Data modyfikacji:

Ogrzewanie gazowe: jakie koszty? Ekologiczne i tanie ogrzewanie

Wybór rodzaju odgrzewania to jedna z tych decyzji, która bardzo mocno rzutuje na sposób dalszego użytkowania budynku. Wyśrubowane normy emisji spalin i lokalne zakazy antysmogowe sprawiają, że liczy się już nie tylko ekonomia, ale i wpływ na środowisko. Coraz więcej osób przychyla się do ogrzewania gazowego, które łączy umiarkowane koszty instalacji i eksploatacji wraz z niewielką szkodliwością środowiskową.

ogrzewanie gazowe koszty

Jakie ogrzewanie wybrać?

Zanim dokonasz wyboru sposobu ogrzewania, sprawdź więc, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania tam, gdzie zamierzasz się osiedlić. Niektóre miasta, np. Kraków, zabraniają korzystania z opału stałego, czyli węgla, drewna lub pelletu.

Oznacza to, że koszty użytkowania domu w takich miejscach mogą być nieco wyższe. Podobne zakazy mają wpływać na czyste powietrza i brak smogu, co pozytywnie przekłada się na jakość życia.

Sprawdź także: Grzejnik elektryczny - sprawdzony sposób na walkę z mrozem.

Jakie ogrzewanie wydaje się złotym środkiem? Co stosować jako alternatywę pieca na pellet czy węgiel? Nie bez przyczyny władze Krakowa dofinansowywały akurat kotły gazowe. To rozwiązanie łączy wiele zalet, a jednocześnie nie ma wad, które rzucałyby się cieniem na inwestycję.

Gaz jest paliwem czystym, stosunkowo niedrogim, a wyposażenie domu w kompletną instalację nie wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym. Jakie są zalety ogrzewania gazowego i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie gazowe: koszty

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe w domu czy bloku? Nie jest tajemnicą, że gaz ziemny w dalszym ciągu jest droższy od ogrzewania węglem lub drewnem. Wytworzenie 1 kW za pomocą gazu kosztuje ok. 0,20-0,40 zł, natomiast przy użyciu węgla można zejść nawet do ceny 0,1 zł. To jednak czysto teoretyczne uwzględnienia, które nie zawierają kilku faktów.

W rzeczywistości koszty użytkowania węgla mogą drastycznie wzrosnąć. Wiele zależy od jakości węgla, a także cen jego zakupu. Jeśli kupisz mokry węgiel o dużej zawartości kamieni, generujący dużą ilość popiołu, koszty mogą drastycznie wzrosnąć. Trzeba także uwzględnić to, że ceny węgla w szczycie sezonu mogą bardzo wzrosnąć.

Jeśli zabraknie ci tanio zakupionych zapasów, koszty ogrzewania wystrzelą w górę. Inna sprawa, że łatwo trafić na nieuczciwego sprzedawcę węgla, dostarczającego mniejszą ilość węgla niż zadeklarowana. Różnice mogą wynosić nawet kilkaset kilogramów na tonie.

Ogrzewanie gazowe: kocioł tradycyjny czy kondensacyjny?

Już konwencjonalne kotły gazowe mogą poszczycić się wysoką sprawnością, na poziomie 90%. Oznacza to, że opał wykorzystywany jest w optymalny sposób, z użyciem niemal pełnej kaloryczności gazu.

W przypadku kotłów węglowych sprawność może spaść nawet poniżej 50%, co oznacza, że połowa zakupionego opału jest marnowana.

Sposobem na jeszcze lepsze wykorzystanie gazu, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania, jest zakup kotła kondensacyjnego. Jego sprawność może wręcz przekraczać 100%, co oznacza, że jest w stanie wytworzyć więcej energii, niż wynikałoby to z kaloryczności dostarczanego opału. Jak to możliwe?

To zasługa tego, że kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło spalin do ogrzania zaciąganego z zewnątrz powietrza niezbędnego do spalania gazu. Oszczędność gazu może wynieść nawet 40% względem kotła tradycyjnego. To dobry sposób na tanie ogrzewanie gazowe.

Gaz ziemny czy płynny w ogrzewaniu gazowym domu

To, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, w dużej mierze wynika z łatwości podłączenia się do sieci. Samo przyłącze ogrzewania gazowego to koszt kilku tysięcy złotych, jednak ostateczna cena uzależniona jest m.in. od bliskości instalacji.

Jeżeli sieć przebiega w pobliżu działki, podłączenie domu nie powinno sprawić problemu (mimo dość uciążliwych formalności). Co jednak zrobić, gdy nie ma jej w pobliżu?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy budowa sieci jest planowana. Na nowych i dużych osiedlach szanse na to są spore. Znacznie gorzej jest w przypadku odosobnionych działek. Wówczas operator systemu dystrybucyjnego może uznać, że podciąganie sieci jest nieopłacalne. W takim przypadku rozwiązaniem może być ogrzewanie na gaz płynny LPG.

Paliwo dostarczane jest cysterną do dużego (i niestety nieestetycznego) zbiornika, uniezależniającego dom od sieci. To droższe rozwiązanie, jednak w wielu przypadkach atrakcyjne. Co więcej, zbiornika nie trzeba nawet kupować – można go wypożyczyć od dystrybutora gazu.

Bezobsługowość i wygoda a koszty ogrzewania gazowego

Rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę w wyliczeniach kosztów ogrzewania gazowego, jest własny czas. Ogrzewanie gazowe jest pod tym względem jednym z najtańszych.

Nie wymaga mozolnego rozpalania, uzupełniania węgla, wygarniania popiołu, czyszczenia komina, wizyt w składach opału lub notorycznej korekty ustawień ogrzewania. Wystarczy raz ustawić komfortową wartość, a sterownik automatycznie utrzyma optymalną temperaturę we wnętrzu domu.

Co więcej, można zaprogramować go w taki sposób, aby temperatura obniżała się o kilka stopni w nocy lub godzinach nieobecności domowników. Kocioł gazowy uruchamia się i wyłącza automatycznie, więc nie trzeba się obawiać nadmiernego rozgrzania instalacji, jak ma to miejsce w przypadku kotłów węglowych.

Ogrzewanie gazowe: koszty ogrzewania a instalacji

Analizując dostępne opcje ogrzewania, łatwo dość do wniosku, że koszty ogrzewania obliczane są w niewłaściwy sposób. Wiele podsumowań opiera się głównie na koszcie samego paliwa, czyli wytworzenia energii. Tymczasem pod uwagę trzeba wziąć także sam koszt inwestycji, a także amortyzację instalacji.

Dobrym przykładem jest gruntowa pompa ciepła. Choć jej eksploatacja jest bardzo tania, to koszt instalacji do 150 m3 domu może wynieść nawet ponad 50 tys. zł. Obliczając rentowność, trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne naprawy, spadek sprawności czy wymianę elementów na nowe.

Na drugim końcu skali jest ogrzewanie elektryczne. Jest bardzo tanie w zakupie i nie wymaga instalacji wodnej, jednak koszty wytworzenia energii są nawet 3 razy droższe niż przy użyciu gazu ziemnego.

Jak obliczyć koszt ogrzewania gazowego?

Aby obliczyć szacunkowy koszt ogrzewania gazowego, należy znać zapotrzebowanie energetyczne domu, wyrażone w kilowatogodzinach na metr kwadratowy w skali roku (kWh/m2*rok). Energooszczędne domy zużywają ok. 50-80 kWh/m2, standardowe ok. 80-120 kWh/m2, natomiast stare i nieocieplone mogą wymagać nawet 200 kWh/m2. Trzeba jednak mieć świadomość, że wpływ na to ma bardzo dużo czynników.

Znając teoretyczny roczny wydatek energii, można przejść do dalszych kalkulacji. Wartość dla danego typu domu należy pomnożyć przez liczbę metrów kwadratowych domu, np. 100 m2. Mnożąc zapotrzebowanie domu o deklaracji 60 kWh/m2 przez jego powierzchnię, otrzymujemy wartość 6000 kWh na rok.

Biorąc pod uwagę cenę wytworzenia 1 kW energii z gazu ziemnego wahającą się w granicach 0,20-0,40 zł (w zależności od ceny gazu i sprawności kotła), otrzymujemy przybliżone roczne koszty ogrzewania domu w wysokości 1200-2400 zł.

Należy jednak pamiętać, że w cenie nie jest uwzględniony koszt ogrzewania wody użytkowej. Dodatkowo szacunek powinien uwzględnić upodobania mieszkańców, np. temperaturę w pomieszczeniach, częstotliwość wietrzenia itd.

Regulator i sterownik pogodowy: sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania gazowego

Jak ograniczyć koszty ogrzewania gazowego? Zakup wydajnego kotła kondensacyjnego to nie wszystko. Aby wykorzystać pełnię możliwości, a przy okazji zapewnić sobie wysoki komfort termiczny we wnętrzu, warto zainwestować w regulator pokojowy oraz sterownik pogodowy.

Pierwszy z nich zadba o utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu, natomiast drugi – dostosuje parametry grzania i rozprowadzania ciepła do warunków na zewnątrz.

Niezbędnym elementem instalacji są termostaty zainstalowane przy grzejnikach. Pomogą utrzymać konkretną temperaturę, osobno dla każdego pomieszczenia. Po nagrzaniu go do wybranej wartości odetną dopływ ciepłej wody, wpływając pozytywnie na koszty ogrzewania gazowego.

Autor: Szymon Sonik