Data modyfikacji:

Premiera NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB 

NVIDIA GeForce RTX 4080 w wersji 12 GB to najnowsza karta graficzna oparta na architekturze Ada Lovelace, która swoją wydajnością ma zdeklasować konkurencję! Sprawdź, jak prezentuje się pełna specyfikacja tego modelu. 
geforce rtx 4080

NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB korzysta z nowej architektury! 

Nowa karta graficzna GeForce RTX 4080 została przygotowana z myślą o wymagających graczach, którzy planują uruchamiać najnowsze tytuły na maksymalnych ustawieniach. Kluczową zmianą w porównaniu do poprzednich generacji jest architektura ADA Lovelace. Rdzenie Tensor czwartej generacji mają zagwarantować nawet dwukrotnie wyższą wydajność SI, natomiast przeprojektowane multiprocesory strumieniowe zwiększają wydajność dwukrotnie, a także wpływają na energooszczędność. Całość dopełniają rdzenie RT trzeciej generacji, które mają zagwarantować lepszą wydajność podczas ray tracingu. 
Wersja z 12 GB pamięci GDDR6X została porównana z kartą RTX 3080 Ti i wyniki są zaskakujące! W takich grach jak Microsoft Flight Simulator czy Cyberpunk 2077 relatywna wydajność względem starszego modelu jest ponad dwukrotnie większa! Nowa karta charakteryzuje się przede wszystkim większą płynnością działania oraz szczegółowością materiałów. Do tego trzeba doliczyć technologię DLSS3, która utrzymuje wysoką liczbę klatek na sekundę. 

Solidna specyfikacja modeli GeForce RTX 4080 12 GB 

Zaprezentowana niedawno karta graficzna w wersji 12 GB jest oferowana ze 192-bitową szyną pamięci, która gwarantuje przepustowość na poziomie 504 Gb/s. Liczba rdzeni NVIDIA CUDA wynosi 7680, a bazowa częstotliwość sięga 2,31 GHz. Natomiast częstotliwość podwyższona to 2,61 GHz. Producent zapewnia, że taka specyfikacja karty graficznej gwarantuje niski współczynnik opóźnień oraz bardzo dobrą responsywność

NVIDIA RTX 4080 12 GB otrzymała inne interesujące funkcje! 

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB została również zaprojektowana z myślą o strumieniowaniu rozgrywki na żywo. Enkoder NVIDIA ósmej generacji wprowadza kodowanie nowej generacji AV1, które jest znacznie wydajniejsze niż dotychczasowy standard H.264.
Dedykowana aplikacja NVIDIA Broadcast App usuwa szumy podczas rozmów, dodaje wirtualne tło, a także redukuje efekt echa w pomieszczeniu. Ponadto mamy wsparcie dla technologii G-Sync, sterowników Game Ready, a także funkcji Resizable Bar, która daje dostęp do całego bufora ramki układu graficznego. 

NVIDIA RTX 4080 12 GB – specyfikacja

 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA: 7680 
 • Częstotliwość podwyższona: 2,61 GHz 
 • Częstotliwość bazowa: 2,31 
 • Konfiguracja pamięci: 12 GB GDDR6X 
 • Rdzenie RT: trzecia generacja
 • Rdzenie Tensor: czwarta generacja 
 • Architektura NVIDIA Ada Lovelace
 • NVIDIA DLSS: 3 
 • Maksymalna rozdzielczość: 7680 × 4320 
 • Złącza: HDMI, 3x DisplayPort
 • Obsługa wyświetlaczy: 4 
 • Pobór mocy: 285 W 
 • Wymagana moc zasilacza: 700 W 

NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB – ceny i dostępność 

NVIDIA GeForce RTX 4080 w wersji 12 GB ma pojawić się na półkach sklepowych już w listopadzie. Producent wycenił ten model na kwotę 5299 złotych. Dla porównania dopłata do wersji 16 GB wynosi równe 1750 złotych. Ceny z pewnością nie są niskie, ale wydajność, jaką oferują nowe karty, powinna być argumentem zachęcającym do zakupu.
Zdjęcie: Materiały producenta
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.