Data modyfikacji:

Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza?

Parownica, zwana też steamerem, to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach. Wygoda, jaką zapewnia, jest nie do przecenienia. Jeśli regularnie musisz odświeżać swoje ubrania lub domowe tekstylia wykonane z delikatnych materiałów, z pewnością warto rozważyć jej zakup. Jaka parownica do ubrań będzie dla ciebie najlepsza? Zależy to od kwoty, którą dysponujesz, miejsca w mieszkaniu oraz twoich potrzeb, urządzenia mogą się znacząco różnić oferowanymi funkcjami. Jedno jest pewne – wkrótce po zakupie będziesz zastanawiać się, jak mogłeś żyć bez steamera!
jaka parownica do ubran

Czy parownica do ubrań jest przydatna?

Jeśli wydaje ci się, że steamer jest kolejnym przereklamowanym, zbędnym gadżetem, bardzo się mylisz. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność, która oznacza, że przyda się w każdym domu. Działanie tego innowacyjnego urządzenia polega na generowaniu pary o wysokiej temperaturze, dzięki której delikatnie wygładzisz materiał, pozbywając się z niego niechcianych zapachów i drobnoustrojów. Wiedząc, jaka parownica do ubrań będzie najlepsza właśnie dla ciebie, z pewnością uda ci się zakupić urządzenie odpowiadające twoim potrzebom.

Możesz używać parownicy do odświeżania i wygładzania ubrań wykonanych z delikatnych, wrażliwych na częste pranie tkanin, a także różnego rodzaju domowych tekstyliów. Oczywiście poddanie materiału działaniu pary nie zastąpi prania, jednak znacznie wydłuży świeżość garderoby i poprawi jej wygląd, na przykład tuż przed ważnym spotkaniem.

Wygładzanie, poprawianie wyglądu ubrań i neutralizacja nieprzyjemnych zapachów to tylko część korzyści, jakie możesz odnieść, wchodząc w posiadanie steamera. Sprzęt ten jest niezwykle przydatny dla alergików i osób, które muszą w sposób szczególny dbać o czystość otoczenia. Oprócz ubrań działaniu pary można poddać materace, poduszki ozdobne, kołdry, firany, zasłony, a także pluszowe zabawki. W ten sposób pozbędziesz się chorobotwórczych drobnoustrojów oraz alergenów. Jeśli masz w domu alergików lub osoby o osłabionej odporności, koniecznie sprawdź, jaka parownica do ubrań będzie dla nich najlepsza.

Parownica do ubrań – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując parownicę do ubrań, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najwygodniejszy w użytkowaniu i skutecznie działający model. Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie, różnią się jednak szczegółami technicznymi, które przekładają się na wygodę stosowania. Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza dla ciebie?

Rodzaj parownicy

Dostępne są modele stojące lub ręczne. Kompaktowe urządzenia są znacznie mniejsze, łatwo je przenosić, a nawet wozić ze sobą w podróż. Steamery na stojaku zajmują zdecydowanie więcej miejsca, jednak wyróżniają się większą mocą i wyposażone są zazwyczaj w przydatne funkcje dodatkowe. Niektóre z nich zawierają w zestawie wieszak, na którym możesz wygodnie umieścić poddawane procedurze ubranie.

Pojemność zbiornika na wodę

Może się to wydawać mało istotne, jednak w praktyce pojemność zbiornika na wodę ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowania. Urządzenia stojące przewyższają pod tym względem modele ręczne, które z uwagi na swoje małe rozmiary, nie są w stanie pomieścić dużej ilości wody. Dzięki dużemu pojemnikowi będziesz w stanie pracować skutecznie i efektywnie.

Możliwość pracy w poziomie i pionie

Jeśli zastanawiasz się, jaka parownica do firan i ubrań będzie najlepsza, rozglądaj się za sprzętem, który umożliwia działanie na różnych płaszczyznach. Taki model będzie wszechstronny, dzięki czemu pozwoli ci na utrzymanie porządku i higieny w całym domu.

Moc i siła wytwarzania pary

Modele stojące charakteryzują się większą mocą. To od niej zależy jak szybko będzie się nagrzewało urządzenie. Z kolei siła wytwarzania pary przekłada się na skuteczność działania. Z pewnością zależy ci na tym, żeby posiadany przez ciebie sprzęt radził sobie w każdej sytuacji, dlatego wybieraj steamery z siłą wytwarzania pary wyższą niż 20 g/min.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje

Jaka parownica do ubrań jest najlepsza? Taka, która poradzi sobie z odświeżeniem każdej tkaniny i wspomoże cię w codziennym sprzątaniu. Dlatego producenci dołączają do zestawów nakładki do różnych materiałów. Specjalne szczotki pozwolą usunąć sierść, włosy i kurz, co w połączeniu z dogłębnym oczyszczeniem powierzchni za pomocą pary daje spektakularne efekty. Przydatną funkcją jest automatyczne wyłączanie się sprzętu po okresie bezczynności. Codzienną pracę ułatwia też system oczyszczania z kamienia.

Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza?

Jeśli wciąż nie wiesz, jaka parownica do ubrań czy firan będzie najlepsza, zastanów się, na czym ci najbardziej zależy. Modele ręczne mają niewielkie rozmiary, dlatego zmieszczą się nawet w niewielkim mieszkaniu typu studio. Po schowaniu steamera do szafki możesz zapomnieć o jego istnieniu aż do momentu, gdy znów będzie potrzebny. Jeżeli wyjeżdżasz w podróż, z łatwością zapakujesz go do walizki. Dzięki niemu będziesz prezentować się nienagannie gdziekolwiek się znajdziesz.

Stojące parownice do ubrań zajmują zdecydowanie więcej miejsca, dlatego sprawdzą się w większych mieszkaniach. Ich najważniejsze zalety to: duża moc, pojemny zbiornik na wodę i liczba dodatkowych funkcji. Z racji swoich gabarytów są to zazwyczaj sprzęty bardziej zaawansowane.

Bez względu na to, którego typu steamera staniesz się posiadaczem, zadbaj o to, by wybrane urządzenie miało dużą siłę wytwarzania pary oraz oferowało możliwość pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w twoje ręce trafi przydatny i funkcjonalny sprzęt, który poprawi jakość twojego życia.

Zdjęcie: StudioVK/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym