Data publikacji:

Najlepsze piły łańcuchowe elektryczne. Ranking

Piła łańcuchowa to niezbędnik każdego miłośnik klasycznego kominka. Nawet jeśli zakup gotowego drewna jest bajecznie prosty, samodzielne przygotowanie szczapek da mnóstwo satysfakcji. Choć dominują pilarki spalinowe, ich elektryczne odpowiedniki mają wiele zalet. Zobacz polecane piły łańcuhowe elektryczne z naszego rankingu.

piła łańcuchowa

Piły łańcuchowe elektryczne: ranking

Szukasz dobrej elektrycznej piły łańcuchowej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem, do którego trafiły popularne produkty z Ceneo.pl cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. Zobacz także nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jaka piła spalinowa jest najlepsza.

 1. Makita UC3541A
 2. Black&Decker PS7525
 3. Handy GTP 2040QTX
 4. NAC CE20-NS-H
 5. Makita UC4051A
 6. Hecht 2250
 7. Black&Decker GK1000
 8. Bosch AKE 30 S

Do jakich prac się przydaje elektryczna piła łańcuchowa?

Pilarka łańcuchowa, zwana także piłą, kojarzy się głównie z przygotowaniem drewna na opał. Przyda się jednak w wielu innych domowych pracach. Za jej pomocą można przyciąć chociażby drzewa w ogrodzie, dociąć deski czy stemple budowlane. Przyda się wszędzie tam, gdzie nie potrzebna jest duża precyzja cięcia. To jedno z podstawowych elektronarzędzi do pracy przy drewnie.

Praca pilarką łańcuchową jest szybka, wydajna i nie wymaga zbierania drewna w jednym miejscu. Można nią pracować nawet na wysokościach, dzięki czemu idealnie nadaje się do pielęgnacji ogrodu.

Ważne jest jednak to, by dobrać model pilarki do własnych potrzeb. Zakup zbyt dużej i kosztownej piły łańcuchowej w wielu przypadkach nie ma sensu, bo gabaryty urządzenia tylko utrudnią pracę.

Jakie ma zalety piła łańcuchowa elektryczna?

Najpopularniejszym typem pilarek łańcuchowych są te napędzane silnikiem spalinowym. Główną zaletą jest mobilność urządzenia i uniezależnienie od źródła prądu. Piłą spalinową można chociażby pociąć drewno na opał bezpośrednio w miejscu zakupu, dzięki czemu nie zabrudzisz wiórami własnego podwórka.

Coraz większą popularnością cieszą się jednak pilarki elektryczne. Wśród najczęściej wymienianych zalet jest prostota obsługi. Silnik elektryczny nie zawodzi, nie wymaga obsługi, a uruchomienie elektrycznej piły łańcuchowej jest wyjątkowo proste.

Dodatkowo piły łańcuchowe elektryczne z rankingu są znacznie cichsze od spalinowych, co niewątpliwie uprzyjemnia pracę. Emitują też znacznie mniej drgań.

Kolejny plus pilarek elektrycznych to mniejsza waga. Popularne modele pił łańcuchowych elektrycznych z rankingu są bardzo poręczne, a praca nimi nawet przez dłuższy czas nie sprawi problemu. Dla osób przyzwyczajonych do ciężkich, topornych pił spalinowych może to być nie lada zaskoczeniem.

Jaką elektryczną piłę łańcuchową wybrać?

 • Moc silnika – w przypadku pilarek elektrycznych podawana jest w watach (W) lub kilowatach (kW). Do prostych prac domowych i cięcia świeżego, miękkiego drewna (np. sosny, brzozy, lipy) wystarczy już model o mocy 1200 W. Bardziej uniwersalne będą jednak pilarki o mocy 1500-2400 W.
 • Zasilanie – na rynku dostępne są pilarki elektryczne zasilane sieciowo oraz akumulatorowe.
 • Prędkość przesuwu łańcucha – im szybciej porusza się łańcuch, tym bardziej efektywna praca.
 • Długość prowadnicy – należy ją dobrać do średnicy ciętych bali. Zbyt długa prowadnica da większe możliwości, ale podczas precyzyjnych prac będzie przeszkadzać. Wymusi także częstsze napinanie łańcucha.
 • Waga urządzenia – waga uniwersalnych pilarek elektrycznych to ok. 4-6 kg.
 • Głośność urządzenia – im mniej hałasu generuje pilarka, tym lepiej. Maksymalne wartości to ok. 100 dB.
 • Ergonomia – pilarka łańcuchowa powinna być dobrze wyważona, a jej uchwyty muszą być wygodne nawet po wielu godzinach pracy. Zacinający się spust lub niekomfortowe uchwyty skutecznie uprzykrzą pracę.
 • System napinania łańcucha – tutaj najlepiej sprawdza się beznarzędziowy system, czyli po prostu pokrętło. W innym przypadku nie obędzie się bez łańcucha.
 • Zabezpieczenia – praca piłą łańcuchową nie należy do najbezpieczniejszych zajęć, dlatego upewnij się, że ma dobrej jakości zabezpieczenia przed odbiciem. Sprawdź też, czy odblokowanie spustu jest wygodne, intuicyjne, a przede wszystkim, czy skutecznie chroni przed przypadkowym włączeniem.
 • Dostępność części zamiennych – możliwość szybkiej naprawy urządzenia bywa nieoceniona. Wiele tanich pilarek łańcuchowych to tzw. jednorazówki.

Piły łańcuchowe elektryczne – ranking

Makita UC3541A

Pilarka łańcuchowa japońskiego producenta zasilana jest silnikiem o mocy 1800 W. O wygodę użytkowania dba beznarzędziowy system naciągu łańcucha oraz pompka smarująca z regulacją wydajności smarowania. Długość prowadnicy to 35 cm. Cena urządzenia wynosi ok. 410 zł.

Black&Decker PS7525

Pilarka Black&Decker to model na wysięgniku (2,7 m), służący przede wszystkim do docinania gałęzi drzew. Dysponuje niewielką mocą 800 W, co podyktowane jest koniecznością osiągnięcia niedużej wagi. Prędkość łańcucha to 11,5 m/s.

Handy GTP 2040QTX

Kolejna piła łańcuchowa elektryczna z rankingu to niedroga propozycja do domowych prac. Moc urządzenia to aż 2000 W, co wystarczy nawet do cięcia twardego drewna. 35-centymetrowa prowadnica dobrze sprawdzi się w typowych, przydomowych zadaniach. Waga urządzenia wynosi 3,9 kg.

NAC CE20-NS-H

Kolejna niedroga propozycja na liście to NAC CE20-NS-H o mocy 2000 W. Urządzenie wyposażone jest w prowadnicę o długości 40 cm, obsługującą łańcuch składający się z 56 ogniw. Hamulec awaryjny załącza się już 0,12 s po odbiciu. Cena modelu to ok. 220 zł.

Makita UC4051A

To już druga propozycja pił łańcuchowych elektrycznych od Makity w rankingu. Moc znamionowa modelu UC4051A wynosi 2000 W. Silnik elektryczny doskonale radzi sobie z obsługą 40-centymetrowej prowadnicy i jest w stanie rozpędzić łańcuch do 14,5 m/s. Pilarka zabezpieczona jest przed nagłym odbiciem, przegrzaniem oraz ma funkcję łagodnego rozruchu.

Hecht 2250

Poręczna pilarka Hecht 2250 wyróżnia się smukłym kształtem, ułatwiającym pracę w trudnych warunkach (np. pomiędzy konarami drewna). Jej moc to aż 2400 W, co przy wadze ok. 5 kg jest dobrym wynikiem. Długość listwy tnącej wynosząca 40 cm jest optymalna do domowych prac.

Black&Decker GK1000

Ciekawym modelem w rankingu TOP 8 pilarek jest Black&Decket DK1000. To w zasadzie łańcuchowe nożyce tnące do przycinania grubszych gałęzi. Choć ta piła łańcuchowa nie nada się do przygotowania opału, w ogrodnictwie sprawdzi się doskonale.

Bosch AKE 30 S

Modelem stworzonym do bardziej precyzyjnych prac jest pilarka łańcuchowa Bosch AKE 30 S. Dzięki krótkiemu korpusowi oraz prowadnicy o długości 30 centymetrów udało się stworzyć krótką, poręczną konstrukcję. Silnik o mocy 1800 W napędza łańcuch do prędkości 9 m/s.