Data publikacji:

Opuchlizna twarzy od zęba. Jak się̨ jej pozbyć?

 Obrzęk twarzy jest wynikową różnych czynników. Bez względu na przyczynę, gdy dopadnie cię taka dolegliwość, zastosuj szybko kilka sprawdzonych domowych sposobów. Nikt bowiem nie uśmiecha się szeroko, gdy dolega mu opuchlizna od zęba. Jak się jej pozbyć? Jak złagodzić jej skutki, zwłaszcza gdy opuchlizna twarzy od zęba łączy się z gorączką i rwącym bólem?
opuchlizna od zęba

Opuchlizna od zęba – przyczyny

Przyczynami wystąpienia opuchlizny policzka od zęba są procesy zapalne, które zachodzą w organizmie człowieka. Najczęściej są powodowane przez: nieleczenie zębów w odpowiednim czasie, stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zębów, utrudnione wyrzynanie zębów mądrości. Opuchlizna twarzy od zęba pojawić się może także po usunięciu zębów, na przykład jako powikłanie po znieczuleniu miejscowym oraz jako zapalenie węzłów chłonnych lub ślinianek.

Ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba?

To, ile czasu schodzi opuchlizna z zęba, jest kwestią indywidualną, więc warto wziąć sprawy w swoje ręce i nie czekać, czy opuchlizna od zęba zejdzie sama. Czas schodzenia opuchlizny po ekstrakcji zależy na przykład od tego, w jakim stanie był usuwany ząb, czy wyrwano go w całości za jednym razem oraz jakich używano narzędzi chirurgicznych.

Największy obrzęk występuje zazwyczaj w drugiej dobie od zabiegu. Może utrzymywać się nawet od 5 do 7 dni. Jeśli w twojej jamie ustnej rozgości się stan zapalny o niewiadomej przyczynie, jak najprędzej udaj się do stomatologa albo na pogotowie. Gdy masz podwyższoną temperaturę, opuchliznę na twarzy i nieznośny ból, to sygnał, że zakażenie rozprzestrzenia się po twoim organizmie.

By uniknąć skomplikowanych problemów zdrowotnych, działaj niezwłocznie. Podpowiadamy, co robić przy opuchliźnie zęba. Opuchlizna twarzy od zęba – jak się̨ pozbyć? W oczekiwaniu na wizytę lekarską, aby łagodzić dolegliwości bólowe, które przysparza ci opuchlizna od zęba, zastosuj podane przez nas sposoby.
  • Zimne okłady – w pierwszej i drugiej dobie od powstania opuchlizny stosuj zimne okłady. Może to być lód z zamrażalnika, paczka mrożonych warzyw albo żelowe kompresy z apteki. Do ciała przyłóż je owinięte w bawełnianą ściereczkę. Nigdy bezpośrednio na skórę! Trzymaj przy twarzy do 20 minut, potem zrób tyle samo przerwy. Czynność powtarzaj kilkukrotnie w dzień oraz przed snem.
  • Płukanie jamy ustnej – kilka razy dziennie płucz zęby i gardło przegotowaną, wystudzoną wodą z solą lub sodą oczyszczoną.
  • Środki przeciwzapalne bez recepty – poratuj się ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi zawierającymi paracetamol albo ibuprofen.
  • Płukanki ziołowe – zaparz i ostudź napar z szałwii lub rumianku. Płucz jamę ustną do 3-4 razy dziennie.
  • Preparaty z apteki – do przepłukiwania jamy ustnej użyj również preparatów aptecznych (na przykład odkażający Dentosept), a do smarowania bolącego dziąsła żelów leczniczych (np. Sachol) albo żelu z aloesu.
  • Olejek goździkowy – nacieraj bolesne miejsca (policzek od strony zewnętrznej) eterycznym olejkiem goździkowym
  • Płukanka wodą utlenioną – 3 łyżki wody utlenionej na 3 łyżki przegotowanej i wystudzonej wody. Nie połykaj.
  • Pij napary ziołowo-owocowe – przygotuj i ostudź napar z czarnego bzu i mięty pieprzowej. Wypij 3 szklanki dziennie. Możesz zaparzyć miętę pieprzową, a dodać do niej sok z czarnego bzu bez cukru.
Jeśli dolegliwości utrzymują się przez kilka dni i nie pomagają ci wymienione powyżej domowe sposoby walki z opuchlizną zęba, udaj się do lekarza specjalisty. Stomatolog, likwidując przyczynę, fachowo doradzi, jak pozbyć się opuchlizny twarzy od zęba.
Autorka: Ewa Doniec