Data publikacji:

Czym jest funkcja overdrive w monitorze?

Producenci monitorów oferują niezwykle szeroki wybór urządzeń, a sporo z nich zaprojektowano z myślą o bardzo konkretnych zastosowaniach. Z tego też powodu oferują wiele unikalnych funkcji, które nie są spotykane w modelach przeznaczonych do ogólnego użytku. Wśród tego typu urządzeń na pierwszy plan wysuwają się monitory dla graczy, posiadające masę dodatkowych opcji. Jedną z nich jest tzw. tryb overdrive, tłumaczymy zatem, na czym on polega i do czego może się przydać.
funkcja overdrive w monitorze
Na początek nie zaszkodzi zaznaczyć, że funkcji overdrive nie znajdziemy w każdym gamingowym monitorze. Wiele zależy tutaj od producenta, modele niektórych marek są jej kompletnie pozbawione lub występują pod wieloma różnymi nazwami i są ukryte w menu konfiguracyjnym. Jeżeli zależy nam na jej obecności, warto więc wczytać się w specyfikację techniczną upatrzonego modelu, a czasami też sprawdzić recenzję lub poczytać opinie w sieci.

Overdrive w monitorze – zasady działania

Głównym zadaniem trybu overdrive jest ograniczenie tzw. ghostingu, a więc wyraźnego smużenia szybko zmieniającego się obrazu. Mankament wynika ze zbyt niskiego czasu reakcji wyświetlacza i najbardziej odczuwalny jest przede wszystkim przez fanów gier akcji i szybkich strzelanek FPS.
Skąd bierze się ten problem? W zdecydowanej większości monitorów dla graczy montowane są matryce typu VA. Choć mają one bardzo solidne parametry, górują nad tańszymi ekranami TN i potrafią działać w bardzo wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu, co jest niezwykle ważne dla wielu graczy. Jedną z ich najbardziej zauważalnych wad są jednakże zbyt niskie czasy reakcji pikseli ekranu, gdy mamy do czynienia z bardzo szybką zmianą ich jasności. Zauważalne je to zwłaszcza w obrazie o wysokim kontraście. Overdrive w monitorze ma częściowo zminimalizować efekty tej niepożądanej cechy.
Włączając overdrive, monitor „dopala” poszczególne piksele, dostarczając budującym je ciekłym kryształom większe ilości napięcia elektrycznego, dzięki czemu są w stanie szybciej zmieniać swój stan, co wpływa na ich jasność.
Implementacja funkcji overdrive różni się w zależności od modelu monitora, efekty mogą być więc bardzo różne, ponieważ stosowane są tutaj patenty technologiczne właściwe dla każdego producenta. Niektóre urządzenia pozwalają nam na kontrolowanie jej intensywności, inne włączają ją tylko w trybie domyślnym.
Overdrive nie pozostaje też bez wpływu na jakość obrazu, zwiększając np. nasycenie kolorów, ogólną jasność ekranu. W wielu przypadkach obserwujemy też występowanie artefaktów obrazu zwłaszcza w miejscach, w których spotykają się jasne i ciemne piksele. Nieraz smużenie ekranu nie znika nawet w żaden zauważalny sposób, zmienia tylko swoją formę. Z tego też powodu zawsze warto przetestować funkcję przed zakupem.

W jakich monitorach znajdziemy overdrive?

Overdrive nie jest też kompatybilny w pełni z monitorami działającymi w trybie dynamicznej częstotliwości odświeżania ekranu. O ile działa bez problemu w urządzeniach pracujących z G-Sync, w przypadku modeli FreeSync obraz z włączoną opcją będzie wyraźnie się „rwał”, więc jednym wyjściem jest tutaj jej całkowite wyłączenie.
Zdjęcie: Envato Elements