Data modyfikacji:

Okna dachowe nieotwierane: wady i zalety

Okna dachowe nieotwierane to modele typu fix lub po prostu tzw. świetliki, których głównym zadaniem jest zapewnienie przestrzeni dostępu do światła słonecznego. Czy są dobrym wyborem? Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeśli rozważasz właśnie ich zakup, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat wad i zalet okien dachowych nieotwieranych, ich ceny oraz możliwości aranżacji.
okno dachowe nieotwierane

Okna dachowe nieotwierane – dobry sposób na to doświetlenie wnętrza

Jakie okna dachowe wybrać? Zastanawiasz się, jaką funkcję mają okna dachowe nieotwierane? Odpowiedź jest prosta – służą do doświetlenia wnętrza. Z uwagi na brak możliwości otwierania mogą być zamontowane wyżej lub w trudno dostępnych miejscach, w których ich standardowe odpowiedniki po prostu się nie sprawdzą.
Okna dachowe typu fix nie bez powodu z roku na rok zyskują na popularności – ich cena jest naprawdę atrakcyjna, zwłaszcza jeśli jesteś w trakcie generalnego remontu lub budujesz dom od samych fundamentów. Są także szczelne i mogą przybierać mniejsze i większe rozmiary. Dzięki temu zyskujesz ogromne możliwości aranżacyjne, których nie dają otwierane okna dachowe.

Dlaczego warto wybrać okna dachowe nieotwierane? Poznaj ich zalety

Za zakupem okien dachowych nieotwieranych przemawia długa lista zalet. Jak się okazuje – nie wszystkie modele muszą umożliwiać dostęp do świeżego powietrza, czego najlepszym przykładem jest niesłabnąca popularność okien typu fix. Do plusów takich rozwiązań zaliczamy przede wszystkim:
  • niską cenę;
  • mniejszą podatność na awarie, co wpływa na zmniejszenie ewentualnych kosztów naprawy w przyszłości;
  • brak jakiejkolwiek konserwacji uszczelek, okuć i profili oraz regulacji;
  • szczelność i gwarancja zachowania dobrych parametrów izolacyjnych w domu (latem nie wpuszczają do wnętrza gorącego powietrza, a zimą – tego chłodnego i wiatru);
  • dostępność panoramicznych okien dachowych w dobrej cenie;
  • możliwość wyboru dowolnego rozmiaru i kształtu;
  • estetyka okien – brak okuć i grubej ramy;
  • oszczędność pieniędzy na rachunkach za energię – zamiast włączać światło, masz dostęp do tego naturalnego.

Wady okien dachowych nieotwieranych

Oczywiście, okna dachowe nieotwierane, podobnie jak ich standardowe odpowiedniki, mają także wady, które u niektórych klientów od razu je skreślają. Jakie są minusy montażu modeli typu fix w domach czy mieszkaniach na poddaszu? To:
  • trudny dostęp w przypadku uszkodzenia lub konieczności umycia od zewnątrz (trzeba po prostu wejść na dach);
  • brak możliwości wietrzenia w pomieszczeniu, co może okazać się problematyczne we wnętrzach, w których zamontowano wyłącznie okna dachowe nieotwierane;
  • ograniczenia instalacyjne (nie wszędzie można je zamontować).

Co warto wiedzieć o oknach dachowych nieotwieranych?

Gdzie najlepiej sprawdzą się okna dachowe nieotwierane? Modele typu fix znalazły przede wszystkim zastosowanie w przestrzeniach biurowych i magazynach. Ekonomiczne rozwiązanie sprawdzi się równie znakomicie na poddaszu, jednak wyłącznie w połączeniu ze zwykłymi oknami dachowymi, aby umożliwić bezproblemowe wietrzenie pomieszczenia.
Zasada jest prosta – okna dachowe nieotwierane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest prawidłowa wentylacja. W przypadku domów mieszkalnych, w których jedynym rozwiązaniem jest grawitacja mechaniczna, warto pamiętać, że zgodnie z prawem modele fix mogą stanowić maksymalnie połowę wszystkich okien.
Do produkcji okien dachowych nieotwieranych wykorzystuje się te same materiały, co w przypadku ich klasycznych odpowiedników. To przede wszystkim drewno, aluminium albo PVC. W sklepach znajdziesz także propozycje w podobnych wymiarach, dzięki czemu możesz zafundować sobie na przykład okna dachowe fix 78 × 140 albo większe i mniejsze. Szczególnie dobrym pomysłem jest postawienie na modele pionowe, które mogą osiągać wysokość na poziomie nawet kilku metrów!

Okna dachowe nieotwierane – cena

Ile kosztują okna dachowe nieotwierane? Ich cena jest w wielu przypadkach niższa nawet o 20–40% w porównaniu do klasycznym modeli. Najtańsze okna dachowe w wersji fix kosztują już kilkaset złotych, jednak mają mniejsze rozmiary.
Jeśli interesują cię panoramiczne okna dachowe typu fix, to ich cena oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Oczywiście pamiętaj, że na ostateczny koszt zakupu ma wpływ nie tylko rozmiar, ale także materiał wykonania czy renoma samego producenta.

Rozwiązania do okien dachowych nieotwieranych – pomysły na aranżację

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie propozycję aranżacji okien dachowych nieotwieranych. Oczywiście, jeśli chcesz, to możesz pozostawić je odsłonięte i nie kupować żadnych innych dodatków. W ten sposób przestrzeń zostanie optycznie powiększona i nic nie będzie blokować dostępu naturalnego światła.
Doskonałym wyborem są rolety do okien dachowych, które sprawdzają się równie świetnie w przypadku modeli typu fix. Z uwagi na sposób i miejsce montażu takich przeszkleń nie należy kupować tradycyjnych okien. Zamiast tego warto sprawdzić kolekcję rolet ze specjalnych mechanizmem sprężynowym. Dzięki temu materiał nie będzie opadać, a gotowa aranżacja będzie prezentować się estetycznie. Możesz zdecydować się na te z tkaniny, plisowane albo aluminiowe.
Innym rozwiązaniem są markizy na okna dachowe nieotwierane. Tego typu dodatki mają dwa zadania – ograniczają ilość światła dostającego się do pomieszczenia i jednocześnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się w sezonie wiosenno-letnim. Na rynku znajdziesz markizy zewnętrzne sterowane manualnie, solarnie albo elektrycznie. Warto pamiętać, że pierwszy typ nie sprawdzi się w przypadku okien typu fix.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.