Data publikacji:

Jaka odległość od monitora jest zdrowa i prawidłowa?

Odległość od monitora ma duże znaczenie dla komfortu pracy przed komputerem, zwłaszcza gdy spędzamy przed nim wiele godzin dziennie. Dowiedz się, co w tej kwestii zalecają specjaliści, a także jak w inny sposób zapobiec nadmiernemu zmęczeniu oczu i ciała.
zdrowa odległość od monitora

Odległość od monitora zapewnia komfort pracy

Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nasze oczy, które ewolucyjnie nie są przystosowane do wpatrywania się w wyświetlacze, szybko się męczą, co prowadzi do ich zaczerwienienia, pieczenia, a także częstych bólów głowy.

Praca z pecetem ma również zgubny wpływ na naszą sylwetkę, krążenie itd. Część z zagrożeń możemy jednak zminimalizować, przygotowując odpowiednio ergonomiczne stanowisko do pracy/zabawy. Jednym z czynników poprawiających komfort będzie tutaj poprawna odległość od monitora. Bez wzgllędu na to, czy wybierzesz monitor dla programisty, ucznia czy gracza, warto wiedzieć, jaką odległość od ekranu zachować.

Jaka odległość od monitora jest zalecana?

 Zachowanie właściwej odległości od monitora jest jedną z zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z komputera. W sieci znajdziemy wiele porad na temat zachowania odpowiedniego dystansu od ekranu, wiele z nich różni się co do szczegółów. Generalnie powinniśmy siedzieć w odległości od około 50 do nawet 105 centymetrów. Skąd bierze się tak duża różnica? Zależy ona przede wszystkim od przekątnej urządzenia. W przypadku modeli 24-calowych zaleca się około 50-55 centymetrów dystansu. Przy dużych panelach 32-calowych zbliża się on jednak już do metra.

W przypadku najpopularniejszych obecnie 27-calowych monitorów powinniśmy siedzieć około 60-80 centymetrów od ekranu. Znaczenie ma tu też wyświetlana rozdzielczość, im jest wyższa (powyżej 1080p), tym bliżej powinniśmy usiąść. zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy dużo z tekstem. Niektórzy specjaliści zalecają też stosowanie prostej metody na wyciągnięte ramię. W pozycji siedzącej wyciągamy rękę pod kątem prostym, optymalnie ustawiony ekran powinniśmy dotykać czubkami palców.

Inne czynniki wpływające na komfort korzystania z monitora

Wysokość ekranu

Poprawna wysokość ekranu na biurku to sprawa indywidualna. Jego optymalna pozycja zależy bowiem od wzrostu użytkownika. Generalna zasada jest jednak jasna. Jeżeli przy korzystaniu z monitora jesteśmy stale zmuszeni zbytnio przechylać głowę w dół lub górę, pozycja panelu jest nieprawidłowa i należy ją zmienić. Generalnie zaleca się, by na ekran patrzeć lekko z góry, pod kątem około 15 stopni. Oczy użytkownika powinny spoczywać w miejscu, w którym pojawia się pasek.

Długotrwałe korzystanie z nieprawidłowo ustawionego monitora prowadzi do chronicznego bólu pleców i szyi, a także przyjmowanie niewłaściwej postawy na krześle. Niestety nie wszystkie urządzenia pozwalają na regulację wysokości, w tym wypadku musimy użyć innych sztuczek, jak dodatkowe poduszki na fotelu lub podstawki pod ekran.

Jasność ekranu

Jeżeli na komputerowy ekran pada bezpośrednio światło słoneczne, możemy mieć problemy z poprawnym odczytaniem treści. Warto zadbać o to, by stanowisko pracy/zabawy z komputerem można było chronić przed słońcem, w przeciwnym wypadku narażamy się na ból głowy i oczu. Najlepiej ustawić się bokiem do okna. Podświadomie przybliżamy się też do ekranu, przyjmując niewygodną pozycję. Problemy z czytelnością występuje też, gdy panel jest zbyt ciemny lub kontrast nie jest ustawiony na odpowiednio wysokim poziomie.

Rozdzielczość i wielkość czcionki

Praca z ekranami w wysokiej rozdzielczości poprawia zdecydowanie komfort korzystania z komputera, zwłaszcza na sprzęcie o przekątnych powyżej 27 cali. Czasami problem może jednak sprawić zbyt mała czcionka systemowa. Problem ten pojawia się zwłaszcza na małych monitorach w wysokich rozdzielczościach. Nieczytelne komunikaty tekstowe oraz opcje konfiguracyjne nie tylko męczą wzrok, ale znowu mogą być przyczyną podświadomego przyjmowania niewłaściwej postawy. Jak zminimalizować zmęczenie oczu i ciała podczas długiej pracy/zabawy przy monitorze?
Podczas długotrwałego siedzenia przed komputerem możemy wykonać kilka prostych działań, które pozwolą ulżyć oczom oraz ciału. Po pierwsze, pamiętaj o mruganiu i nawilżaniu oczu. W przypadku ostrego pieczenia pomocne mogą być krople z tzw. sztucznymi łzami. Do dyskomfortu przyczynia się też zbyt suche powietrze, warto więc często wietrzyć pomieszczenie lub wyregulować klimatyzację. Co kilkanaście minut odwracaj wzrok do ekranu i skup go na obiektach wokół.

Wzrok męczy też zbyt duży kontrast i mocne kolory, wiele monitorów posiada więc specjalne tryby działania, po których włączeniu minimalizują ilość najbardziej męczącego niebieskiego światła i ułatwiają np. czytanie lub pisanie. Jeszcze bardziej zaawansowane modele samodzielnie dostosowują jasność swojej matrycy do warunków w pomieszczeniu.

Na koniec warto pamiętać o tym, by przynajmniej raz na godzinę wstać na kilka minut z miejsca, rozciągnąć się i trochę pochodzić, by poprawić krążenie i rozbudzić zesztywniałe mięśnie.
Autor: Michał Kułakowski