Data modyfikacji:

Pan Samochodzik: książki o przygodach historyka-detektywa

Książki opowiadające o przygodach Pana Samochodzika z rozrzewnieniem wspomina niejeden dorosły Polak. Pierwsza z nich ukazała się ponad pół wieku temu – mimo to cykl cieszy się niesłabnącą popularnością. Przypominamy najlepsze powieści z serii „Pan Samochodzik”– książek, na których wychowało się kilka pokoleń.

pan samochodzik książki

Pan Samochodzik: bohater popularnych książek dla dzieci

„Pan Samochodzik” to cykl powieści autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Książki opowiadają o losach Tomasza N.N. – początkowo dziennikarza zainteresowanego archeologią i historią. Tytułowy Pan Samochodzik staje się historykiem sztuki, a w dalszych seriach – pracownikiem Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuk.

Nietypowe przezwisko Tomasz N.N. zyskuje dzięki niezwykłemu pojazdowi, który dziedziczy po swoim wuju. Pojazd zbudowany na bazie starego Ferrari 410 Superamerica skrywa wiele oryginalnych wynalazków, a także potrafi poruszać się po wodzie.

  1. Wyspa złoczyńców
  2. Pan Samochodzik i templariusze
  3. Pan Samochodzik i księga strachów
  4. Pan Samochodzik i niesamowity dwór
  5. Nowe przygody Pana Samochodzika
  6. Pan Samochodzik i zagadki Fromborka
  7. Pan Samochodzik i Fantomas
  8. Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic
  9. Pan Samochodzik i Winnetou
  10. Pan Samochodzik i Niewidzialni
  11. Pan Samochodzik i złota rękawica
  12. Pan Samochodzik i człowiek z UFO

Uniwersalny cykl przygód Pana Samochodzika

Mimo że cykl „Pan Samochodzik” powstał w czasach PRL, problemy poruszane w książkach są ciągle aktualne. Nienacki w historiach detektywistycznych przemyca zachętę do poznawania piękna przyrody i historii Polski. Z tego względu nie tylko dorośli czytelnicy powinni sobie przypomnieć tytuły z serii „Pan Samochodzik”. Książki te warto zaproponować również dzieciom i młodzieży.

Cykl powieści Pan Samochodzik: książki warte polecenia

Pierwsze trzy tomy „Pana Samochodzika” to „Uroczysko”, „Skarb Atanaryka”, „Pozwolenie na przywóz lwa” wydane kolejno w 1957, 1960 i 1961 roku. W tych częściach powieści Tomasz N.N. pełni rolę dziennikarza.

Zbigniew Nienacki w latach 1964-1985 stworzył 12 przygód Pana Samochodzika, w trakcie których tytułowy bohater staje się zapalonym historykiem sztuki.

Wyspa złoczyńców (1964)

Akcja powieści rozgrywa się nad brzegiem Wisły, w okolicach Torunia. Wraz z pomocą lokalnych harcerzy Tomasz N.N. rusza na poszukiwanie skradzionych zbiorów muzealnych.

Pan Samochodzik i templariusze (1966)

Pan Samochodzik poszukuje ukrytych skarbów templariuszy w okolicach Malborka i Kortumowa.

Pan Samochodzik i księga strachów (1967)

Tomasz N.N. wraz z harcerzami poszukuje pamiętnika członka rodu von Haubitz, który pomoże mu w poznaniu mrocznej przeszłości jego autora.

Pan Samochodzik i niesamowity dwór (1970)

Pan Samochodzik zostaje kustoszem dworu pana Czerskiego. Okazuje się, że posiadłość była siedzibą loży masońskiej. Akcja tej części rozgrywa się w Janówce, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

Nowe przygody Pana Samochodzika (1970)

„Nowe przygody Pana Samochodzika” opowiadają o poszukiwaniu eksponatów utraconych podczas II wojny światowej.

Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (1972)

Jak sam tytuł wskazuje, w tej części powieści Pan Samochodzik przeprowadza śledztwo we Fromborku. Jego przedmiotem są zabytkowe, wyjątkowe monety, których zakup zaproponowano tamtejszym muzeom…

Pan Samochodzik i Fantomas (1973)

Pan Samochodzik poszukuje złodzieja, który kradnie dzieła sztuki z muzeum nad Loarą. Oczywiście nie obchodzi się bez mrożących krew w żyłach przygód.

Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (1975)

W Bieszczadach grasują złodzieje zabytkowych ikon. Tomasz N.N. jest gotów poszukiwać ich nawet za granicami kraju.

Pan Samochodzik i Winnetou (1976)

Wbrew nazwie akcja nie rozgrywa się w Ameryce, a na Mazurach. Pan Samochodzik zwraca uwagę na piękno tamtejszej przyrody, a także konieczność ochrony nietuzinkowych zabytków.

Pan Samochodzik i Niewidzialni (1977)

Tomasz N.N. zyskuje nowego współpracownika – jest nim Monika. Nieoczekiwanie bohater dostaje nowe zadanie – odzyskanie straconych na wojnie zbiorów doktora Gottlieba.

Pan Samochodzik i złota rękawica (1979)

Podczas odpoczynku na jachcie dryfującym po iławskim jeziorze Pana Samochodzika nachodzi urocza kobieta. Wymyka się o poranku, pozostawiając po sobie tylko rękawicę. Tomasz N.N. nie wie jeszcze, dlaczego skłoniła go do wyjawienia celu swojej podróży…

Pan Samochodzik i człowiek z UFO (1985)

Pan Samochodzik odwiedza Bogotę, gdzie ma wygłosić wykład na temat skradzionych dzieł sztuki. W tym czasie z Muzeum Złota w tajemniczych okolicznościach znikają kolejne cenne eksponaty.

Mimo że książki z cyklu „Pan Samochodzik” mają już swoje lata, przygody historyka-detektywa z pewnością zainteresują również dzisiejszą młodzież.

Autorka: Joanna Stanuch