Data modyfikacji:

Jakie okna dachowe wybrać na poddasze?

Wnętrza pod skosami mogą mieć niepowtarzalny klimat i zapewnić komfort mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były dostosowane do naszych potrzeb i możliwości konstrukcyjnych. Dostępne rozwiązania pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do typu pomieszczeń. Na poddaszu chętnie urządzamy sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety, garderoby, a także łazienki i kuchnie. Na ich funkcjonalność wpływa dostęp do naturalnego światła, dlatego ważny jest wybór okien z odpowiednimi parametrami i ich rozmieszczenie. Okna dachowe w bliskim sąsiedztwie codziennych czynności takich, jak np. przygotowywanie posiłków, kąpiele, prace biurowe, zabawa pozwalają nie tylko na ich wykonywanie w optymalnie oświetlonym miejscu, ale też na łatwe wietrzenie. Duże znaczenie ma również otwarcie przestrzeni pod skosami na widoki za oknem i zapewnienie domownikom kontaktu wizualnego z zewnętrznym otoczeniem.

okna dachowe

Dobór okien a możliwości konstrukcyjne poddasza

Warto zwrócić uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Ważne jest także odpowiednie ich rozmieszczenie. Więcej mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu.

Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą.

Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów. Możemy połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie.

W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. To pozwala na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na otoczenie wokół budynku.

Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Tak, jak w przypadku okien dachowych, mamy tutaj dużą elastyczność, okna kolankowe możemy połączyć np. z oknami klapowo-obrotowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.
okna na poddasze
okna na poddasze
Ciekawym rozwiązaniem jest też balkon dachowy VELUX CABRIO®, którego dolna cześć jest zintegrowana z barierką balkonu, a górna to okno uchylno-obrotowe. Balkon możemy również uzyskać instalując w połaci dachu okno balkonowe (GEL). Jest to zestaw elementów okiennych, który składa się z pionowego okna balkonowego połączonego z oknem do poddaszy. Oba produkty nadają wyjątkowego wyglądu budynkowi i pozwalają cieszyć się mieszkańcom tarasem na poddaszu.

Dolne i górne otwieranie – funkcjonalne rozwiązania

Wysokość montażu okna dachowego powinna wpływać na sposób jego otwierania, który wybierzemy. Najpopularniejsze są okna dachowe z osią obrotu umieszczoną w środku, co umożliwia swobodne otwieranie i ustawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Okna obrotowe można podzielić na te z uchwytem w górnej części skrzydła lub z klamką na dole (typ B).

Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dość nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób. Klamka na dole sprawdzi się przy wysokiej ściance kolankowej, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130-150 cm od podłogi. W przypadku oferty VELUX takie rozwiązania dostępne są w tej samej cenie, więc klient może wybrać sposób otwierania biorąc pod uwagę wyłącznie zaplanowaną wysokość montażu oraz swoje preferencje.
okno na poddaszu
okno na poddaszu
Wybierając okna dachowe do pokoju dziecka zwróćmy uwagę, by były wyposażone w zasuwkę zabezpieczającą przed możliwością otwarcia okna przez maluchy. Duże znaczenie w tym przypadku ma sposób otwierania. W pokoju najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców. To także praktyczny sposób na zaaranżowanie kącika do nauki dla starszych dzieci – pod oknem możemy ustawić biurko i mieć pewność, że przybory szkolne i książki nie utrudnią otwierania.

Inwestorzy mogą także zdecydować się na okna dachowe o podwójnym systemie otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ościeżnicy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na kąt otwarcia skrzydła – na rynku dostępne są okna z opcją uchylenia aż do 45°, oraz możliwość jego zatrzymania w dowolnej pozycji.
poddasze
Na rynku dostępne są także okna sterowane elektrycznie lub solarnie. Nawet jeśli w czasie budowy nie zdecydujemy się na rozwiązania z fabrycznie wbudowanym elektrycznym systemem sterowania, warto na tym etapie doprowadzić przewód elektryczny w okolice okna. Dzięki temu w łatwy sposób w późniejszym czasie w łatwy sposób i bez dodatkowych kosztów remontowych będziemy mogli przerobić nasze okna dachowe z górnym systemem otwierania na elektryczne i operować nimi za pomocą klawiatury naściennej.

To idealne rozwiązanie, gdy okna dachowe są zainstalowane w trudno dostępnych miejscach. Dla większego komfortu okno elektryczne można wyposażyć w inteligentny system kontroli klimatu VELUX ACTIVE, który umożliwia zdalne sterowanie oknami i roletami za pomocą aplikacji w telefonie niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy.

System bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz lokalnych stacji pogodowych, potrafi także samodzielnie zamykać i otwierać okna i rolety, aby zapewnić komfortowe i korzystne dla Twojego zdrowia warunki na poddaszu.
okna velux

Okna drewniane i drewniano-poliuretanowe

Okna powinny być dostosowane do naszych preferencji estetycznych, ale też przeznaczenia pomieszczenia. Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność produktów na wilgoć np. w łazience i kuchni dobrym rozwiązaniem będzie drewno pokryte ciśnieniowo odpornym na wilgoć poliuretanem w kolorze białym. Inaczej niż w oknach z PCV, poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz czy brud.

Dzięki takiemu rozwiązaniu drewno pod wpływem wilgoci nie wypacza się i nie butwieje. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości - nie wymagają konserwacji przez wiele lat użytkowania, wystarczy zwykłe mycie. W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką.
okna velux
okna velux
Urządzają poddasze warto pamiętać także o jego właściwej wentylacji i sprawdzić, czy okna posiadają wydajną wentylację. Zarówno podczas odpoczynku, jak i podczas wykonywania codziennych czynności domowych, jest to szczególne ważna cecha. Wbudowana wentylacja to wygodne rozwiązanie, które dostarcza do wnętrza świeże powietrze, nawet gdy okna są zamknięte. Wentylacja ma też wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów.

Komfort oszczędzania

Duże przeszklenia we wnętrzach to aktualny trend, a dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny budynku. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach powinniśmy wybierać trzyszybowe okna dachowe wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na komfort i energooszczędność dwukomorowych okien dachowym ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia.

Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się też na zakup rozwiązań, które w naturalny sposób umożliwiają im utrzymanie optymalnej temperatury na poddaszu w upalne dni. Istotnym elementem zapewniającym komfort na poddaszu latem są osłony zewnętrzne – rolety lub markizy, które zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo rolety zewnętrzne chronią przed hałasem i zabezpieczają okno przed trudnymi warunkami pogodowymi, a zimą poprawiają izolacyjność okien.

eleganckie poddasze

Światło pod kontrolą

Wnętrza pod skosami często wykorzystujemy jako pokoje dzieci i miejsca do pracy. Bywa, że pomieszczenia te są wielofunkcyjne, w których chcemy cieszyć się dużą ilością światła dziennego, ale też umożliwić spokojną drzemkę swojemu dziecku lub niezakłóconą pracę przy komputerze, wolnym od odblasków i odbić światła.

Jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia warto pamiętać, że to ile światła przepuszcza roleta zależy od jakości tkaniny, a nie od jej koloru. Można więc wybrać roletę zaciemniającą w dowolnym, ulubionym kolorze i dopasować ją do stylizacji wnętrza. Wysokiej jakości tkanina zagwarantuje niemal całkowite zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia.

Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu. Warto zdecydować się na rolety, które kupuje się pod rozmiar okna bez potrzeby robienia pomiarów. Fabrycznie wmontowane uchwyty w oknach dachowych umożliwiają szybki i łatwy montaż rolet bez ryzyka zniszczenia okna.

salon na poddaszu
sypialnia na poddaszu
Tekst: artykuł sponsorowany