Data modyfikacji:

Apple prezentuje nowe iPady Pro z ekranem OLED i procesorem M4

Podczas pierwszej konferencji Apple w 2024 roku zobaczyliśmy nowego iPada Pro, który będzie wyposażony w ekran OLED, a także procesor M4. Zmiany względem poprzedników są wyraźne i to może zachęcić użytkowników do zakupu. Sprawdź pełną specyfikację nowego modelu!
ipad pro

iPad Pro – pierwszy tablet z procesorem M4

Takiego tabletu w ofercie Apple jeszcze nie było! Premiera najnowszego modelu wywołała wiele emocji, ponieważ iPad Pro jest najcieńszym urządzeniem w ofercie amerykańskiego producenta. Aluminiowa obudowa w 11-calowej wersji ma grubość zaledwie 5,1 mm, natomiast w wersji 13-calowej grubość wynosi 5,1 mm. Dodatkowo większy model jest o ponad 100 gramów lżejszy od swojego poprzednika, co trzeba uznać za doskonały wynik.
W tabletach zastosowano wyświetlacz Ultra Retina XDR, który jest najbardziej zaawansowanym panelem na świecie. Ciekawostką jest fakt, że producent zastosował nie jeden, a dwa panele OLED, które gwarantują świetną jasność na całej powierzchni ekranu. Maksymalnie sięga ona 1000 nitów, a podczas odtwarzania treści HDR może sięgać nawet 1600 nitów.
Technologia OLED zapewnia również lepsze odwzorowanie kolorów, a także detali. Każdy obraz odtwarzany na iPadzie prezentuje się oszałamiająco. W ofercie po raz pierwszy pojawi się iPad Pro ze szkłem nanostrukturalnym. Do tej pory było ono dostępne wyłącznie w monitorach Apple Studio Display.
Jeszcze kilka miesięcy temu Apple prezentowało procesory M3, a teraz iPady Pro będą napędzane przez jednostkę M4. Producent wskazuje, że jest to rozwinięcie architektury M3. Jednostka ma 10 rdzeni, a pamięć charakteryzuje się wyższą przepustowością. Wydajność w porównaniu do iPada Pro M2 jest 1,5-krotnie wyższa. Aplikacje do renderingu mogą działać nawet 4 razy szybciej, co jest znaczącą zmianą.
System Neural Engine wykonuje 38 bilionów operacji na sekundę, co przełoży się na lepszą pracę z aplikacjami wspierającymi AI. To prawdopodobnie wstęp do nowych systemów iPad OS, które zostaną zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji WWDC.
Inżynierowie z Cupertino zmieniło swoje podejście do aparatów fotograficznych w iPadach. Zniknęła kamera szerokokątna i pojawiła się jedynie 12-megapikselowa kamera, która głównie ma służyć do skanowania dokumentów i robienia zdjęć. Ciekawie prezentuje się kamera TrueDepth o rozdzielczości 12 Mpix umieszczona na dłuższym boku. Do tej pory kamery iPadów znajdowały się w węższej krawędzi. Taki zabieg ma na celu ułatwienie komunikacji podczas korzystania z klawiatury Magic Keyboard lub Smart Folio.

Apple Pencil Pro - rysowanie wkracza na wyższy poziom!

Wraz z premierą iPadów Pro, Apple pokazało nową generację swojego rysika. W korpusie znajduje się czujnik reakcji. Po ściśnięciu mamy dostęp do palety z narzędziami pozwalającymi na zmianę grubości kreski lub zmianę koloru. Sygnalizator haptyczny odpowiada za generowanie impulsów po ściśnięciu lub stuknięciu. Żyroskop umożliwia z kolei precyzyjniejsze kontrolowanie używanych w danym momencie narzędzi. Funkcja zbliżeniowa Apple Pencil rozpoznaje położenie rysika jeszcze przed dotknięciem ekranu. Apple Pencil Pro kosztuje 649 zł.

Apple pokazało również nowe akcesoria

Do iPada Pro pokazano nową klawiaturę Magic Keyboard, która jest jeszcze cieńsza i lepiej dopasowana do nowej obudowy. Jej cena wynosi 1799 złotych. Wersja do modelu 11-calowego została wyceniona na 1499 zł. Magnetyczne etui Smart Folio pozwala na ustawienie różnych kątów nachylenia ekranu. Cena wersji 13-calowej wynosi 549 zł, natomiast wersji 11-calowej 429 zł.

iPad Pro 2024 - ceny i dostępność

Nowy iPad Pro z procesorem M4 jest już dostępny w sprzedaży. Ceny modelu 11-calowego zaczynają się od 5299 zł. W najbogatszej konfiguracji tablet może kosztować nawet 11 799 zł. Za wersję 13-calową w podstawowej konfiguracji trzeba zapłacić 6999 zł. Najdroższa wersja kosztuje aż 13 499 zł. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.