Planszówki to świetna rozrywka dla całej rodziny! W jakie gry planszowe grać z dzieckiem? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziecie w nim najlepsze gry planszowe dla dzieci. Ranking obejmuje zarówno propozycje idealne dla maluchów, jak i starszych dzieci czy nastolatków.
Jakie będą najlepsze gry planszowe? Mamy dla was propozycje planszówek dla dzieci w różnym wieku.
Na początek sprawdźmy, jakie gry planszowe dla dzieci trafiły do rankingu propozycji dla najmłodszych.
Twister to świetna gra planszowa dla dzieci. Ranking, który dla was przygotowaliśmy nie mógł więc obejść się bez tego typu gier. W Twistera mogą grać już 2- i 3-latki. W tym przypadku najistotniejsze nie będą zasady, a wspólna zabawa i salwy śmiechu, kiedy tata czy mama się przewrócą. Udana zabawa gwarantowana!
Zręcznościowa gra planszowa dla dzieci od 3. roku życia. Gracze skuwają kostki plastikowego lodu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ należy uważać na pingwina siedzącego na tafli. Całą rozgrywkę przegrywa gracz, któremu podczas skuwania lodu spadnie pingwin. W grę może grać od 2 do 4 osób.
Gra w budowanie średniowiecznego zamku. Planszówka zawiera aż 48 zadań logicznych o różnym stopniu trudności. Wszystkie z nich prowadzą do jednego – stworzenia wspaniałego zamku. Jak podkreśla sam producent gry, ta rozrywka uczy logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka oraz jego spostrzegawczość. Przeznaczona dla maluchów od 3. roku życia.
Tę grę zna chyba każdy! Należy tak zbierać patyczki, aby nie poruszyć pozostałych. Zabawa idealna nawet dla maluchów. Nauczy ich cierpliwości oraz zręczności.
Popularna gra memory ćwiczy nie tylko pamięć, ale i poprawia koncentrację, refleks, małą motorykę oraz koordynację oko-ręka. Ponadto jej plusem jest to, że posiada dziesiątki różnych wersji – od prostych obrazków idealnych dla maluchów, po bardziej skomplikowane dla starszych dzieci. Co więcej, gra w pamięć może uczyć, np. rozróżniania zwierząt, pojazdów, zawodów, a nawet języków obcych.
Pora na propozycje gier planszowych dla 4-latka. Jakie tytuły warto kupić?
Tej gry nikomu przedstawiać nie trzeba! Jenga sprawdzi się najlepiej dla 6-latków i starszych dzieci.
Cel? Doprowadzić swojego żółwia do sałaty. Wydaje się proste, ale jest mały szkopuł – nikt nie wie, kto ma jakiego żółwia, a w grze kierujemy nie tylko swoim zwierzakiem. Warto dodać, że planszówka ma dwa warianty – to sprawia, że możemy grać w nią zarówno z dziećmi, jak i samodzielnie.
Gra zręcznościowa dla dzieci od 5. roku życia. Gra opiera się na układaniu krzeseł jedno na drugim. W planszówkę możemy grać na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, aby ułożyć stos krzeseł i zdobyć jak najmniejszą ilości punktów karnych. Drugi wariant to gra polegająca na jak najszybszym pozbyciu się swoich krzeseł z ułożonej wcześniej wieży.
Monopoly dla dzieci od 5. roku życia. Uczy maluchy liczenia, oszczędzania oraz strategicznego myślenia.
Gra planszowa dla dzieci od 4. roku życia. Cel? Każdy gracz dostaje 8 pionków i musi umieścić je na budowanej przez siebie planszy. Wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy.
Odpowiadaj na pytania, zbieraj żetony i wygrywaj. W dodatku poznaj bliżej swoich domowników. „Pytaki” to świetna gra integracyjna dla dzieci już od 4. roku życia.
Jaka będzie najlepsza gra planszowa dla dzieci w wieku szkolnym? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
Klasyczna wersja Monopoly, w którą można grać już od 8. roku życia. Warto dodać, że to planszówka przeznaczona raczej do grania z dorosłymi (przynajmniej na początku).
Gra strategiczna dla dzieci od 8. roku życia. Cel? Połączyć wylosowane na kartach miasta nieprzerwaną trasą kolejową. Wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy. Testujący cenią tę planszówkę za to, że ma zrozumiałe zasady, jest dynamiczna i wciągająca aż do samego końca.
Gra rodzinna dla dzieci od 8. roku życia. To rozbudowana gra w skojarzenia. Za te poprawnie obstawione otrzymuje się punkty. Oczywiście wygrywa ten, kto zdobędzie ich najwięcej.
Gra od 10. roku życia. Polega na rozbudowywaniu własnej osady. Podczas rozgrywki budujemy, handlujemy, zbieramy plony z pól oraz dostępnych w naszej wiosce złóż. „Catan” to gra familijna – należy grać w nią w 3 lub 4 osoby.
Gra dla dzieci od 12. roku życia. Ludzkość podbija Układ Słoneczny. Tym razem padła kolej na Marsa. Najpierw należy jednak odpowiednio go przygotować. To strategiczna rozgrywka, w której wszyscy gracze muszą realizować nowe projekty usprawniające życie na Marsie. Oczywiście za każdy z nich dostają punkty. Co ciekawe, w „Terraformacja Marsa” można grać zarówno w grupie, jak i w pojedynkę.
Dojdź do mety, odpowiadając na pytania dotyczące ludzkiego organizmu. Ale uważaj – po drodze czeka masa niebezpieczeństw, które mogą utrudnić ci drogę! Ta gra bawi i uczy jednocześnie. Jest idealna dla dzieci od 7. roku życia.
Na sam koniec mamy dla was propozycje gier dla nastolatków.
Polska odpowiedź na Monopoly, która powstała w 1983 roku. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 14. roku życia. Jeśli lubicie pokazywać waszym pociechom takie perełki z historią, to jak najbardziej polecamy tę rozgrywkę.
Wciel się w rolę szpiega i odgadnij wszystkie tajne hasła. Tajniacy to gra w skojarzenia, ale w zupełnie nowym wydaniu. Jest idealna dla dzieci od 14. roku życia, a grać w nią może od 2 do 8 graczy.
Ekonomiczna gra z wielowymiarową rozbudowaną planszówką. Na czym polega? Na przydzielaniu pracowników do poszczególnych zadań i tym samym rozbudowywania świata gry. Warto dodać, że „Everdell” to gra dopracowana w najmniejszym szczególe – zaskakuje szatą graficzną i dodatkami, a przy tym za każdym razem może skończyć się inaczej, co czyni ją jeszcze ciekawszą.
Pełna grozy gra planszowa przeznaczona dla dorosłych i nastolatków od 13. roku życia. Gracze wcielą się w grupę badaczy, która musi odkryć tajemnice posiadłości Arkham. Warto wspomnieć, że gra jest kompatybilna z aplikacją. Co więcej, to rozgrywka kooperacyjna – nie ma w niej rywalizacji, a wszyscy grają wspólnie i mają jeden cel.