Data publikacji:

Ogrzewanie na podczerwień: wady i zalety. Czy jest zdrowe?

Ogrzewanie na podczerwień wciąż pozostaje dość niszowym sposobem na zapewnienie ciepła w domu. Jest on w gruncie nieznane i rzadko kiedy rozważamy jego instalację, podczas remontu lub projektowania domu lub mieszkania. Osoby, które o nim słyszały często spotkały się z bardzo odmiennymi opiniami na jego temat. Przedstawmy zatem pokrótce zalety i wady ogrzewania na podczerwień, a także sposób, w jaki ono działa.
Ogrzewanie na podczerwień: wady i zalety. Czy jest zdrowe?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jakie ogrzewanie do starego domu wybrać? A jakie do nowego budynku? Ogrzewanie na podczerwień opiera się na systemach elektrycznych promienników fal podczerwonych, albo inaczej cieplnych. Jest to ekologiczny i unikalny sposób na utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. W przeciwieństwie do klasycznych grzejników elektrycznych oraz kaloryferów, odpromienniki ciepła nie nagrzewają znajdującego się wokół nich powietrza, a wyłącznie przedmioty oraz osoby znajdującego się w jego pobliżu.
Jest to możliwe, bowiem generowane przez niego fale podczerwone nie są absorbowane przez powietrze i zatrzymują się dopiero po napotkaniu różnego typu obiektów fizycznych. Metoda ta sprawia, że ciepło odczuwamy od razu po włączeniu odpromiennika. Zazwyczaj odczuwalna temperatura w pomieszczeniu jest wyższa o kilka stopniu od realnej temperatury powietrza.
Co ważne, grzejniki na podczerwień nie wywołują one zjawiska konwekcji. W przypadku standardowych kaloryferów ciepłe powietrze wznosi się w naturalny sposób ku sufitowi, ogrzanie wysokich pomieszczeń jest więc znacznie bardziej energochłonne. Ponadto konwekcja przyczynia się do stałego unoszenia się i przemieszczania kurzu i innych alergenów, a także obniża wilgotność powietrza.
Ogrzewanie na podczerwień może przyjmować różne formy. Pierwszą z nich są panele od promiennikowe, które instalujemy na ścianach lub sufitach. Przypominają one cienkie płaskie listwy, odznaczają się nienaganną i minimalistyczną estetyką i pasują do większości pomieszczeń w domu. Z powodzeniem zainstalujemy je również w łazienkach i kuchniach. O ich wydajności decyduje wielkość oraz moc urządzenia.
Drugim typem są maty grzewcze na podczerwień, które używa się w systemach ogrzewania podłogowego. Działają one w identyczny sposób jak panele, z tym, że obejmują swoim zasięgiem całe pomieszczenie i kryją się pod posadzką, która może być wykonana z paneli, specjalnych żywic lub płytek. Rozwiązanie to nadaje się idealnie zwłaszcza do kuchni lub łazienki, pozwala zaoszczędzić miejsca na ścianie. Równie dobrze sprawdzi się w sypialni lub salonie.
Trzecim typem są lampy na podczerwień, często stosowane w medycynie, rolnictwie oraz w przemyśle. Urządzenia te emitują najwięcej ciepła, ale równocześnie generują również spore ilości widzialnego światła.
Grzejniki różnią się między sobą także częstotliwością wysyłanych fal. Urządzenia mogą pracować w trzech zakresach: krótkofalowym (IR-A), średniofalowym (IR-B) oraz długofalowym (IR-C). Im krótsze są używane fale, tym więcej ciepła jest wydzielanego przez sprzęt, co wpływa też na ilość zużywanej energii elektrycznej.

Czy ogrzewania na podczerwień jest zdrowe?

Jednym z pierwszych pytań dużej części osób, które stykają się po raz pierwszy z ogrzewaniem na podczerwień są kwestie związane z jego oddziaływaniem na zdrowie. Nie jest to zaskakujące, bowiem każda technologia korzystająca z „niewidzialnych fa;” wzbudza wątpliwości wśród wielu osób. Warto więc podkreślić, że ten typ ogrzewania nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka. Podczerwień stosowana jest np. punktowo do przyspieszenia gojenia się ran i złamań, a także łagodzenia skutków chorób stawów, skóry, a także nadwyrężonych mięśni. Ogrzewanie na podczerwień z pewnością nie czyni nas zdrowszymi, ale przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu.

Ogrzewanie na podczerwień – zalety i wady rozwiązania

Podsumujmy zatem wszystkie najważniejsze zalety i wady ogrzewania na podczerwień.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewania na podczerwień jest niezwykle skuteczne w produkcji ciepła. Wzrost temperatury odczuwamy natychmiast po włączeniu grzejników. System nie podgrzewa i nie wysusza powietrza, tak jak standardowe kaloryfery.
W wielu przypadkach, ogrzewanie na podczerwień będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż bardziej klasyczne sposoby generowania ciepła w domu. Urządzenia tego typu nie wymagają zakupu pieców oraz układania długich przewodów i rur. Są przy tym zazwyczaj bardzo estetyczne i kompletnie niewidoczne (w przypadku mat i folii podłogowych) dla mieszkańców domu.

Wady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień musi być optymalnie dobrane do wielkości pomieszczenia i potrzeb właścicieli domu lub mieszkania. Przed podjęciem decyzji o zakupie grzejników lub instalacji mat podpodłogowych, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenia. Wielu producentów czasami zawyża moc swoich urządzeń lub nie dzieli się ich pełną specyfikacją, co skutkuje wieloma użytkownikami niezadowolonymi z ich pracy.
Zdjęcie: Envato Elements