobę odkrywającą wyjątkowe sekrety. Może być wyjątkowo wciągającą rozrywką, gdyż chyba każdy lubi odsłaniać to, co niewiadome. Jakie gry planszowe detektywistyczne są na topie, w co warto zagrać z dziećmi, a w co ze znajomymi? Sprawdź nasz ranking najlepszych planszówek detektywistycznych.
gry detektywistyczne

Najlepsze gry planszowe detektywistyczne

Uwielbiasz rozwiązywać zagadki? W takim razie koniecznie sprawdź wybrane przez nas najlepsze gry planszowe detektywistyczne.

Jak detektyw, to tylko Sherlock Holmes!

Jednym z najsłynniejszych detektywów wydaje się być Sherlock Holmes. I choć jest postacią fikcyjną z powieści sir Arthura Conana Doyle’a, to wokół tej osobistości powstało mnóstwo historii, filmów i gier. W tych klimatach utrzymana jest gra planszowa detektywistyczna Sherlock Holmes: Detektyw doradczy, w której wcielasz się w rolę członka Bandy z Baker Street. Pomagasz w rozwiązaniu jednego z dziesięciu śledztw, przy czym cztery ze spraw są ze sobą połączone i związane z Kubą Rozpruwaczem. Gra przeznaczona jest dla jednej lub większej ilości osób, a szereg materiałów pomaga wejść w klimat Londynu z przełomu XIX i XX wieku. Gra doskonała od 12. roku życia, sprawdzi się więc wśród wielbicieli gier planszowych rodzinnych, pojedyncza rozgrywka trwa do 2 godzin.

Śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza

Kolejna gra detektywistyczna planszowa w klimatach XIX-wiecznych zagadek Londynu to Mr. Jack. Przeznaczona dla dwóch graczy, rozgrywka jest asymetryczna. Jedna osoba wciela się w legendarnego Kubę Rozpruwacza, który próbuje przechytrzyć śledczych ze Scotland Yardu. Drugi gracz próbuje pojmać złoczyńcę. Rozgrywka trwa około godziny, a staranność wykonania elementów gry zachęca do ponownego starcia.

Niesłabnąca popularność od lat – Cluedo o różnych obliczach

Wyjątkowo chętnie wybierane gry planszowe detektywistyczne to Cluedo. Podstawowa wersja doczekała się wielu nowych wydań, osadzonych często w innym uniwersum, na przykład Harry Potter. Twoim zadaniem jest odgadnąć, kto popełnił zbrodnię, ale także za pomocą jakiego narzędzia i w którym miejscu. Dobra logiczna rozrywka dla starszych i młodszych, od mniej więcej 8. roku życia. Doczekała się także wydania Junior, dla dzieci od pięciu lat. Pełna wersja to gra planszowa detektywistyczna dla 2-6 graczy, będzie więc idealna jako gra planszowa dla dwojga, ale również na imprezę, z opcją gry drużynowej.

Odkryj tajemnice w zagadkowym domostwie

Historie związane z duchami i nawiedzonym domem to kolejna propozycja w zestawieniu. Macie siedem dni na odkrycie zagadki, jaką skrywa Tajemnicze domostwo. Tu przyda się umiejętność tworzenia skojarzeń, spora dawka wyobraźni i dwie do siedmiu osób, by dowiedzieć się, co wydarzyło się przed laty. Pomogą w tym piękne karty snów, lokacji, przedmiotów i postaci.

Kryminalna gra planszowa

Detektyw. Kryminalna gra planszowa to wyjątkowa pozycja w zestawieniu, bo do rozgrywki obok materiałów z pudełka konieczne jest użycie komputera z dostępem do sieci – bazy danych Antares. Można wcielić się w prawdziwego śledczego, działać w pojedynkę lub zespołowo. Pojedyncza rozgrywka może trwać ponad 3 godziny, a do rozwiązania jest aż pięć spraw.

A może zjawiska paranormalne?

Imprezowa gra planszowa detektywistyczna Paranormalni Detektywi pozwala stać się jednemu z graczy duchem osoby, której życie dobiegło końca, a reszcie graczy – paranormalnymi detektywami. To oni, próbując nawiązać kontakt z duchem, muszą rozwikłać zagadkę śmierci bohatera. Gra detektywistyczna planszowa dla 2-6 osób od 12. roku życia, czas rozgrywki 30-50 minut.
Planszowe gry detektywistyczne są nie tylko świetnym pomysłem na familijną rozrywkę. Mogą sprawdzić się również jako gry towarzyskie, imprezowe czy element integracyjnych wieczorów. Warto być na bieżąco wśród nowych tytułów, jak i typowej „klasyki gatunku”. Gra w planszówki sprzyja zacieśnianiu więzi i rozrywce oderwanej od otaczającej wszystkich elektroniki.
Autorka: Aleksandra Ginalska