Przy wyborze nowej kuchenki bardzo często stajemy przed dylematem, która płyta sprawdzi się u nas lepiej: płyta indukcyjna, a może jednak elektryczna? Na którą się zdecydować? Jakie są pomiędzy nimi podobieństwa, a jakie różnice? Jakie posiadają wady, a jakie zalety? Nasz poniższy poradnik pomoże rozwiązać dylematy towarzyszące wyborowi odpowiedniej płyty. Zobacz pojedynek płyta indukcyjna a elektryczna.
Doradzaliśmy już, co będzie lepsze: płyta gazowa czy indukcyjna. Pora na kolejny pojedynek. Tym razem zastanowimy się, jakie ma zalety płyta elektryczna, a jakie indukcyjna.
W zestawieniu płyty elektrycznej (zwanej inaczej ceramiczną) a indukcyjnej głównym podobieństwem jest fakt, że obie są zasilane prądem. Obie są również łatwe w utrzymaniu w czystości. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy je przetrzeć mokrą szmatką, aby ponownie były wolne od tłustych śladów i innych zabrudzeń. To zdecydowana przewaga nad kuchenkami gazowymi. Ponadto szybciej przygotowuje się na nich posiłki niż na wspomnianej kuchence gazowej.
Jeśli zależy ci na nowoczesnym wyglądzie, zarówno płyta indukcyjna, jak i elektryczna doskonale wpiszą się w wystrój modnej i funkcjonalnej kuchni. Zresztą za nowoczesnym wyglądem idą równie nowoczesne technologie, mające na celu maksymalnie uprościć nam życie. Z tych najbardziej znanych to funkcja pauzy (umożliwia zastopowanie gotowania na pewien czas, a następnie powrót do tych samych ustawień) lub podtrzymywanie ciepła (szczególnie przydatne, kiedy gotujemy wiele potraw w tym samym czasie i zależy nam, aby każda z nich, niezależnie od tego, kiedy się ugotowała, pozostała ciepła).
Płyta indukcyjna od ceramicznej różni się przede wszystkim sposobem gotowania posiłków. Do wytwarzania energii niezbędnej do podgrzewania wykorzystywane jest tzw. zjawisko indukcji. Oznacza to, że przy ustawieniu naczynia z dnem ze stali ferromagnetycznej na włączoną płytę, pomiędzy nim a płytą wytwarzane jest pole elektromagnetyczne. Prądy wirowe, które powstają w garnku, szybko podgrzewają posiłek.
Co ważne, zjawisko to nie nagrzewa samej płyty ani naczynia – nawet tuż po zakończeniu gotowania cała kuchenka pozostaje zimna, co dodatkowo przyśpiesza sprzątanie, a także zmniejsza ryzyko oparzeń. Tego typu rozwiązanie szczególnie sprawdzi się wśród rodziców posiadających małe dzieci, którzy szczególnie obawiają się ciekawskiej natury swoich pociech. Gotowanie na płycie indukcyjnej jest najszybszym sposobem na podgrzanie jedzenia na kuchence ze wszystkich obecnie istniejących.
Najważniejszą różnicą między płytą ceramiczną a indukcyjną jest sposób działania, opisany w akapicie wyżej. Ponadto obie płyty różni również cena: płyta indukcyjna jest droższa. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł, a dobrą ceramiczną można już znaleźć za 500 zł. Jeśli więc w odpowiedzi na dylemat, która płyta lepsza: indukcyjna czy elektryczna, głównym kryterium jest budżet, lepszym wyborem (bo tańszym) będzie płyta elektryczna.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że do indukcji potrzebujesz specjalnych garnków, co również może cię narazić na dodatkowe koszty. Do kuchenki ceramicznej doskonale natomiast będą pasować te same naczynia, których teraz używasz.
Jeśli przy wyborze płyty elektrycznej czy indukcyjnej twoim priorytetem jest zmniejszenie zużycia prądu, wybierz płytę indukcyjną. W przeciwieństwie do płyty elektrycznej, która na dłuższą metę jest najdroższym rozwiązaniem ze wszystkich kuchenek, płyta indukcyjna jest energooszczędna, co pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wysoce wydajne energetycznie, ponieważ płyta nagrzewa garnek dopiero wtedy, kiedy znajduje się on w polu grzewczym.