Data publikacji:

Jakie płytki pod prysznic wybrać?

Prysznic wyłożony płytkami prezentuje się świetnie i jest praktyczny, ale na aranżacyjny sukces w tym przypadku składa się kilka czynników, m.in. odpowiedni dobór kafli. Jeśli marzy ci się prysznic bez brodzika, zobacz, jaki rodzaj płytek pod prysznic wybrać oraz poznaj przegląd najmodniejszych modeli.

jakie płytki pod prysznic

Płytki pod prysznic bez brodzika. Modne rozwiązanie

Prysznic bez brodzika to szalenie modne rozwiązanie. Kabina wyłożona płytkami pozwala osiągnąć minimalistyczny i ciekawy efekt wizualny, a dodatkowo eliminuje niepotrzebne bariery w postaci progu, który mógłby być szczególnie uciążliwy dla osób starszych i dzieci.

Jednak w przypadku prysznica tego typu, błędy w wykonaniu mogą pokutować znacznie bardziej, niż gdyby w kabinie zamontowano brodzik. Zbyt mały spadek spowoduje, że spod prysznica wylewać się będzie woda. Z kolei źle dobrane płytki pod prysznic w kontakcie z wodą mogą okazać się zbyt śliskie. Dziś skupimy się właśnie na tym ostatni zagadnieniu – jakie płytki pod prysznic wybrać?

Płytki pod prysznic – postaw na gres

Posadzka pod prysznicem musi być przede wszystkim odporna na działanie wilgoci i antypoślizgowa. Wymienione kryteria spełnia gres, czyli płytki uzyskiwane w wyniku prasowania i wypalania kamionki szlachetnej. Płytki tego typu stosuje się na posadzkach i ścianach nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach czy balkonach.

Poszukując idealnych płytek pod prysznic, przede wszystkim zwróć uwagę na wskaźnik antypoślizgowości. Parametr ten informuje o stopniu przyczepności do podłoża, jaki zapewniają płytki i jest on wyrażany za pomocą symbolu składającego się z litery R oraz liczby od 9 do 13. Dobierając płytki pod prysznic, warto postawić na maksymalnie wysoki parametr antypoślizgowości.

Płytki gresowe wykazują właściwości antypoślizgowe, a jakby tego było mało, materiał jest także bardzo twardy, a przez to odporny na uszkodzenia i zarysowania. W efekcie podłoga pod prysznicem wykończona właśnie przy użyciu gresu będzie służyć w dobrym stanie przez długi czas.

Płytki pod prysznic – przegląd pomysłów

Płytki drewnopodobne

To dobry pomysł, jeśli chcesz urządzić wnętrze inspirowane naturą. Płytki imitujące drewno bardzo wiernie oddają naturalną kolorystykę i rysunek drewna, przez co przypominają je niemal do złudzenia. W sprzedaży znajdziesz płytki gresowe formowane w najróżniejszy sposób – od modeli przypominających długie deski, przez te imitujące klepki parkietu, aż po drewnopodobną mozaikę.

Heksagony

Płytki w formie sześciokątów to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji łazienek. Wyłożona nimi powierzchnia swoją kompozycją przypomina plaster miodu, co daje estetyczny i harmonijny efekt.

Heksagony dostępne są w wielu różnych wariantach. Jeśli hołdujesz minimalistycznym rozwiązaniom, postaw na jednobarwne płytki, których kształt podkreślisz fugą w kontrastowej barwie. Natomiast jeśli lubisz wyraziste rozwiązania, na rynku dostępnych jest wiele wzorzystych płytek w kształcie heksagonów

Mozaika

Jeśli chcesz postawić na płytki pod prysznic składające się z kompozycji niewielkich paciorków, zdecydowanie wybierz modele gresowe lub wykonane z kamienia naturalnego, ponieważ spełnią one opisane wcześniej wymagania.

Betonowe płytki

To dobry pomysł, jeśli szukasz płytek antypoślizgowych pod prysznic do łazienki inspirowanej stylem industrialnym lub nowoczesnym. Płytki betonowe utrzymane są najczęściej w szarej tonacji. Ich faktura może być zróżnicowana, od subtelnie zarysowanej, aż po wyraźnie widoczne zacierki.

Płytki pod prysznic tego typu będą się znakomicie komponować ze ścianką prysznicową w czarnej ramie oraz z bateriami i armaturą w tym właśnie kolorze.

Płytki patchworkowe

To wzorzyste płytki, które dają spektakularny efekt wykończeniowy. W sprzedaży znajdziesz zarówno stonowane modele, jak i warianty w intensywnych kolorach, więc możesz je łatwo dopasować do stylizacji łazienki.

Płytki z marmurowym wzorem

Jeśli w aranżacji wnętrz cenisz sobie eleganckie rozwiązania i zastanawiasz się, jakie płytki pod prysznic wybrać, to może być strzał w dziesiątkę. Kafle tego typu najczęściej są białe i mają subtelnie zarysowany marmurowy wzór, utrzymany w szarej lub czarnej tonacji.

Płytki pod prysznic z marmurowym wzorem będą prezentowały się bardzo efektownie w połączeniu z dodatkami i elementami armatury łazienkowej w kolorze złota lub miedzi.

Jak położyć płytki pod prysznicem?

Jeśli już wiesz, jakie płytki antypoślizgowe pod prysznic wybrać, zwróć też uwagę na sposób wykończenia kabiny. Przede wszystkim należy zachować odpowiedni spadek, wynoszący 2%. To pozwoli zminimalizować ryzyko wylewania się wody z prysznica.

Ponadto przed położeniem płytek należy wykonać izolację przeciwwilgociową np. przy użyciu specjalnej folii w płynie. Do tego trzeba jeszcze pamiętać o doborze spoiny – najlepiej postawić na fugi epoksydowe, które są elastyczne i nie kruszeją z czasem.

Na koniec warto zaznaczyć, że poszukując płytek pod prysznic, najlepiej sięgać po modele o większych rozmiarach. Podczas układania dużych płytek zostaje zminimalizowana liczba łączeń, które następnie wymagać będą fugowania. Z czasem fugi mogą stać się newralgicznymi punktami, przez które przenikać będzie wilgoć.

Zwróć też uwagę na dobór koloru płytek oraz poziom twardości wody. Musisz wiedzieć, że na ciemnych płytkach pod prysznicem twarda woda szybko zostawi nieestetyczne zacieki, które są dość kłopotliwe w czyszczeniu. Informację na temat stopnia twardości wody można uzyskać od lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych.