Data publikacji:

Płyta indukcyjna na 230V – czy warto?

Obecnie płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne modele. Są nowoczesne, oszczędne i pomagają w szybkim przygotowaniu posiłku. Producenci oferują dwa rodzaje płyt – z możliwością podłączenia do instalacji trzyfazowej do 400 V oraz jednofazowej na 230 V . Czy warto decydować się na płytę indukcyjną na 230 V?

płyta indukcyjna na 230V

Indukcja na 230V: czy warto?

Coraz więcej osób rezygnuje z płyty gazowej na rzecz płyty indukcyjnej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkich chodzi o czas i wygodę gotowania. Płyty z palnikami gazowymi potrzebują o wiele więcej czasu, aby zagotować potrawy. Testy płyt gazowych z indukcyjnymi pokazują, że zagotowanie 10 litrów wody na kuchence gazowej zajmuje około 10 minut, podczas gdy płyta indukcyjna doprowadza taką ilość wody do wrzenia już w 180 sekund.

Płyta indukcyjna jest też pomocna w oszczędzaniu energii przez bezpośrednie nagrzewanie samego dna naczynia. Przy płycie indukcyjnej nie trzeba być również aż tak uważnym jak przy płycie gazowej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Nie grozi nam przypadkowe podpalenie ścierki, garnuszka lub włosów, ponieważ nie pojawia się prawdziwy płomień, tak jak na kuchence gazowej.

Płyta indukcyjna nie ma także negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Dla zdrowego człowieka płyta indukcyjna nie stanowi zagrożenia większego niż kuchenka mikrofalowa.

Największą wadą płyt gazowych jest niski poziom przekazywania energii. Szacuje się, że tak naprawdę jedynie połowa energii dostarczana jest bezpośrednio pod dno naczynia. Co więcej, kuchenka gazowa nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, co może być sporym minusem latem podczas upałów.

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna 230 V – ranking

Wady i zalety płyty indukcyjnej na 230V – czy warto?

Niewątpliwą zaletą indukcji na 230 V jest jej cena i łatwość montażu. Możemy ją z powodzeniem dołączyć do instalacji elektrycznej występującej najczęściej w blokach mieszkalnych. W porównaniu z innymi płytami grzewczymi (np. gazową), pozwala zredukować nie tylko czas gotowania, ale także zapewnić dużą oszczędność energii. Naczynia postawione na kuchence indukcyjnej nagrzewają się w ciągu zaledwie kilkunastu sekund.

Wadami płyt indukcyjnych z możliwością podłączenia do instalacji jednofazowej jest mniejsza efektywność niż płyty 400 V. Gotowanie na niej może nie być tak szybkie, a powodem tego są też trochę większe straty energii.

Jak zamontować płytę indukcyjną?

Zastanawiasz się, jak wygląda montaż indukcji na 230 V? Producenci oferują płyty indukcyjne zasilane napięciem 230 V, jak i 400 V. Płytę 230 V podłączamy do instalacji jednofazowej, z kolei płytę 400 V – do instalacji dwufazowej. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jaki rodzaj instalacji elektrycznej znajduje się w twojej kuchni.

Aby zapobiec zbyt dużemu obciążeniu instalacji elektrycznej, zaleca się instalację płyty na zupełnie samodzielnym, osobnym obwodzie elektrycznym z odpowiednim zabezpieczeniem. Obwód należy poprowadzić od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty. Pamiętaj, że każde inne podłączenie (nawet jeśli sprzęt zadziała) będzie powodowało utratę gwarancji.

Większość płyt indukcyjnych sprzedawanych obecnie pozwala na podłączenie ich do instalacji jednofazowych, czyli tradycyjnego gniazdka 230 V. Mimo iż niektóre z tych płyt mają już fabrycznie zamontowaną wtyczkę do gniazdka, należy pamiętać, aby obciążenie instalacji, na której znajduje się płyta, nie było zbyt duże.

Autorka: Patrycja Hendzel