Data publikacji:

Niszczarka do dokumentów: ranking

Prace biurowe mają to do siebie, że generują wiele dokumentów, które po jakimś czasie są niepotrzebne. Wyrzucenie do kosza kartek zawierających ważne dane nie jest dobrym posunięciem, dlatego trzeba je w jakiś sposób zniszczyć. Ręczne rwanie na dłuższą metę nie zdaje egzaminu, więc warto wesprzeć się niszczarką do dokumentów.
niszczarka do dokumentów ranking

Dlaczego warto kupić niszczarkę do dokumentów?

Jeden z powodów podałem już właściwie we wstępie. Bardzo często, kiedy pozbywacie się dokumentów, znajdują się na nich wasze dane osobowe lub prywatne zapiski, którymi nie chcielibyście dzielić się z innymi ludźmi.

W takim celu warto kupić niszczarkę do dokumentów nawet do domu, żeby za każdym razem mieć pewność, że wyrzucona makulatura nie trafi w niepowołane ręce.
Jeśli natomiast pracujecie w biurze i obracacie informacjami dotyczącymi klientów, to tym bardziej musicie korzystać z niszczarki do dokumentów. Wynika to między innymi z Ustawy o Ochronie Danych Osobowych (znanej jako RODO), która weszła w życie 10 maja 2018 roku.


Przeczytaj także: Domowe biuro - jak przygotować miejsce do pracy w domu?


Czytamy w niej, że pod żadnym pozorem nie możecie ujawniać danych osobowych osób fizycznych zewnętrznym podmiotom. Jeśli wyrzucilibyście do śmieci dokumenty z takimi informacjami, istnieje ryzyko, że przejęłyby je inne osoby. Wtedy moglibyście zostać posądzeni o złamanie prawa.

Jaka niszczarka dokumentów do domu?

Niszczarki można podzielić na kilka rodzajów – ze względu na poziom bezpieczeństwa oraz sposób cięcia papieru. Pierwszy parametr wynika na dobrą sprawę z drugiego. Chodzi o to, że niszczarki tnące papier w ścinki są znacznie lepsze, niż modele zamieniające dokumenty w paski.
Stopień bezpieczeństwa niszczarek został podzielony na siedem poziomów. Obecnie określane są mianem P, ale można się spotkać jeszcze ze starszym oznaczeniem DIN.

Jeżeli chcecie pozbyć się mało ważnych dokumentów (np. stare rysunki dziecka, brudnopis, itp.), to spokojnie wystarczy wam do tego niszczarka oznaczona klasą P-1. Jeśli natomiast usuwacie dokumenty zawierające wasze dane osobowe lub innych ludzi, to wtedy powinniście zainwestować w niszczarki z co najmniej czwartym stopniem bezpieczeństwa.

Kolejną ważną rzeczą, na którą musicie zwrócić uwagę podczas wyboru niszczarki do dokumentów jest objętość kosza (wyraża się ją w litrach). Jeśli z urządzenia będziecie korzystać sporadycznie, wystarczą wam nawet pojemniki dziesięciolitrowe. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo miejsca w pokoju i nie chciałyby go dodatkowo zagracać.

Ostatnią z rzeczy, jaka powinna was interesować jest liczba kartek, które jednorazowo możecie zniszczyć. Najtańsze modele radzą sobie wyłącznie z jedną kartką, co przy sporym zapasie dokumentów do utylizacji może być męczące.

Niszczarki do dokumentów – ranking

W tym akapicie przedstawię wam listy najciekawszych niszczarek do papieru, które idealnie sprawdzą się podczas domowego użytkowania (P-1/3) oraz niszczarek, z jakich najlepiej jest korzystać w biurze (P-4/5).

Domowe niszczarki do dokumentów:

  1. Fellowes 53C – niszczarka ścinkowa, 10 kartek jednorazowo, 23 litry
  2. Argo Wallner C8A0 – niszczarka ścinkowa, 10 kartek jednorazowo, 25 litrów
  3. Argo Wallner FX510CD – niszczarka ścinkowa, 10 kartek jednorazowo, 16 litrów
  4. Fellowes P-48C – niszczarka ścinkowa, 8 kartek jednorazowo, 18 litrów
  5. Fellowes M-8C – niszczarka ścinkowa, 8 kartek jednorazowo, 15 litrów

Profesjonalne niszczarki do dokumentów:

  1. Fellowes 225CI – niszczarka ścinkowa, 20 kartek jednorazowo, 60 litrów
  2. Wallner HD-300 C2 – niszczarka ścinkowa, 14 kartek jednorazowo, 38 litrów
  3. Opus CS 2212 – niszczarka ścinkowa, 12 kartek jednorazowo, 25 litrów
  4. Argo Wallner FXD85B – niszczarka ścinkowa, 8 kartek jednorazowo, 15 litrów
  5. Argo Wallner C860 – niszczarka ścinkowa, 6 kartek jednorazowo, 25 litrów