Data modyfikacji:

Jak wybrać i zamontować podświetlenie telewizora?

Podświetlenie telewizora listwami lub taśmami LED stało się ostatnimi czasy niezwykle modne. Spełnia ono nie tylko rolę ozdobną, dopełniając aranżację wnętrza, ale również może zapobiec nadmiernemu zmęczeniu wzroku oraz polepszyć odbiór programów w telewizji.

podświetlenie telewizora

Od kilku lat niektórzy producenci telewizorów, tacy jak Philips, posiadają w swoim katalogu urządzeń modele z wbudowanym tylnym podświetleniem LED. Jest ono zamontowane na brzegach ekranu i rzuca kolorowe światło na ścianę za wiszącym lub stojącym panelem. Rozwiązanie to posiada wiele interesujących zalet. Sprawiają one, że na jego instalację decydują się osoby, które posiadają odbiorniki telewizyjne pozbawione tej funkcji. Zamontowanie oświetlenia telewizora nie jest na szczęście ani drogie, ani specjalnie skomplikowane. Dowiedzmy się zatem, jak się za to zabrać.

Przeczytaj także, jakie są najlepsze marki telewizorów

Po co podświetlamy telewizor?

Na początek sprecyzujmy, dlaczego warto w ogóle podświetlać telewizor. Współczesne panele LCD, które osiągają rozmiary nawet do ponad 80 cali, są nie tylko centrum domowej rozrywki, przed którym zbiera się cała rodzina, ale także w wielu wypadkach jednym z kluczowych punktów pomieszczenia, w jakim się znajduje. Tylne podświetlenie ekranu podkreśla sylwetkę telewizora oraz stanowi efektowną ozdobę wnętrza, niezależnie od tego, czy sprzęt jest zawieszony na ścianie, stoi na szafce lub znajduje się w meblowej zabudowie. Strona wizualna instalacji jest z pewnością dla wielu osób główną przesłanką do kupna diod LED. 

Podświetlenie pełni jednak również bardziej praktyczną funkcję. Jeżeli oglądamy telewizję w ciemnym pomieszczeniu bez dodatkowego oświetlenia, nasz wzrok może szybko zmęczyć się nadmierną jasnością odbiornika w kontraście do reszty skrytego w mroku pokoju. Tylne podświetlenie urządzenia minimalizuje ten efekt. Dodatkowo optycznie powiększa ekran i pozwala lepiej skupić się na tym, co się na nim dzieje. Zielone światło może np. wizualnie wyostrzyć akcję podczas transmisji meczu na boisku piłkarskim. Ze sztuczki tej korzystają producenci telewizorów z wbudowanymi listwami LED.

Jak instalujemy podświetlenie telewizora?

Do podświetlenia telewizora wybieramy elastyczne taśmy z diodami LED. Ich długość zależy wprost od przekątnej ekranu. Dla najpopularniejszych telewizorów, w rozmiarach od 42 do 55 cali, zaleca się np. cztero- lub pięciometrowe modele. Aby uzyskać jak najlepszy efekt oraz możliwość konfiguracji oświetlenia, zalecane jest wybranie modeli RGB, których kolor można swobodnie zmieniać w razie potrzeb. Warto pamiętać, że w sprzedaży znajdziemy też taśmy o różnej maksymalnej intensywności oraz temperaturze światła, wybór zależy tu już od osobistych preferencji. 

Instalacja podświetlenia telewizora przebiega niezwykle szybko i nie powinna sprawić żadnych problemów. Taśmę przyklejamy do tyłu obudowy, owijając jej cztery lub trzy brzegi. Dla optymalnego efektu zostawmy nieco miejsca pomiędzy krawędzią ekranu a taśmą (od kilku do około dziesięciu centymetrów). Światełka podłączamy następnie do źródła zasilania. 

Aby skonfigurować natężenie oraz kolor światła, korzystamy z pilota zdalnego sterowania lub specjalnego kontrolera z przyciskami przymocowanymi do kabla zasilającego. Wszystko zależy od tego, czy kupiliśmy idealny dla laików gotowy zestaw oświetleniowy, czy też nabyliśmy osobno taśmę i specjalny ściemniacz z kontrolerem oraz zasilacz. 

Autor: Michał Kułakowski