Data publikacji:

Jaki papier fotograficzny do drukowania zdjęć w domu wybrać? 

Wybór papieru fotograficznego do drukowania zdjęć w domu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości i dobrze odwzorowanych kolorów. W naszym poradniku dowiesz się, na co należy zwracać uwagę przy zakupie papieru fotograficznego do drukarki.

papier fotograficzny do drukarki

Dlaczego warto drukować zdjęcia w domu? 

Fotografia jest na wyciągnięcie ręki i teraz każdy może robić zdjęcia chociażby przy użyciu smartfona. Możliwość wydrukowania uwiecznionych momentów pozwala na tworzenie własnych domowych kolekcji fotograficznych. Dobra drukarka do zdjęć to duża oszczędność dla użytkownika.

Wpływ na jakość wydruku ma oczywiście samo urządzenie. Jaka drukarka do domu będzie najlepsza? Do wyboru mamy drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe. Przyjęło się, że do zdjęć lepszym wyborem są drukarki atramentowe.

Jednak wpływ na wydruk ma również papier fotograficzny do drukarki. Źle dobrany może spowodować, że zdjęcie nie będzie wyglądało tak dobrze, jak moglibyśmy tego oczekiwać.

Jaki papier fotograficzny kupić? Rodzaje papieru fotograficznego

Rodzaj papieru fotograficznego to jeden z istotniejszych elementów, który często ma wpływ na jakość zdjęcia, a także jego aspekty wizualne. Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, który papier fotograficzny będzie najlepszy, ponieważ w dużej mierze jest to uzależnione od możliwości urządzenia.

Papier fotograficzny błyszczący 

Papier fotograficzny błyszczący jest jednym z najpopularniejszych. Jego połyskująca powłoka idealnie sprawdza się przy mniejszych formatach zdjęciowych. Jedną z jego właściwości jest odbijanie promieni słonecznych, co pozwala lepiej dostrzec wszystkie szczegóły. Odwzorowanie kolorów również stoi na bardzo wysokim poziomie.

Papier fotograficzny matowy 

Papier fotograficzny matowy ma bardzo charakterystyczną fakturę, która z odbijaniem światła radzi sobie nieco gorzej. Jednak to nie oznacza, że nie powinno się używać tego papieru w wydrukach, wręcz przeciwnie! W drukowaniu zdjęć w większym formacie ten rodzaj papieru fotograficznego sprawdza się doskonale, podkreślając kolory i kontrasty.

Papier fotograficzny satynowy

W połączeniu z odpowiednim atramentem daje niesamowity kolor. Jeśli zależy ci na najlepszej jakości wydruku, to warto po niego sięgnąć.

Papier fotograficzny perłowy 

Ten papier fotograficzny ma za zadanie wyciągnąć więcej szczegółów w jasnych i mocno zaciemnionych partiach zdjęcia. Dzięki temu zdjęcia mają swój niepowtarzalny klimat!

Przeczytaj także: Ranking drukarek. Najlepsze drukarki do domu i biura

Papier fotograficzny do drukarki. Gramatura to również istotny element

Gramatura papieru fotograficznego bez wątpienia wpływa na odbiór wydruku. Pamiętaj, aby nie korzystać z papieru, który charakteryzuje się niską gramaturą. Niestety, ale takie zdjęcia są podatne na uszkodzenia i po czasie może okazać się, że nie wyglądają tak jak w dniu ich wydrukowania.

Przy mniejszych zdjęciach gramatura wynosząca 120-140 g/m2 będzie wystarczająca. Fotografie w formacie A4 lub większym powinny być drukowane na papierze o gramaturze minimum 200 g/m2. Niektórzy producenci drukarek rekomendują konkretne gramatury, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Warto przeczytać instrukcję przed zakupem.

Jaki format papieru fotograficznego wybrać? 

Wybór formatu również zależy od preferencji użytkownika i możliwości drukarki. Większość drukarek obsługuje takie formaty jak:

  • papier fotograficzny w formacie 10x15,
  • papier fotograficzny w formacie 13x18, 
  • papier fotograficzny w formacie A4, 
  • papier fotograficzny w formacie A3 lub A2 (do tego formatu trzeba posiadać przystosowaną drukarkę). 

Tak naprawdę do domowych albumów najlepiej sprawdzają się formaty 10x15 oraz 13x18. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydrukować zdjęcia w formacie A4, A3 czy A2. Pamiętaj tylko, że drukarka musi wspierać te rozmiary. Nie wszystkie modele je obsługują i przeważnie do takiego modelu trzeba trochę dopłacić.

Jaki papier fotograficzny do drukarki laserowej?

Czy do drukarki laserowej trzeba kupić specjalny papier fotograficzny? Tak, proces drukowania laserowego jest nieco inny, dlatego trzeba kupować papier przeznaczony do takiego urządzenia. W sklepach bez problemu znajdziesz papiery błyszczące o gramaturze 170-200 g/m2. Ze znalezieniem interesującego cię formatu również nie powinno być większych problemów.

Ile trzeba zapłacić za papier fotograficzny do drukarki?

Cena papieru fotograficznego jest uzależniona od kilku czynników. Zdecydowanie tańsze są papiery fotograficzne małego formatu. Za zestaw 50 arkuszy w formacie 10x15 zapłacisz około 25-30 złotych. Niedrogie są również arkusze w formacie A4. Za format A3 o wysokiej gramaturze trzeba zapłacić nawet 200 złotych. Podane ceny są orientacyjne i zależą również od rodzaju papieru.

Wybór jest ogromny, dlatego każdy bez wątpienia znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić papier fotograficzny, to na Ceneo.pl znajdziesz ogromny wybór produktów do wielu popularnych drukarek.

Papier fotograficzny do drukarki. Krótkie podsumowanie

Wybór papieru fotograficznego nie powinien być przypadkowy. Przed zakupem warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy, a także jaka będzie wielkość wydrukowanych zdjęć. W ten sposób gotowe fotografie będą wyglądały lepiej, a także przetrwają dłuższy czas. Po latach wrócisz do swoich ulubionych wspomnień uchwyconych na zdjęciach. Dobry papier fotograficzny będzie niezwykle pomocny w ich uwiecznieniu.

Autor: Bartłomiej Mazurek