Plotery laserowe to niezastąpione urządzenia, które wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Przedstawiamy podstawowe informacje na ich temat, a także doradzamy, na co zwracać uwagę przy zakupie.
Statystycznie większość osób nigdy nie słyszało o ploterach ani nie zetknęła się z nimi w codziennym życiu. Nie jest to dziwne, jest to bowiem rodzina specjalistycznych urządzeń używanych przeważnie w przemyśle oraz usługach. Sytuacji nie pomaga również fakt, że nazwą tą przyjęło się określać także różnego rodzaju drukarki oraz wycinarki, co wprowadza pewien zamęt pojęciowy.
Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, co to jest ploter, a także przedstawmy informacje na temat najbardziej zaawansowanego typu tych urządzeń, którym jest ploter laserowy.
Plotery zaczęły być produkowane kilkadziesiąt lat temu i towarzyszyły pojawieniu się pierwszych komputerów. Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o rysowaniu i wycinaniu projektów graficznych stworzonych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Narzędzia te korzystały wówczas z atramentowych pisaków, długopisów oraz ostrzy. Były one przymocowane do specjalnego ruchomego mechanicznego wysięgnika poruszającego się nad obrabianym materiałem, takim jak papier, karton, skóra czy plastik.
W latach 80. XX wieku część zadań ploterów przejęły drukarki atramentowe oraz laserowe. Producenci skupili się więc na produkcji wielkoformatowych modeli dla przemysłu, zakładów poligraficznych, warsztatów, pracowni architektonicznych czy agencji reklamowych.
Jak wskazuje na to nazwa, plotery tego typu do działania wykorzystują rożnego typu lasery. Ze względu na wykonywane zadania dzielimy je na dwie podstawowe kategorie. Jak już zaznaczyliśmy, z powodu rozmycia się definicji, urządzenia te równie często sprzedawane są jako drukarki lub wycinarki. Słowo ploter stało się bowiem w dużej mierze określeniem sprzętu pracującego z wielkoformatowymi materiałami.
To najczęściej spotykany obecnie rodzaj ploterów, z którymi najłatwiej zetknąć się w normalnym życiu. Mamy tu do czynienia z wielkoformatowymi drukarkami używanymi w zakładach poligraficznych lub punktach ksero. Ich rozmiary zależą od modelu i producenta, najmniejsze pozwolą na druk maksymalnie w formacie A2, A1 lub nieco większych.
Zasada działania tych ploterów jest praktycznie identyczna jak w przypadku zwykłych drukarek laserowych. Wiązka lasera używana jest tutaj do zmiany właściwości elektrostatycznych tonera nasączonego atramentem, który nakłada go na wybrany materiał. Sprzęt pracuje bez problemu z dużymi płachtami papieru o różnej gęstości. Za jego pomocą tworzymy między innymi banery, mapy, rysunki techniczne, plakaty reklamowe itd.
Laserowe plotery tego typu określane są mianem wycinarek lub grawerek. Sprzęt używa skupionej wiązki lasera do cięcia lub rzeźbienia kształtów w wielu różnych materiałach. Ze względu na uniwersalność techniki cięcia oraz jej siłę obrobimy z ich pomocą akryl, skórę, wiele typów tkanin, papier, folię, szkło, gumę, odzież, materiały skóropodobne, ceramikę, gumę do wyrobu pieczątek, drewno, wszelkie materiały niemetaliczne oraz niektóre metale powlekane.
Plotery te wykonują żłobienia i cięcia w materiale, zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi wzorami. Operatorzy mogą z łatwością regulować jego grubość oraz inne cechy. Sprzętowi da się wydać komendy bezpośrednio po podłączeniu komputera, na bieżąco zmieniając ustawienia.
Z możliwości sprzętu korzysta ogromna liczba firm z wielu branż, wśród których da się wymienić zakłady odzieżowe, meblarskie, skórzane, krawieckie i szewskie, a także warsztaty mechaniczne. Laserowe plotery wycinające pełnią też istotną rolę w reklamie, gdzie używa się ich do produkcji gadżetów promocyjnych, szyldów, plakatów itd.
W przypadku ploterów laserowych używanych do zwykłego druku zasady doboru sprzętu nie różnią się od tych, z jakimi stykamy się przy kupnie domowej drukarki laserowej. Najważniejszymi parametrami urządzenia jest szybkość druku, jego rozdzielczość, maksymalne pole robocze oraz obsługiwane aplikacje. Nie bez znaczenia pozostają tu także koszty serwisu i eksploatacji urządzenia, które na dłuższą metą mogą zniwelować przewagę tańszego modelu.
Nieco bardziej skomplikowanie sprawa wygląda w przypadku laserowych ploterów tnących. W przeciwieństwie do drukujących są one dostępne w wielu rozmiarach, przeznaczonych zarówno dla małych pomieszczeń, jak i hal fabrycznych. Dla kupującego poza ceną istotna jest moc lasera, a także system oraz skuteczność jego chłodzenia. W bardziej zaawansowanych urządzeniach używa się do tego specjalnej cieczy krążącej w zamkniętym obiegu.
Na koszty pracy wpływ ma zużycie prądu modelu oraz jego szybkość i ergonomia pracy. Przy wyborze nie można zapomnieć też o kompatybilności sprzętu z najnowszym oprogramowaniem projektowym oraz systemami operacyjnymi.