Data modyfikacji:

Planowanie głowicy. Na czym polega i kiedy wykonać?

Głowica należy do najważniejszych elementów silnika. To dzięki niej możliwe jest zamknięcie komory spalania. To właśnie głowica stanowi górną część jednostki napędowej. Czym jest planowanie głowicy i dlaczego jest istotne? Na czym polega i jaka jest jego cena?
głowica

Na czym polega planowanie głowicy?

Głowica to część silnika, która odpowiada za zamknięcie komory spalania. W niej mieści się cały system rozrządu, w tym między innymi kanały płynów chłodniczych i kanały olejowe, a co za tym idzie, głowica chroni części odpowiedzialne za prawidłowe działanie całego układu spalania. Powinna być dokładnie dopasowana do bloku. W tym aspekcie pomaga również dobrze dopasowana uszczelka głowicy.

W niektórych przypadkach może dojść do rozszczelnienia połączenia między głowicą a blokiem. Często jest to związane z przegrzewaniem się silnika – ze względu na wysokie temperatury odkształcają się powierzchnie przylegające. W takiej sytuacji często pęka uszczelka. To skutkuje groźnymi dla układu silnika awariami. Zaliczamy do nich między innymi sytuację, w której płyn chłodzący wydostaje się z układu chłodzenia do układu smarowania.

Przeczytaj także: Wymiana uszczelki pod głowicą. Przyczyny awarii, objawy i naprawa

Przy demontażu głowicy, np. przy pęknięciu uszczelki lub rozszczelnieniu spowodowanym innymi usterkami, konieczne jest planowanie głowicy. Pod tą nazwą kryje się precyzyjne wyrównanie przylegającej do bloku silnika powierzchni. Można zrobić to bez problemu za pomocą frezarki, która pozwala na dokładne wyrównanie powierzchni głowicy i umożliwia szczelne zamknięcie komory spalania. Należy zaznaczyć, że planowanie głowicy powinno doprowadzić do sytuacji, w której jej powierzchnia jest idealnie gładka – to zapobiega kolejnym rozszczelnieniom i innym podobnym sytuacjom. Warto podkreślić, że planowanie głowicy to nie tylko konieczny, ale również prosty zabieg, który może uchronić nas od konieczności naprawiania poważniejszych awarii w przyszłości.

Planowanie głowicy – dlaczego jest tak istotne?

Planowanie głowicy jest bardzo ważne ze względu na to, że zniekształcona głowica może doprowadzić do licznych problemów z układem napędowym. Należy do nich przede wszystkim sytuacja, w której dochodzi do wycieku płynu chłodniczego lub oleju.

W przypadku wycieku oleju należy liczyć się z tym, że nowy olej trzeba będzie kupić i uzupełnić jego poziom – wzrosną koszty eksploatacji pojazdu. Wyciekający olej może tworzyć niebezpieczeństwo na drodze, a także być szkodliwy dla środowiska naturalnego, zwierząt i roślin. Co więcej, ignorując problem wyciekającego oleju, powinniśmy liczyć się z wysokim mandatem.

Z tego względu lepiej zawczasu naprawić usterkę i zdecydować się na planowanie głowicy. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto wiedzieć, że nie ma konkretnych terminów, w których warto przeprowadzać planowanie głowicy, ale dobrą praktyką jest sprawdzanie jej stanu przy okazji dokonywania innych napraw w obrębie silnika. Wtedy może się okazać, że głowica się rozszczelnia i należy przeprowadzić planowanie.

Planowanie głowicy – cena

Kolejnym aspektem są koszty, które niesie ze sobą planowanie głowicy. Cena tej naprawy nie jest wysoka – planowanie głowicy jest więc nie tylko proste, ale też tanie. Wiele zależy od stanu powierzchni głowicy, ale zwykle cena tej naprawy nie przekracza 100-150 złotych. Cena może być nieco wyższa w przypadku głowic 5- i 6-cylindrowych.

W przypadku, gdy konieczne jest nie tylko planowanie głowicy, cena może wzrosnąć – na przykład ze względu na konieczność zakupu i wymiany uszczelki. Nie są to jednak ogromne pieniądze.

Aby nie wydać zbyt dużej kwoty na naprawy związane z silnikiem, warto zadbać o regularne przeglądy stanu układu napędowego, a także bieżące rozwiązywanie pojawiających się usterek. To pozwala na uniknięcie dużych i kosztownych awarii. Warto pamiętać też o tym, aby nie oszczędzać na komponentach i wymieniać części samochodowe jedynie na te sprawdzone i dobrej jakości.

Autor: Marcin Krawczyk