Data publikacji:

Innowacyjne technologie w piekarnikach Amica i Bosch

Piekarniki Amica i Bosch cieszą się ogromnym zainteresowaniem głównie ze względu na świetny stosunek jakości do ceny. W naszym poradniku porównujemy zastosowane przez producentów technologie, a także odpowiadamy na pytanie, który piekarnik będzie lepszym wyborem.
piekarniki amica bosch technologie

Amica: przegląd najnowszych technologii i funkcji

Gotowe programy parowe

Piekarniki Amica mają gotowe programy parowe dedykowane do ciast, podgrzewania dań, gotowania metodą sous vide, slow cooking czy programy do pasteryzacji. Jedyne, co użytkownik musi zrobić, to nalać odpowiednią ilość wody.

FullSteam

Piekarniki Amica z tą technologią mają wbudowany generator pary, który przy wykorzystaniu inteligentnego algorytmu dobiera optymalne parametry i dozuje parę na każdym etapie pieczenia. To doskonale sprawdza się przy przygotowywaniu mięs, a także pieczeniu. Para powoduje, że danie jest miękkie i chrupiące jednocześnie. Ta funkcja jest dostępna w topowych piekarnikach marki Amica.

SoftSteam

Piekarnik parowy Amica z funkcją SoftSteam w dolnej części ma specjalne wyżłobienie, do którego trzeba nalać około 300 ml wody. Ten sposób ma za zadanie wzbogacić przygotowywanie potraw i sprawić, że pieczywo będzie wyrastać równomiernie. Ta technologia dobrze sprawdza się podczas podgrzewania, ponieważ potrawy zachowują świeżość i niepowtarzalny aromat.

BakingPro System

Świetnym przykładem jest piekarnik Amica ed57638ba+ q type wifi, który wykorzystuje tą technologię i w codziennym użytkowaniu sprawdza się świetnie. Dzięki jego rozbudowanym funkcjom użytkownicy mogą przygotowywać pyszne potrawy w bardzo krótkim czasie. Jeśli zależy Ci na funkcji BakingPro System i dodatkowo chcesz mieć możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, to ten model jest doskonały!

SlowCooking

Technologia wolnego gotowania polega na ustawieniu temperatury 70-80 stopni, co w efekcie pozwoli na uzyskanie kruchego i jednocześnie soczystego mięsa. Producent zapewnia, że tą metodą możemy także zachować więcej składników odżywczych danej potrawy.

Gotowe programy pieczenia

Amica zaprosiła do współpracy profesjonalnych kucharzy i wspólnie z nimi przygotowała szereg gotowych przepisów, które są dostępne dla użytkowników. Warto dodać, że piekarnik automatycznie dobiera temperaturę oraz czas pieczenia na podstawie wybranego wcześniej przepisu.

Równomierne pieczenie na kilku poziomach

To bardzo ciekawy patent jaki wymyśliła Amica. Piekarnik elektryczny został wyposażony w większą grzałkę, która idealnie rozprowadza ciepło po całej powierzchni urządzenia. Dodatkowo mamy większą powierzchnię osłony wentylatora oraz nowy system otworów. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy przygotowujemy większą liczbę wypieków. Dzięki tej technologii można umieścić 100 muffinek i mieć pewność, że zostaną przygotowane tak jak należy. 

Nagrzewanie w 3 minuty

Do szybkiego nagrzewania wykorzystywana jest grzałka kołowa, grillowa oraz wentylator. W efekcie uzyskanie 150 stopni zajmuje obiecane trzy minuty. To rozwiązanie sprawdzi się w niejednym domu!

Smell Catalyst

To specjalny katalizator zapachu, który ma za zadanie wyłapywać tłuszcze oraz inne nieprzyjemne zapachy i je usuwać. Dzięki temu potrawy zawsze zachowują swój własny aromat.

Bosch: innowacje w dziedzinie piekarników kuchennych

Steam Function Plus

Ta funkcja została zaprojektowana tak, aby gotowanie na parze odbywało się w temperaturze 120 stopni. Dania w ten sposób zachowują składniki odżywcze i jednocześnie doskonały aromat. Funkcja ta jest obecna m.in w piekarnikach Bosch Serie 8.

Air Fry

AirFry to technologia polegająca na przygotowaniu zdrowych frytek z warzyw czy ziemniaków. Wystarczy dodać niewielką ilość oleju, a piekarnik resztę zrobi za Ciebie i dobierze odpowiednie parametry.

PerfectBake Plus

Piekarnik Bosch jest wyposażony w czujnik pieczenia i ma za zadanie mierzyć wilgotność i na tej podstawie dostosować czas pieczenia. Użytkownik musi przed rozpoczęciem pracy wybrać rodzaj potrawy. Warto dodać, że wykorzystywana jest tutaj sztuczna inteligencja.

PerfectRoast Plus

Za tym pojęciem kryje się termosonda, która wykorzystuje trzy punkty pomiarowe we wnętrzu potrawy. Urządzenie informuje za jaki czas potrawa będzie gotowa do podania. To bardzo przydatne szczególnie wśród osób, które lubią przygotowywać nieco bardziej wyszukane potrawy. Dzięki funkcji asystenta można dobrać ustawienia w zależności od ulubionego stopnia wypieczenia. Amatorzy dobrze upieczonego mięsa na pewno to docenią.

Funkcja mikrofali

Piekarnik Bosch z serii 8 ma również funkcję mikrofali. Sposób działania jest taki sam jak w tradycyjnych mikrofalach. Użytkownik może podgrzać jedzenie, a także rozmrozić rozmaite produkty. Mikrofala sprawdza się również przy przygotowywaniu popcornu! Ta funkcja jest niezwykle pomocna w codziennym użytkowaniu.

Porównanie technologiczne piekarników Amica i Bosch  

Patrząc na technologie zastosowane w piekarnikach Amica i Bosch można powiedzieć, że obaj producenci mają swoje unikalne rozwiązania, które pomagają w przygotowywaniu rozmaitych potraw. W przypadku pieczenia przy użyciu pary nieco bardziej zaawansowane rozwiązania ma Amica.
Możliwość skorzystania z gotowych przepisów także jest niezwykle przydatne. Ale z drugiej strony Bosch oferuje termosondę oraz zaawansowane pomiary wilgotności wewnątrz piekarnika. Dla nieco bardziej wymagających użytkowników może być to solidny argument opowiadający się za zakupem. Niemiecki producent ma także świetną funkcję AirFry, która w szczególności zainteresuje osoby chcące przygotować smaczne, ale jednocześnie zdrowe dania.
Tak naprawdę Amica i Bosch mają produkty skierowane do różnych grup użytkowników. Jeżeli lubisz gotować, ale wolisz polegać na automatycznych wskazówkach, to Amica będzie znakomitym wyborem. W porównaniu do Boscha produkty polskiego producenta są także dużo tańsze i to również może zaważyć na ostatecznej decyzji.

Integracja z innymi urządzeniami i aplikacjami w smart home - który piekarnik jest lepszy?

Ta część porównania jest niezwykle ciekawa. Z jednej strony mamy piekarniki Amica, które łączą się ze smartfonem przez WiFi i w dedykowanej aplikacji mamy możliwość sterowania urządzeniem, czy skorzystania z dostępnych przepisów.
Ale Bosch idzie o krok dalej i wykorzystuje swoją autorską technologię Home Connect. Ona również pozwala na połączenie ze smartfonem, ale mamy tutaj również możliwość współpracy z takimi systemami inteligentnego domu jak Google Home, IFTTT, Fitbit czy Amazon Alexa. Z Home Connect współpracuje wiele innych urządzeń marki Bosch, dlatego istnieje możliwość stworzenia kompletnego i jednocześnie bardzo funkcjonalnego systemu inteligentnego domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.