Data modyfikacji:

Ranking najlepszych gier planszowych rodzinnych

Gry planszowe to nie tylko kolejna rozrywka, która służy do zabicia czasu. Najlepsze gry planszowe rodzinne pozwalają świetnie spędzać czas, ale także… rozwijają, uczą, wpływają na zacieśnianie więzi rodzinnych i dzięki nim domownicy po prostu lepiej się poznają. Sprawdź, jakie gry planszowe rodzinne wybrać.
najlepsze gry planszowe rodzinne

Gry planszowe rodzinne, czyli dlaczego warto grać w gry?

Spróbuj przypomnieć sobie, jak czułeś się, gdy w dzieciństwie grałeś w najlepsze gry planszowe i zabawy z rówieśnikami, rodzeństwem czy rodzicami. Wielu z nas ma wspaniałe wspomnienia związane na przykład z grą w chowanego, w berka, kalambury, statki czy klasyczne planszówki.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ sama gra wywołuje silne emocje. Pamiętamy, gdy wygrywaliśmy i przegrywaliśmy, i przede wszystkim – jak wspaniale bawiliśmy się z drugą osobą. Wspólnie przeżyte emocje zbliżają i cementują relacje.
Gry planszowe rodzinne to jednak nie tylko kopalnia wspaniałych emocji i sposób na budowanie więzi. Same w sobie stanowią świetne narzędzie edukacyjne, uczą strategii i logicznego myślenia, przekazują wiedzę bezpośrednio, a nawet… zmuszają do ruchu i wygibasów. Zobacz, jakie funkcje mogą spełniać poszczególne gry i jakie tytuły polecamy dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Gry planszowe dla rodziny – dwu- i trzylatki przy planszówkach

Myślisz, że planszówki są przywilejem starszaków? Dobrze dobrane gry planszowe dla 2-latka i 3-latka trafią w gusta każdego malucha i rodzica.
Propozycje gier planszowych dla najmłodszych posiadają prosty scenariusz, aby każdy maluch mógł zrozumieć zasady. Rozgrywki są szybkie, pełne humoru, a na planszy i na elementach nie znajdziemy liczb – wykorzystywane są jedynie kształty i kolory.

Jenga

Dla części dzieci odpowiednie będą także rozgrywki inspirowane grą zręcznościową Jenga, w której wyciąga się klocki z drewnianej wieży.

Potwory do szafy

Szukasz fajnych gier planszowych dla dzieci opartych na koncepcji memo? Polecamy zwłaszcza uwielbianą grę Potwory do szafy i jej wariację – Potworne porządki, które ćwiczą pamięć maluchów.

Kot Stefan

Zdecydowanym hitem wśród najmłodszych jest Kot Stefan, tytuły opierające się na dopasowaniu pasujących do siebie elementów, np. części garderoby, oraz proste gry zręcznościowe dla całej rodziny.

Poznaj się z czterolatkiem! Ciekawe gry planszowe rodzinne

Każda gra zbliża i pozwala się poznać od innej strony, to pewne. Uczymy się o sobie trochę więcej. Podczas rozgrywek widzimy dokładnie, kto jest cierpliwy, kto potrafi naginać zasady, a kto nie radzi sobie z przegraną.
Podczas grania wychodzą z nas różne emocje. Nawet jeśli nie wszystkie są pozytywne, to jest to dobra nauka dla nas wszystkich. Może nad niektórymi słabościami warto popracować?
Przeczytaj również: Jakie gry planszowe w Black Friday?

Pytaki

Na rynku dostępne są także gry planszowe dla rodziny, które powstały z założenia, aby lepiej poznawać siebie i swoje emocje. Rodziny mogą świadomie uczyć się o sobie, swoich gustach i przemyśleniach na różne tematy. Świetnie do tego celu nadaje się dobra gra planszowa Pytaki, w którą można grać już od 4. roku życia. Za pomocą krótkich pytań ułatwia ona rodzinie poznanie siebie nawzajem.

Dzieci z Carcassonne

W tej kategorii wiekowej polecamy także dziecięcą edycję klasyka wśród strategicznych gier planszowych – Dzieci z Carcassonne, która uczy logicznego myślenia i planowania.

Pędzące żółwie

Szybką rozgrywkę z elementem rywalizacji znajdziesz w popularnej dziecięcej grze planszowej dla dzieci od 5 lat – Pędzące żółwie.

Gorący ziemniak

Jeśli szukasz rodzinnej gry, którą cechują energia, dynamika działania i masa śmiechu, to Gorący ziemniak będzie strzałem w dziesiątkę. Proste zasady pozwalają na zaangażowanie nawet najmłodszych graczy. Trzeba działać i myśleć szybko, pod presją czasu, trzymając w ręce pluszowego ziemniaka i przekazując go kolejnym uczestnikom gry. Dobra zabawa gwarantowana, również podczas spotkań towarzyskich.

Najlepsze gry planszowe rodzinne dla dzieci powyżej 6 lat

Wśród gier planszowych rodzinnych dla dzieci powyżej 6 lat jest naprawdę duży wybór. Zobacz, jakie gry dla całej rodziny warto kupić.

5 sekund

Ze względu na silne emocje dzieci uwielbiają grać w gry, w których szybko upływający czas wzmacnia akcję. 5 sekund w wersji dziecięcej to gra planszowa dla 6-latka, która nie pozwoli nudzić się także dorosłym. Choć same pytania w grze są proste, to spadające kulki odmierzające czas w klepsydrze potrafią zdenerwować!

Jungle Speed

Cenisz sobie fajne gry rodzinne typu kto pierwszy, ten lepszy? Całe rodziny będą się doskonale bawić przy kolejnym tytule, który przyprawia o szybsze bicie serca. Jungle Speed zmusza do uważnego śledzenia kart i wykazania się błyskawicznym refleksem, aby złapać drewniany totem w odpowiednim momencie.

Dobble

Podobne emocje wyzwala także gra planszowa Dobble, przy której liczy się dobry wzrok i refleks. Gra ta dostępna jest w wielu wersjach, także z ulubionymi postaciami z bajek najmłodszych. Plusem gry są bardzo proste zasady, które umożliwiają błyskawiczne rozpoczęcie gry.

Mistakos

Gra wciąż poszerzająca grono swoich zwolenników, zarówno w gronie rodzinnym, jak i podczas spotkań towarzyskich, bez granicy wiekowej. Uczestnicy „walczą na stołki”, budując wspólnie wieżę z krzesełek. Wieża nie może się zawalić, a żadne krzesełko spaść. Kto pozbędzie się wszystkich krzesełek w wybranym przez siebie kolorze – wygrywa.

Pełny kurnik

Kolejna świetna gra dla całej rodziny, angażująca również najmłodszych. Zbieranie jajek, kurczaków i kur oraz dokonywanie przemyślanych wymian. Oby nie dopadł nas przebiegły lis!

Pizza XXL

Propozycja kolejnej gry w niedużym opakowaniu pozwalającym na zabranie je wszędzie ze sobą. Gra zapewniająca pozytywne emocje, energię i szybkie tempo. Chcesz ułożyć własną pizzę według wybranego wzoru? Obserwuj bacznie składniki, które pojawiają się na stole, i zdobądź je! Uporczywe muchy mogą jednak pokrzyżować plany. Ważne są refleks i spostrzegawczość, bystrość i szybkie myślenie. Gra w równym stopniu angażująca starszych, jak i młodszych uczestników.

Najlepsze gry planszowe dla ośmiolatka

W kategorii wiekowej od 8. roku życia nie możemy narzekać na mały wybór. Na rynku znajduje się duży przegląd rozmaitych tytułów i to jedynie od rodzica zależy, czy mają to być gry planszowe logiczne, zręcznościowe, szybkie rozrywki towarzyskie czy długie batalie strategiczne.

Ego Family

Gra świetnie sprawdzająca znajomość członków rodziny i poszerzająca zakres tej wiedzy. Czy wiem, co druga osoba by wybrała? Czy znam jej gust, preferencje, zdanie na dany temat? Gra będąca pozornie tylko grą. To kopalnia wiedzy o najbliższych członkach rodziny. Sprawdzi się również podczas spotkań przyjaciół i bliskich znajomych, którzy wiedzą o sobie nawzajem sporo, a wiedzę tę chcieliby jeszcze poszerzyć. Genialne narzędzie do autentycznego poznawania drugiego człowieka. Rodzinna gra planszowa niezbędna w każdej rodzinie.

Karaluszek kłamczuszek

Co tu się dzieje podczas gry! Element gry emocjami, mina pokerzysty. Cel prosty – oszukać przeciwnika, zaopatrując go w jak największą liczbę kart. Gra prawdą i fałszem, konieczność umiejętnego zagrania. Gra ćwiczy spryt, logiczne myślenie. Finał zaskakuje niejednego!

Dzieci kontra rodzice

Świetna propozycja gry dla rodzin z dziećmi. Rywalizacja dzieci i rodziców podczas odpowiadania na pytania i rozwiązywania zagadek. Gra świetnie poszerza wiedzę ogólną, również dorosłych. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi opakowania grę można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – na wakacje, podróż samochodem czy pociągiem, długie oczekiwanie w kolejce do lekarza. 

Dixit

Na tle oferty wyróżnia się gra planszowa dla 8-latka pod tytułem Dixit. Jest to idealny wybór do rodzinnych rozgrywek, ponieważ pozwala domownikom lepiej poznać siebie, tok swojego myślenia i skojarzeń. Gra ponadto uczy empatii i umiejętności wejścia w przysłowiowe buty innego człowieka, a do tego jest bardzo poetycka i zachwyca malarskimi kartami. Gra dostępna jest w kilku wariantach, wraz z dodatkami, które wydłużą rozgrywkę.

Wsiąść do pociągu

Gry planszowe dla 8-latka i dzieci w podobnym wieku nabierają już złożoności. Młodzi gracze dobrze radzą sobie z czytaniem, liczeniem, potrafią używać wiedzy i myślenia abstrakcyjnego. Czas na bardziej skomplikowane scenariusze. Popularne gry planszowe z serii Wsiąść do pociągu nie stanowią najprostszej rozgrywki. Aby wygrać, należy wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i dobrymi zdolnościami planowania.

Gry planszowe rodzinne z dziećmi w wieku 10+

Na rynku znajduje się kilka tytułów, które nie wychodzą z mody pomimo upływu całych dziesięcioleci.

Monopoly

Jednym z przykładów jest gra planszowa Monopoly. Obecnie jest ona dostępna w całej masie edycji i specjalnych wersji limitowanych, które wzbogacają rozgrywkę. Choć w grze dużo rzeczy ma charakter losowy, to sama rozgrywka, przypływ pieniędzy i negocjacje między graczami rozgrzewają emocje do czerwoności.

Catan

Jeśli zależy ci na dużym wpływie na rozgrywkę, sięgnij po klasyk gatunku – gry planszowe rodzinne o dużej dozie strategii. Catan jest tytułem o dużej uniwersalności. Element losowości rozgrywki wyrównuje szanse graczy w różnym wieku. Gra ta doskonale rozwija umiejętności planowania i logicznego myślenia oraz negocjacji i interakcji społecznych.

Najlepsze gry planszowe dla nastolatków

Rodzicie, którzy nie mają pomysłu na wspólne aktywności z dorastającymi dziećmi, mogą śmiało sięgać po przeznaczone dla nich planszówki. Najpopularniejsze tytuły wzbudzą dużo emocji i zapewnią wspaniałą zabawę wszystkim graczom.

Civilization

Na spokojniejsze wieczory polecamy gry planszowe dla młodzieży i dorosłych, które opierają się na przemyślanej, strategicznej rozgrywce. Civilization to gra planszowa, która idealnie wpisuje się w tę koncepcję, zmuszając graczy do planowanego budowania miast, prowadzenia bitew oraz przeciągania ważnych postaci na swoją stronę. Wielogodzinna rozrywka gwarantowana!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska, Joanna Stanuch