Data modyfikacji:

Pająki w domu. Jak pozbyć się pająków?

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie coś bardziej obrzydliwego niż duży czarny pająk w domu. Niestety pajęczaki bardzo chętnie bytują w naszych wnętrzach. Skąd się jednak właściwie biorą? I czy istnieją jakieś naturalne sposoby na to, by się ich pozbyć? Sprawdź.
dom bez pająków

Rodzaje pająków w domu

Zdecydowanie najczęściej w naszych domach i mieszkaniach pojawiają się pająki zwane korsarzami. Same w sobie są niewielkie, mają jednak długie i chude odnóża. Takie pajęczaki oczywiście nie są mile widziane, ale zwykle nie krzyczymy na ich widok z przerażenia.

Duży czarny pająk w domu, który wywołuje dreszcze obrzydzenia, to zazwyczaj kątnik domowy. Jego nazwa nie jest przypadkowa – pajęczak ten uwielbia ciemne kąty naszych mieszkań i piwnic. Może być całkiem imponujących rozmiarów, a jego odnóża są zdecydowanie grubsze niż te u korsarza.

ZOBACZ KONIECZNIE: Co odstrasza pluskwy? Co zrobić, gdy mamy pluskwy w domu?

Skąd się biorą pająki w domu?

O jednorazowym spotkaniu z pajęczakiem zazwyczaj szybko zapominamy, jednak już kilka egzemplarzy każe się zastanowić, skąd biorą się pająki w domu. Istnieją aż trzy powody, dla których pojawiają się one nie tylko w domach na wsi, ale także w blokach czy nawet w wieżowcach.

Poszukiwanie partnera

Późną wiosną pająków w domu może być nieco więcej z uwagi na okres rozrodczy. W poszukiwaniu partnera bardzo chętnie wchodzą do miejsc, w których przebywamy, choć naturalnie starają się pozostać niezauważone. Kątniki na przykład uciekają, gdy włączy się światło i zmieniają miejsce pobytu przede wszystkim w nocy.

Poszukiwanie pożywienia

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się pająków z domu, to przede wszystkim wysprzątaj go z resztek jedzenia czy okruchów. Pająki się nimi nie żywią, ale są łase na wszelkie robactwo, dla którego nasze jedzenie też jest pokarmem.

Poszukiwanie schronienia przed zimnem

W zimnych miesiącach pajęczaki chętnie przenoszą się do naszych piwnic, na strych czy bezpośrednio do mieszkań. Dzięki temu mogą przygotować pajęczynę w ciepłym, suchym miejscu.

Jak pozbyć się pająków? Domowe sposoby

Pająki są bardzo pożytecznymi stworzeniami. Oczyszczają nasze mieszkania z insektów przenoszących bakterie, czyli z much, moli, komarów, mrówek czy pcheł.

Niestety ich wygląd sprawia, że korzyści te stają się mniej ważne, więc chętnie szukamy informacji, jak pozbyć się pająków. Jeśli zależy ci, by ich nie zabijać, a jedynie odstraszyć, to wypróbuj poniższe metody.

Woda z miętą sposobem na pająki w mieszkaniu

Naturalny preparat na pająki w domu to na przykład woda z miętą – pajęczaki nie przepadają za zapachem tego zioła. Do butelki z rozpylaczem wlej zatem czystą wodę i dodaj kilka kropli olejku z mięty pieprzowej. Potem tylko popryskaj te miejsca, gdzie twoim zdaniem nieproszeni goście mogli się schować.

Cytryna

Jak pozbyć się pająków w domu, nie stwarzając zagrożenia zatrucia się np. dzieci? Możesz użyć zwykłej cytryny – za jej wonią pajęczaki nie przepadają równie mocno, jak za miętą. Jednym świeżym plasterkiem posmaruj framugi, drzwi, a nawet niektóre części parapetu.

Kot

Posiadacze miauczących czworonogów nie mają kłopotów z pająkami – nawet jeżeli jakiś się pojawia, to szybko staje się najpierw zabawką, a potem posiłkiem kota.

Moskitiera

Ostatecznie można mechanicznie zablokować drogę przejścia pająkom za pomocą moskitiery. Warto wybrać tę z gęsto tkanej siatki i pilnować, by zawsze była domknięta.

Jak pozbyć się pająków z domu – profesjonalne środki

Domowe sposoby na duże pająki w domu mają swoich zwolenników, ale nie brakuje też osób, które wolą bardziej radykalne metody likwidowania problemu. Przykładem tych ostatnich jest zamontowanie w mieszkaniu urządzenia emitującego ultradźwięki, których nie lubią nie tylko pająki, ale także myszy, szczury czy karaluchy.
Inna metoda to po prostu spryskanie wnętrz środkami chemicznymi. Te najnowszej generacji nie tylko dobrze radzą sobie z pająkami, ale też nie wymagają opuszczania pomieszczeń na dłużej niż 30 minut.