Dobór okien a możliwości konstrukcyjne poddasza
Warto zwrócić uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Ważne jest także odpowiednie ich rozmieszczenie. Więcej mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu.
Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą.
Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów. Możemy połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie.
W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. To pozwala na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na otoczenie wokół budynku.
Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Tak, jak w przypadku okien dachowych, mamy tutaj dużą elastyczność, okna kolankowe możemy połączyć np. z oknami klapowo-obrotowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.