Data modyfikacji:

Olejek waniliowy na komary: jak go stosować?

Jak świat światem, tak każdego roku, wraz z nastaniem ciepłych miesięcy, do życia budzą się komary. Na szczęście istnieje cała masa sposobów, aby uchronić się przed nimi oraz swędzącymi efektami ich działań na skórze. Jednym z nich jest aplikacja olejku waniliowego. Czy jednak ta metoda jest skuteczna? Wyjaśniamy, czy olejek waniliowy działa na komary i jak ewentualnie go stosować.

olej waniliowy na komary

Olejek waniliowy a komary – czy to działa?

Co na komary będzie skutecznym rozwiązaniem? Wiele osób, które cenią sobie naturalne sposoby zapobiegania atakom owadów, zastanawia się, czy olejek waniliowy działa na komary, czy może jest to tylko mit. Na szczęście dla nich jest to metoda wielokrotnie potwierdzona. Substancja ta rzeczywiście z jakiegoś powodu działa na owady (nie tylko na komary, ale też na muszki) odpychająco, chroniąc przed ich atakami.

Należy jednak podkreślić, że olejek waniliowy na komary działa bardzo krótko – zaledwie około 20-30 minut. Dlatego, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed pogryzieniami, należy regularnie nakładać kolejną dawkę olejku na skórę. Innymi słowy – to naturalny, bezpieczny i ekologiczny sposób ochroniący przed komarami, ale wymagający pewnego wysiłku.

Olejek waniliowy na komary dla niemowląt

Olejek waniliowy skutecznie odstrasza komary, będąc jednocześnie produktem naturalnym. Czy można zatem stosować go u najmłodszych? Jak najbardziej – bez obaw można aplikować go na skórę niemowlęcia. Oczywiście warto obserwować dziecko pod kątem ewentualnej alergii. Jeśli na skórze dziecka pojawią się zaczerwienienia, krostki czy obrzęk, należy zaprzestać stosowania tej metody.

Olejek waniliowy na kleszcze – czy warto go stosować?

Co odstrasza kleszcze? O ile olejek waniliowy zalecany jest do walki z komarami, o tyle już nie zaleca się go do zapobiegania atakom kleszczy. Owszem, olejek waniliowy na kleszcze wykazuje pewną skuteczność, niemniej jest ona mniejsza niż w przypadku profesjonalnych środków.

Należy przy tym pamiętać, że kleszcze (w przeciwieństwie do komarów) przenoszą przeróżne, bardzo niebezpieczne dla człowieka choroby. Z tego też powodu do ochrony przed nimi należy sięgać po środki o najwyższej skuteczności.

Jak stosować olejek waniliowy na komary?

Zastosowanie olejku waniliowego do ochrony przed komarami jest bardzo proste – należy tylko posmarować nim skórę przed wyjściem z domu. Nie zaleca się stosowania płynu również na ubrania, ponieważ olejek z pewnością pozostawi na nich tłuste ślady. Kiedy tylko poczujesz, że zapach olejku waniliowego słabnie, musisz na nowo nanieść go na skórę – to właśnie zapach, a nie smak płynu, odstrasza komary.

Aby nieco ułatwić sobie aplikację olejku, można przygotować specjalny aerozol. Składa się on z dwóch szklanek wody oraz około 140 kropel spożywczego olejku waniliowego. Taki płyn wystarczy tylko wlać do atomizera, a następnie regularnie aplikować na skórę. Płyn można trzymać w lodówce, dzięki czemu będzie miał dodatkowe, przyjemne działanie chłodzące.

Przeczytaj również: Jaką lampę owadobójczą wybrać? Ranking najlepszych

Olejek waniliowy na komary – czym go zastąpić?

Jeśli nie masz ochoty spryskiwać się olejkiem, to wiedz, że istnieje alternatywne rozwiązanie. Możesz kupić co najmniej jedną świecę o zapachu waniliowym, a następnie zapalić ją w miejscu, w którym planujesz miło spędzać czas. Sposób ten nie sprawdzi się na wycieczce, ale na spotkaniu przy grillu – jak najbardziej.

Oczywiście warto pamiętać, że w sprzedaży są również inne naturalne produkty do odstraszania komarów – z łatwością kupisz je np. w internecie. Są to zarówno olejki, jak i świece, specjalistyczne płyny czy różnorodne żele i kremy.

Autor: Robert Wojtaś