Data modyfikacji:

Parownica do ubrań: jaką wybrać?

Parownice do ubrań, zwane również steamerami, zdobyły sobie wiele serc – zwłaszcza tych osób, które nie przepadają za prasowaniem. Wciąż nie są to jednak gadżety bardzo popularne, a wiele osób nadal nie wie, w jakich sytuacjach ich używać i na jakie modele warto zwracać uwagę. Dziś zdradzamy wszystkie sekrety urządzenia, jakim jest parownica do ubrań – jaką wybrać i jak stosować ją prawidłowo?

parownica do ubrań

Parownica do ubrań: czy warto?

Steamer (lub inaczej parownica) pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Do pewnego momentu można było spotkać go tylko w sklepach z drogą odzieżą czy za kulisami wybiegów mody. Dziś jest to urządzenie ogólnodostępne, na które decyduje się coraz więcej osób.

Wbrew powszechnej opinii steamer nie jest urządzeniem służącym do prasowania. Jak sama nazwa wskazuje, jego działanie opiera się o rozgrzaną parę wodną. Parownicy jednak nie przykłada się do materiału w taki sposób, jak ma to miejsce ze zwykłym żelazkiem.

Czy warto kupić parownicę do ubrań? Jak najbardziej! Nawet, jeśli posiadasz już żelazko, steamer wyręczy je w bardzo wielu sytuacjach. Do najważniejszych zastosowań parownicy zalicza się:

  • usuwanie zagnieceń i wygładzanie materiałów podatnych na przypalenie żelazkiem,
  • usuwanie groźnych drobnoustrojów i alergenów z materiałów,
  • odświeżanie ubrań z nieprzyjemnego zapachu.

Parownica idealnie nada się do wygładzania delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy tiul. W odróżnieniu od żelazka, używa się jej błyskawicznie, dlatego okaże się ratunkiem w kryzysowych sytuacjach – np. wtedy, gdy do wyjścia z domu pozostało bardzo niewiele czasu, a ubrania wymagają przeprasowania. Świetnie sprawdza się również podczas podróży.

Sprawdź także: Parownica do ubrań: ranking TOP 10

Parownica do ubrań: jaką wybrać? Rodzaje steamerów

Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza? Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak wygląda i działa steamer, należy zaznaczyć, że te urządzenia zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Warto zaznajomić się z ich specyfiką – będzie to bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji, jaką parownicę do ubrań kupić.

Parownice ręczne

To najpopularniejszy rodzaj steamerów. Wyglądem przypominają telefoniczne słuchawki, są niewielkie i mieszczą się w jednej dłoni. Urządzenie posiada wbudowany zbiornik na wodę i otworki, z których wydobywa się para.

Ręczne steamery świetnie sprawdzają się do użytku codziennego, jak i tego w nagłych wypadkach. Ubranie wystarczy powiesić na wieszaku, a następnie błyskawicznie wygładzić – deska do prasowania jest tu absolutnie zbędna. Ponadto ręczny steamer nada się również do odświeżenia tapicerek mebli czy foteli samochodowych.

Steamery na stojaku

Zajmują więcej miejsca, dlatego polecane są osobom z dostatecznie dużymi mieszkaniami. Standardowy zestaw składa się z przenośnego stojaka na odzież i parownicy połączonej z dużym zbiornikiem wody za pomocą węża.

Czy warto kupić taką parownicę do ubrań? Od ręcznej wersji steamer stojący różni się przede wszystkim znacznie większą mocą działania oraz większą liczbą dostępnych funkcji.

Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza?

Wiesz już, jakie rodzaje steamerów możesz spotkać na rynku. Jednak jaką wybrać parownicę do ubrań, aby mieć pewność, że poradzi sobie z wszelkimi zagnieceniami i będzie komfortowa w stosowaniu? Pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na poniższe cechy.

Siła wytwarzania pary

Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza do domowego użytku? Taka, która zniweluje zagniecenia zarówno na delikatnych, jak i grubszych materiałach. Aby tak się stało, steamer musi mieć odpowiednią siłę wytwarzania pary. Określa się ją w gramach na minutę. Wybieraj parownice do ubrań, które mają siłę wytwarzania pary na poziomie wyższym niż 20 g/min.

Moc steamera

Najlepsze parownice osiągają moc 2000 watów.

Pojemność zbiornika na wodę

Ten parametr warto dopasować do własnych potrzeb. Jeśli prasujesz niewiele, możesz zdecydować się na niewielki steamer ręczny. Do wygładzania większych ilości ubrań przyda się duży steamer na stojaku z odpowiednio pojemnym zbiornikiem.

Czas nagrzewania

Im krótszy, tym lepiej – zwłaszcza wtedy, gdy bardzo się spieszysz! Standardowy czas nagrzewnia dobrego steamera wynosi od 45 do 60 sekund.

Opcja prasowania pionowego

Możliwość ekspresowego odświeżenia odzieży bez ściągania jej z wieszaka to prawdziwa wygoda. Poszukuj steamera, który oferuje taką funkcję.

Dodatkowe udogodnienia

Na rynku znajdziesz steamery, do których dołączane są np. końcówki usuwające kurz, a nawet sierść.

Cena steamera. Jaką parownicę do ubrań wybrać?

Z jakim wydatkiem należy się liczyć, planując zakup parownicy do ubrań? W przypadku ręcznych steamerów możesz natrafić na modele, które kosztują nawet mniej niż 200 złotych. Parownice ze stojakiem to koszt od około 700 zł do 1300 zł.

Ceny parownic uzależnione są od ich mocy, funkcji, wielkości zbiorników na wodę, ale również renomy producenta. Warto pamiętać, że decydując się na steamer dobrej marki, zyskujesz łatwy dostęp do części zamiennych oraz wielu udogodnień, dlatego na tym zakupie nie warto przesadnie oszczędzać.

Jak dbać o parownicę do ubrań?

Z pewnością wiesz, że aby żelazko służyło ci jak najdłużej, warto zadbać o jakość wody, którą wypełniasz jego zbiornik. Podobnie jest z parownicą – aby zmniejszyć ryzyko gromadzenia się osadu, warto wlewać do zbiornika wodę wcześniej przefiltrowaną np. w dzbanku filtrującym.

Niektóre urządzenia (głównie steamery stojakowe) mogą wymagać okresowego odkamieniania z użyciem odpowiednich preparatów. Zapoznaj się dokładnie ze wskazówkami producenta – wtedy twoja parownica z pewnością posłuży ci długo.

Wiesz już, jak działa parownica do ubrań, jaką wybrać do codziennego stosowania. Nie pozostaje nic innego, jak znaleźć model spełniający twoje oczekiwania.

Autorka: Joanna Stanuch