Data publikacji:

Jakie podłoże do kwiatów i innych roślin zielonych wybrać?

Od wyboru odpowiedniej ziemi do domowych kwiatów zależy ich zdrowy wygląd i właściwy rozwój. W nieodpowiednim środowisku piękna dotychczas roślina może szybko stracić kolor i sprężystość, zacząć gnić lub wysychać. Jak temu zapobiec? Kupując dobre podłoże do kwiatów i regularnie je przesadzając, zapewnisz im optymalne warunki do życia. Co trzeba wiedzieć o ziemi do roślin i jak wybrać najlepszą?

Podłoże do roślin doniczkowych – dlaczego jest tak ważne? 

Rośliny budują w podłożu system korzeniowy, dzięki któremu pobierają niezbędne im do życia składniki odżywcze i wodę. Procesy te są możliwe, kiedy podłoże do kwiatów jest zasobne w sole mineralne, ale też odpowiednio przypuszczalne, żeby wilgotność utrzymywała się na odpowiednim poziomie. 
W źle dobranej, a często także przypadkowej ziemi domowe kwiaty marnieją. Ze względu na brak potrzebnych im składników są niedożywione, a nadmiar lub niedobór wilgoci prowadzi do ich odwodnienia lub gnicia. Jeżeli zdecydujesz się natomiast na podłoże zabrane z ogrodu, dodatkowo narazisz swoje rośliny na szkodniki i chwasty. 

Popularne rodzaje podłoża do kwiatów 

W sklepach dostępne są różne rodzaje ziemi, niektóre produkty opisane są jako podłoże uniwersalne i rzeczywiście mogą one być stosowane do wielu gatunków, jednak zdecydowanie nie do wszystkich. Ponadto warto przyjrzeć się dobrze składowi, żeby mieć pewność, że ziemia jest dobrej jakości. 
Jakie są najpopularniejsze rodzaje podłoża do kwiatów i roślin zielonych? Oprócz uniwersalnych mieszanek kupić można między innymi specjalistyczne podłoże do kaktusów i sukulentów, do storczyków, do juk i palm oraz roślin wilgociolubnych. Każdy z tych rodzajów różni się właściwościami, żeby zapewnić kwiatu doniczkowemu najlepsze warunki. 

Jakie powinno być podłoże do kwiatów doniczkowych? 

Nie istnieje idealne podłoże, które będzie odpowiadało każdej roślinie. Dostępne w sklepach mieszanki różnią się między sobą odczynem pH, którego wartość ma dla rośliny duże znaczenie, a także przepuszczalnością i zawartością składników organicznych. 
Uniwersalne podłoże do kwiatów opiera się zazwyczaj na mieszance ziemi próchniczej i torfu, do których dodaje się wzbogacające składniki o korzystnych właściwościach. Wybieranie przemyślanej kompozycji, zamiast używania pojedynczych składników, jest konieczne dla zachowania rośliny w dobrym zdrowiu. 
Ziemia kompostowa jest bogata w sole mineralne i sprawia, że podłoże staje się żyzne. Torf jest natomiast bardzo ubogi w składniki odżywcze. Jest natomiast lekki i sprawia, że podłoże jest wystarczająco luźne i przepuszczalne, nie pozwala również na odparowywanie wilgoci. Kupując torf do domowej mieszanki, zwróć uwagę na jego rodzaj, torf wysoki ma odczyn silnie kwaśny (pH 3–4,5), natomiast niski ma neutralne pH (powyżej pH 6,5). Istnieje również odkwaszane podłoże torfowe do kwiatów, które wyróżnia się lekko kwaśnym odczynem, odpowiadającym większości roślin domowych (pH 5–6). Podłoże do niektórych gatunków roślin bardzo odbiega od tradycyjnej, uniwersalnej mieszanki. 

Specjalistyczne rodzaje podłoża do kwiatów to między innymi: 

  • podłoże do sukulentów i kaktusów – to podłoże torfowe do kwiatów połączone z keramzytem i piaskiem kwarcowym. Składniki te sprzyjają zatrzymywaniu wilgoci przez dłuższy czas, nie dopuszczając jednak do przelania rośliny, która lubi suszę. Ponadto takie podłoże zapewnia przepuszczalność i jest ubogie w składniki odżywcze, a takie właśnie są idealne warunki do rozwoju sukulentów i kaktusów; 
  • podłoże do storczyków i inne epifitów – jest idealne dla roślin, które potrzebują podłoża zawierającego przede wszystkim składniki takie jak: kora sosnowa, keramzyt i łupiny orzecha kokosowego, węgiel drzewny i torf wysoki; 
  • podłoże do roślin wilgociolubnych – składa się przede wszystkim z ziemi kompostowej z dodatkiem torfu i kory sosnowej. Taka kompozycja gwarantuje żyzną i chłonną ziemię, z której wilgoć trudniej paruje. 

Popularne dodatki do podłoża do kwiatów 

Żeby podłoże miało upragnione właściwości, stosowane są rozmaite dodatki, które poprawiają jego strukturę i przewiewność. Przepuszczalne podłoże do kwiatów zapewnia możliwość pobierania składników odżywczych, rozwoju systemu korzeniowego i nie pozwala na zaleganie wody. 

Keramzyt 

Granulat zwany keramzytem to jeden z najczęściej używanych dodatków spulchniających podłoże i umożliwiającym odpowiednie napowietrzenie ziemi. Wysypuje się go również na dno doniczki lub osłonki w celu utworzenia warstwy drenażowej, uniemożliwiającej zalanie rośliny. 

Włókno kokosowe 

Podłoże z dodatkiem włókna kokosowego do kwiatów tropikalnych sprzyja ich właściwemu nawodnieniu poprzez napowietrzenie ziemi i zdolność absorbowania wilgoci przy jednoczesnym zapobieganiu zalaniu. Włókno może stanowić składnik domowej mieszanki w ilości 10–30%. 

Węgiel aktywny 

Oczyszczające właściwości węgla aktywnego zachęcają do dodawania tego składnika do różnych rodzajów podłoża do kwiatów. Już niewielka jego ilość znacznie ogranicza rozwój patogenów i bakterii, a nawet pochłania toksyczne dla roślin substancje. Dodatkowo węgiel neutralizuje zapach podłoża. 

Perlit 

Perlit jest minerałem, który dodany do podłoża usprawnia wymianę gazową, pozwalając na dopływ tlenu do korzeni rośliny. Dzięki swojej budowie ma zdolność zatrzymywania wilgoci, a jednocześnie zabezpiecza przed zaleganiem wody. 

Kora piniowa 

Kora pozyskana z sosny sprzyja wrażliwym gatunkom roślin. Może być bazą podłoża do kwiatów takich jak storczyki lub stanowić niewielki dodatek ziemi dla roślin lubiących wilgoć, ponieważ ma zdolność jej zatrzymywania. Kora pomaga też w napowietrzeniu podłoża i chroni korzenie przed gniciem. 
Zdjęcie: Iakobchuk / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym