Data publikacji:

Podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły: jak wykonać?

Elektryczne płyty indukcyjne oraz piekarniki do zabudowy są często wybierane przez konsumentów w naszym kraju. Wielu z nich dopiero podczas zakupu urządzenia dowiaduje się o tym, że aby poprawnie je podłączyć, w wielu przypadkach muszą posiadać w domu lub mieszkaniu osobne trójfazowe gniazdko elektryczne (tzw. gniazdo siły), dostarczające energię o napięciu 400 V. Tylko prąd o takiej mocy pozwala urządzeniom wykorzystać ich pełen potencjał. Przypomnijmy, że dla porównania w standardowym gniazdku znajduje się prąd o napięciu 230 V. Tłumaczmy, jak przebiega podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły.
podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły

Podłączenie piekarnika i płyty indukcyjnej do siły. Jakie gniazdko?

Jak więc widać, pierwszą przeszkodą na drodze do instalacji elektrycznego piekarnika, kuchenki lub płyt grzewczej wykonanej w dowolnej technologii, jest posiadanie odpowiedniego gniazda siły. Jego obecność jest pewna jedynie w nowych domach i mieszkaniach w blokach.
W nieruchomościach tych gniazdo jest zazwyczaj dobrze oznaczone i znajduje się najczęściej w łatwo dostępnym miejscu w pomieszczeniu kuchennym, czasem też dodatkowe egzemplarze znajdziemy w garażu, gdzie służy narzędziom lub w piwnicy, gdzie podłączamy do niego bojler lub piec.

Co zrobić zatem, gdy nie mamy gniazda siły?

Zawsze możemy wybrać np. urządzenie, które pozwala na podłączenie do standardowego gniazda 230V. Potrzebne będzie więc płyta indukcyjna na 230v. Czy warto wybierać taki model?Funkcję taką mają wszystkie płyty indukcyjne, więc w tym wypadku nie musimy rezygnować z wypatrzonego modelu. Pozostaje nam tylko opcja jego instalacji.
Oczywiście za operację taką powinien zająć się licencjonowany elektryk. Będzie się ona wiązała z kuciem w ścianach oraz prowadzeniem nowych przewodów, które muszą być odprowadzone bezpośrednio od skrzynki rozdzielczej. Operację wymiany lub instalacji nowej płyty lub piekarnika warto więc połączyć z gruntownym remontem kuchni.

Podłączamy płytę indukcyjną lub piekarnik do gniazda trójfazowego

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zanim przejdziemy do ogólnego opisu procesu podłączania kuchenek i piekarników do gniazda trójfazowego, należy koniecznie podkreślić niezwykle ważny fakt. Za instalację koniecznie musi zabierać się osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi (minimum E1), która wykonaną pracę powinna potwierdzić podpisem i pieczątką w karcie gwarancyjnej urządzeń.
Sprawa wygląda tutaj podobnie, jak w przypadku kuchni gazowej. Nawet jeżeli instalacja działa bez zarzutu producent nie przyjmie do naprawy serwisowej oddanego sprzętu bez stosownych dokumentów. Ubezpieczyciel nie wypłaci też odszkodowania, jeżeli źródłem zaistniałej szkody była instalacja elektryczna w domu.
Piekarniki i płyty indukcyjne podłączamy na stałe do gniazdka za pomocą czterożyłowego kabla. Każdą z żył wkręcamy ostrożnie zarówno do wejścia w urządzeniu, jak i w samym gniazdku. Producent dostarcza w dokumentacji stosowny rysunkowy schemat ułożenia poszczególnych żył.
W przypadku wielu modeli znajdziemy tu też informacje o alternatywnym sposobie instalacji do gniazda 230 V. Ponieważ nie każdy sprzęt używa wszystkich żył w kablu, istnieje np. możliwość podłączenia do jednej siły zarówno płyty, jak i piekarnika.
Zdjęcie: Envato Elements