Data modyfikacji:

Gry planszowe dla młodzieży. TOP gier dla nastolatków

Planszówki to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego w gronie znajomych lub rodziny. Sprawdźcie najlepsze gry planszowe dla młodzieży z podziałem na wiek od dwunastu, czternastu i osiemnastu lat.

gry planszowe dla młodzieży

Najlepsze gry planszowe dla młodzieży od 12 lat

Planszówki dla młodzieży do zestawienia dobierane były na podstawie popularności w danej kategorii wiekowej. Zaczynamy od propozycji dla graczy od 12 lat. Sprawdź także nasze zestawienie najlepszych gier rodzinnych planszowych.

Terraformacja Marsa

Akcja gry przenosi nas do 2174 roku, kiedy ludzkość rozpoczęła ekspansję w Układzie Słonecznym. Na Marsie powstają pierwsze kolonie, którymi muszą zarządzać uczestnicy zabawy. Niestety rywalizujące korporacje nie są w stanie dojść do porozumienia, dlatego za wszelką cenę musicie starać się zdobyć jak największe wpływy, eliminując przy tym przeciwników. Im większy Współczynnik Terraformacji, tym większą macie szansę za zwycięstwo.

Milionerzy

Dwanaście lat to trochę zbyt mało, żeby zgłosić się do telewizyjnego teleturnieju. Jeśli natomiast marzycie o tym, żeby wziąć udział w „Milionerach”, to najpierw możecie poćwiczyć w domu z dedykowaną grą planszową dla młodzieży. Zasady rozgrywki zostały delikatnie zmodyfikowane, żeby jednocześnie mogły grać nawet cztery osoby. Rozgrywka nadal polega jednak na udzielaniu poprawnych odpowiedzi – twórcy przygotowali ponad sześćset pytań.

Architekci Zachodniego Królestwa

Twórcy ciekawej gry planszowej dla młodzieży „Architekci Zachodniego Królestwa” postanowili zabrać graczy do ok. 850 r., kiedy to Imperium Karolińskie chyliło się ku upadkowi. Zadaniem graczy jest podlizywanie się królowi tylko po to, żeby zachować swój szlachecki status. W tym celu trzeba zbierać surowce, nawiązywać nowe współprace oraz wznosić kolejne budowle. Cały czas gracze muszą natomiast uważać na zagrania innych architektów, którzy również chcą się jak najbardziej przypodobać władcy.

Stronghold

Dzieło autorstwa Ignacego Trzewiczka przeznaczone jest dla dwóch graczy, a rozgrywka opiera się na atakowaniu tytułowej twierdzy. Jeden z uczestników wciela się w Najeźdźców, natomiast drugi przejmuje kontrolę nad Obrońcami. Zarówno jedna, jak i druga strona musi wykazać się ogromnym sprytem oraz taktycznym myśleniem, jeśli chce wyjść z tej bitwy z tarczą, a nie na tarczy.

Popularne gry planszowe dla młodzieży od 14 lat

Poniżej znajdziecie propozycje najlepszych gier planszowych dla nastolatków powyżej czternastego roku życia.

Eurobusiness

„Monopoly” to popularna planszówka ekonomiczna, która była ogromną inspiracją (delikatnie powiedziawszy) dla „Eurobusinessu”. To właśnie ten tytuł był swego czasu o wiele bardziej znany na terenie naszego kraju niż kultowe dzieło Hasbro. W trakcie zabawy gracze zdobywają pieniądze, a następnie wydają je na zakup nowych miejscowości. Tam budowane są domy i hotele oraz pobierane opłaty od innych uczestników.

Cywilizacja: Poprzez Wieki

Fajna gra planszowa dla młodzieży „Cywilizacja: Poprzez Wieki” bazuje na licencji serii gier strategicznych Sid Meier’s Civilzation autorstwa studia Firaxis Games. Podobnie jak w oryginale tutaj również gracze muszą przeprowadzać odpowiednie badania, wznosić budowle, werbować wojsko oraz prowadzić rozmowy dyplomatyczne. A wszystko po to, żeby ich cywilizacja dobrze prosperowała na międzynarodowej arenie.

Star Wars: Rebelia

Gry Star Wars – czy to komputerowe, czy planszowe – cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością. Produkcja nawiązuje tematyką do Starej Trylogii, a gracze mogą wcielić się w wojska Imperium oraz Rebelii. Ogromną zaletą tej gry planszowej dla nastolatków są świetnie wykonane figurki wyciągnięte „żywcem” z filmów kinowych z serii Star Wars. Pozycja obowiązkowa dla fanów kosmicznego uniwersum.

Podwodne Miasta

Życie na Ziemi staje się coraz trudniejsze ze względu na zbyt wysoki wskaźnik przeludnienia. Ludzie postanowili wybudować więc tytułowe podwodne miasta, które zapewniłyby więcej wolnego miejsca na lądzie. Gracze wcielają się w konstruktorów i zarządców własnych metropolii. Żeby jednak cel został zrealizowany, najpierw muszą zdobyć odpowiednie surowce oraz wybudować specjalne budynki, dzięki którym życie pod wodą będzie możliwe dla człowieka.

Planszówki dla młodzieży od 18 lat

Na koniec zebrałem dla was przykładowe popularne gry planszowe dla młodzieży, która skończyła już 18 lat.

Jeżeli szukacie ciekawych gier planszowych dla par, kliknij tutaj.

This War of Mine: Gra planszowa

Jeżeli mieliście już do czynienia z grą komputerową „This War of Mine” od warszawskiego studia 11 bit, to doskonale wiecie, czego się spodziewać po planszówce. W grze również obserwujemy poczynania bezbronnych cywilów robiących wszystko, żeby przetrwać wojenną zawieruchę. Uczestnicy zabawy muszą dbać o swoich podopiecznych, aby nie zachorowali, nie padli ofiarami szabrowników ani nie spotkały ich inne przykre sytuacje.

Gra do Piwka

Jak sama nazwa wskazuje, do zabawy przy „Grze do Piwka” konieczne będzie wyposażenie się w specjalny złocisty trunek. Dlatego gra planszowa przeznaczona jest wyłącznie dla młodzieży, która ukończyła już osiemnaście lat. Rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do robienia łyków piwa zgodnie z instrukcjami podanymi na wylosowanych przez graczy kartach.

Narcos

Historia kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara została spopularyzowana przez autorski serial Netfliksa zatytułowany „Narcos”. Pod tą samą nazwą funkcjonuje gra planszowa, w której uczestnicy przejmują kontrolę nad rywalizującymi ze sobą organizacjami przestępczymi. Żeby nie było zbyt kolorowo, to po piętach depczą im cały czas przebiegli agenci wydziału narkotykowego DEA.

Zona: Sekret Czarnobyla

Dzieło Krzysztofa Głośnickiego i Macieja Drewinga skierowane jest do miłośników klimatów postapokaliptycznych. Gracze przyjmują rolę szperaczy poszukujących cennych artefaktów znajdujących się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Podczas rozgrywki nie tylko trzeba uważać na niebezpieczne promieniowanie, ale też groźnych mutantów, głód oraz choroby.

Przeczytaj również: Najciekawsze książki postapokaliptyczne.

Zdjęcie: Envato Elements