Data modyfikacji:

Odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Jaki kupić?

Woskowanie, polerowanie lakieru, nałożenie powłoki ceramicznej – to tylko kilka z wielu prac pielęgnacyjnych, w których przyda ci się dobry odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Jaki rodzaj odtłuszczacza wybrać? Jak go używać, by nie narobić niepotrzebnych szkód? Jakie środki zdecydowanie się do tego nie nadają? Odpowiadamy!

odtłuszczacz do lakieru samochodowego

Kiedy się przyda odtłuszczacz do lakieru samochodowego?

Samo umycie lakieru przed nałożeniem powłoki ochronnej nie wystarczy. Wiele szamponów samochodowych zawiera woski i polimery, które pozostaną na karoserii samochodu. Woski, powłoki ceramiczne, sealanty czy politury nałożone na nieodtłuszczony lakier nie utrzymałyby się zbyt długo, a dodatkowo efekt mógłby być mniej estetyczny.

Czytaj również: Jaką kamerę samochodową kupić?

Odtłuszczenie lakieru przed woskowaniem lub nałożeniem powłoki pozwala zwiększyć przyczepność, a przez to trwałość zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, że samo odtłuszczenie nie wystarczy do usunięcia zabrudzeń w postaci drobinek asfaltu, lotnej rdzy czy żywicy. Do dekontaminacji lakieru musisz użyć dedykowanych środków chemicznych lub glinki.

Odtłuszczacz do lakierów samochodowych przyda ci się także podczas polerowania lakieru. Zmywając resztki pasty polerskiej, z łatwością wykonasz inspekcję lakieru i dobierzesz odpowiednią technikę korekty. Inne zastosowanie odtłuszczaczy to m.in. odtłuszczenie tarcz hamulcowych, mycie szyb, odmrażanie zamków czy zmywanie zabrudzeń.

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Najpopularniejszym preparatem do odtłuszczania lakieru samochodowego jest alkohol izopropylowy (IPA). W odróżnieniu od agresywnych rozpuszczalników (np. nitro) izopropanol nie szkodzi lakierowi i jest bezpieczny dla plastikowych elementów. Do odtłuszczania często stosowana jest także benzyna ekstrakcyjna, jednak nie do wszystkich zastosowań nadaje się równie dobrze.

Producenci kosmetyków samochodowych oferują także mieszaniny odtłuszczaczy i rozpuszczalników, dobrane do konkretnych zadań. Można więc spotkać płyny inspekcyjne do lakieru, odtłuszczacze do tarcz hamulcowych, zmywacze silikonów czy cleanery.

Stosowane dodatki mają zwiększyć skuteczność działania alkoholu izopropylowego i lepiej przygotować powierzchnię do polerowania czy nałożenia powłoki. Pamiętaj jednak, że IPA nie zastąpi cleanera, który dokładnie oczyszcza lakier przed woskowaniem i może zawierać cząsteczki ścierne.

Odtłuszczanie lakieru samochodowego

Przede wszystkim warto wiedzieć, że lakier nie zawsze wymaga odtłuszczenia. Niektóre cleanery doskonale współpracują z woskami i zwiększają ich trwałość, więc wyjaławianie lakieru nie ma sensu. To samo tyczy się wymywania past polerskich All In One, które zawierają olejki wypełniające rysy i wymycie ich osłabi efekty prac.

Jak jednak bezpiecznie stosować odstłuszczacz do lakieru samochodowego? Przede wszystkim użyj do tego miękkiej ściereczki mikrofibrowej, najlepiej ciętej laserowo, która nie wyrządzi na lakierze szkód. Nanieś niewielką ilość produktu ma mikrofibrę i przemyj delikatnie element. Zaobserwuj, czy produkt równomiernie odparowuje (np. świecąc latarką inspekcyjną), i w razie czego potwórz czynność.

Pamiętaj, by nigdy nie stosować odtłuszczacza na rozgrzany lakier. Wykonuj wszystkie prace w cieniu. Zwróć uwagę także na to, jakie stężenie alkoholu izopropylowego znajduje się w produkcie. Do wymycia past polerskich czy odtłuszczenia lakieru przed woskowaniem wystarczy stężenie rzędu 15-30% i stosowanie czystego izopropanolu nie jest wskazane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego kosmetyku samochodowego, stworzonego specjalnie z myślą o danej czynności.

Autor: Szymon Sonik