Data modyfikacji:

Piórnik do liceum - jaki piórnik do liceum wybrać?

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego sklepy wręcz zalewane są rozmaitymi przyborami. Problem w tym, że większość zeszytów, plecaków i piórników to modele skierowane raczej do dzieci z pierwszych lat podstawówki. Wybór piórnika do liceum jest już znacznie trudniejszy. Jaki piórnik do szkoły średniej wybrać?
piornik do liceum

Piórnik do liceum – czy jest w ogóle potrzebny?

Są tacy, którym w zupełności wystarczy jeden długopis. Inni zaś lubią mieć pod ręką bardziej wyspecjalizowane przybory szkolne: cyrkiel, ekierkę, cienkopis czy zakreślacze. To oczywiste, że wybór piórnika zależy w dużej mierze od tego, jak wiele chcemy w nim pomieścić. Czy jednak sam piórnik jest konieczny?

Wiele toreb oraz plecaków dla licealistów ma odpowiednie kieszonki i organizery wbudowane na stałe. Dzięki temu wszystkie przedmioty mogą znaleźć się na swoim miejscu. To znacznie lepsze rozwiązanie niż wrzucanie długopisów, ołówków czy linijki na dno jednej, dużej komory. Dobrze rozplanowane organizery pozwalają dobyć długopis bez przeczesywania, a wszystkie przybory chronione są przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem.

Warto jednak pamiętać, że częste sięganie po plecak może być uciążliwe, zwłaszcza na przedmiotach matematycznych czy technicznych. W takim przypadku wygodniej będzie skorzystać z osobnego piórnika, który cały czas może spoczywać na biurku. Docenią to także inni uczniowie oraz nauczyciele – nic nie będzie ich rozpraszać.

Piórnik typu tuba – najpopularniejszy wśród licealistów

Jednym z najczęstszych wyborów wśród licealistów jest piórnik przypominający tubę. Ma usztywnioną konstrukcję i jedną komorę, która pomieści całkiem sporo przyborów. Zmieścisz w nim nie tylko kilka długopisów, ołówek, cyrkiel, gumkę i linijkę, ale i zakreślacz, temperówkę, niewielki kalkulator czy nawet kątomierz.

Do niewątpliwych zalet piórnika przypominającego tubę należy niska cena. To prosta, wygodna w obsłudze konstrukcja, więc nic nie może się popsuć. Jeśli jednak nie potrzebujesz dużego piórnika i poszukujesz czegoś bardziej kompaktowego, inne rodzaje piórników do szkoły średnie sprawdzą się lepiej. Kultowym modelem jest piórnik St. Majewski St.Right Pu-01.

Piórnik saszetka – na najpotrzebniejsze przybory

Czas kredek, pisaków oraz farb plakatowych kończy się w podstawówce. W liceum nie potrzeba wiele, a na większości przedmiotów wystarczy długopis i ołówek. Jeśli wybierzesz ten automatyczny, nie musisz mieć pod ręką nawet temperówki. 2-3 akcesoria piśmiennicze spokojnie zmieścisz do piórnika w formie saszetki. Zajmuje ona niewiele miejsca i ma najczęściej minimalistyczny wzór. Popularne modele to m.in. piórnik Bee-Bee Mini czy saszetka marki Vans.

Sztywne etui na długopisy

Coraz większą popularnością cieszą się sztywne etui na długopisy. Piórniki do szkoły średniej mają zazwyczaj minimalistyczną stylistykę, nawiązującą do natury, nauki lub ekologii. Ciekawostką są też materiały użyte do produkcji. Oprócz ultralekkich, plastikowych piórników z wysuwaną szufladką, można znaleźć także piórniki wykonane z recyklingowanego, impregnowanego papieru. Przykładem takiego piórnika dla licealisty jest Pasco Midori wykonany z pulpy papierowej. Miłośnikom klasyki polecamy solidne piórniki metalowe, np. Caran d’Ache.

Skórzany piórnik dla licealisty

Dla tych, którzy poszukują czegoś eleganckiego, najlepszym wyborem jest skórzane etui na długopisy. Wyłożone miękkim materiałem etui ochroni kolekcję ulubionych piór oraz długopisów przed zniszczeniem. Budowa skórzanego piórnika jest bardzo prosta. To niewielka saszetka, do której wsuwa się długopisy i inne przybory. Zamykana jest elastyczną klapką wsuwaną za szlufkę. Rozmiary piórników skórzanych są różne, a najpopularniejsze modele mieszczą od dwóch do pięciu akcesoriów piśmienniczych. Skórzany piórnik przyda się nie tylko w liceum, ale i później: na studiach oraz w pracy.

Piórnik z klapką

Sztywne piórniki prostokątne kojarzą się nieodłącznie z ekwipunkiem pierwszoklasisty, bynajmniej nie licealnego. Jest jednak rzecz, która w piórnikach dla dzieci jest warta uwagi: organizer na przybory. Gumka utrzymująca długopisy, ołówki i cienkopisy na miejscu przyda się również w szkole średniej. Piórniki z klapką adresowane do licealistów utrzymane są w bardziej stonowanej stylistyce, najczęściej monochromatycznej. Zaletą takiej konstrukcji jest to, że piórnik podzielony jest na część ze szlufkami, do przechowywania najczęściej używanych przyborów, oraz większą kieszeń na resztę akcesoriów. Ze względu na dużą pojemność sprawdzi się w liceach artystycznych czy technicznych.

Co zamiast piórnika?

Alternatywą dla piórnika może być etui dołączane do zestawów z piórem, długopisem i ołówkiem. Oczywiście nie schowasz do nich cyrkla czy ekierki, ale podstawowe przybory będą w nich bezpieczne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku drogich piór, które mogłyby się złamać wrzucone luzem do plecaka. W ten sam sposób możesz przenosić inne przybory. Zestawy geometryczne w dedykowanym etui są przy tym wygodniejsze w użyciu niż te wrzucone luzem do dużego piórnika.
Autor: Szymon Sonik