Podczas oczekiwania na pojawienie się pierwszego dziecka jednym z najprzyjemniejszych zadań jest przygotowywanie jego własnego kącika. Zajęcie to sprawia przyszłym rodzicom mnóstwo radości, jednak nie obędzie się również bez wątpliwości. Na jaką kolorystykę postawić? Jakie meble są obowiązkowe, a jakie okażą się zbędne? Sprawdź, co zrobić, by pokój dla noworodka był bezpieczny i przytulny.
Pojawienie się pierwszego dziecka to dla rodziców życiowa rewolucja. Nic więc dziwnego, że przygotowania do tego ważnego wydarzenia mają miejsce nawet wiele miesięcy wcześniej. Jednym z najistotniejszych punktów na liście przyszłych rodziców jest urządzenie dziecięcego pokoiku, w którym mały człowiek będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Kącik dla noworodka musi być również funkcjonalny i wygodny dla rodziców, którzy bez wątpienia będą spędzali w nim sporo czasu.
Producenci mebli dla noworodków i dziecięcych dodatków proponują bardzo urozmaicone oferty, w których znajdziesz mnóstwo praktycznych elementów do pokoju dziecka, ale i rzeczy, których w ogóle nie musisz kupować. Dokonanie mądrej selekcji podczas urządzania pokoju dla noworodka nie jest proste – podekscytowani rodzice często robią zakupy pod wpływem impulsu, zwłaszcza wtedy, gdy oczekują na swoje pierwsze dziecko.
Zdarza się również, że rodzina i przyjaciele jako prezent dla noworodka kupują coś do pokoiku. Aby nie wydać zbyt wiele, warto ograniczyć meble i dodatki w pokoju noworodka tylko do niezbędnego minimum. Gdy emocje po narodzinach opadną, będziesz mógł spokojnie dodawać nowe przedmioty do pokoju maleństwa.
Wielu rodziców zastanawia się, czy pokój dla noworodka jest w ogóle potrzebny. W końcu w pierwszych miesiącach życia dziecko budzi się praktycznie co noc – na karmienie, z powodu kolki, gorączki czy ząbkowania. Wydaje się, że dobrze jest mieć malucha „pod ręką”, aby w razie problemu móc szybko zareagować.
Warto jednak pamiętać, że pojawienie się małego człowieka w domu to wielka rewolucja związana nie tylko z masą szczęścia, ale i trudnymi sytuacjami. Dziecko nie będzie budziło się nocą tylko przez kilka tygodni, ale przez długie miesiące. Przy założeniu, że jeden z rodziców wstaje codziennie do pracy, kącik dla noworodka w małżeńskiej sypialni nie wydaje się dobrym pomysłem.
Niekoniecznie słuszne jest również „wyprowadzanie” taty dziecka na kanapę w salonie, podczas gdy mama śpi z dzieckiem w łóżku. Po narodzinach malucha należy zapewnić mu mnóstwo czułości i poczucie bliskości, jednak nie powinno odbywać się to kosztem partnera.
W takim razie, jakie rozwiązanie będzie najwygodniejsze? Jeśli tylko warunki mieszkaniowe na to pozwalają, warto zaplanować osobny pokoik dla noworodka. Dzięki temu wasze noce będą odrobinę spokojniejsze, a dziecko od pierwszych chwil życia będzie uczyć się spania we własnym łóżeczku. Aby reagować odpowiednio prędko na jego płacz, możesz pomyśleć o zakupie elektronicznej niani.
Pierwszym etapem przygotowania kącika dla noworodka jest oczywiście remont pokoju. Podczas wybierania materiałów budowlanych podłogi i farby zwróć szczególną uwagę na to, czy są one bezpieczne dla małych dzieci. Zrezygnuj z wykładzin i dywanów – „zbierają” kurz, który może działać na dziecko alergizująco. Poza tym, gdy maluch zacznie bawić się na podłodze, będzie wymagała ona częstego mycia. Panele są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Częstym dylematem jest wybór kolorystyki, w jakiej zostanie stworzony pokoik dla noworodka. Rodzice coraz rzadziej reprezentują zasadę: „róż – dziewczynka, błękit – chłopiec”. Dziś ściany w modnym pokoju dziecka coraz częściej przybierają kolory pastelowe, szarości czy biele. Chętnie sięgają także po tapety do pokoju dziecięcego.
Remontując pokoik noworodka, miej na uwadze, że maluch rośnie szybko – o ile tapeta w owieczki nie będzie przeszkadzała niemowlakowi, o tyle przedszkolakowi już niekoniecznie. Uniwersalne kolory sprawią, że kolejny remont będziesz mógł odwlec w czasie. Warto jednak pamiętać, że bezpieczne łóżeczko będzie absolutne konieczne, gdy maluch stanie się bardziej ruchliwy – a więc w okolicach 1. miesiąca życia.
Noworodek w pierwszych tygodniach życia nie potrzebuje wiele. Choć wielu rodziców kupuje meble do pokoiku dziecka kilka miesięcy przed jego narodzinami, nie brakuje i tych, którzy robią to dopiero po rozwiązaniu. W rzeczywistości meble dla noworodka służą przede wszystkim wygodzie rodziców. Co warto kupić, aby pokój małego człowieka był w pełni funkcjonalny?
Najważniejszym meblem w pokoju noworodka jest miejsce do spania. Jakie łóżko do pokoju dziecięcego wybrać? Może być nim kołyska, łóżeczko czy też modny w ostatnim czasie kosz Mojżesza. Niektórzy rodzice odwlekają zakup łóżeczka, usypiając maluszka po prostu w gondoli wózka – takie rozwiązanie również nie jest złe! W pierwszych tygodniach życia maluszek ma niewygórowane wymagania związane z miejscem odpoczynku. Ważne, by posiadało ono odpowiedni materacyk.
Dbanie o higienę maluszka ułatwi wygodne miejsce do przewijania. Może przyjąć postać przewijaka na kółkach lub komody z funkcją przewijaka. Możesz zdecydować się również na kupno prostej nakładki na komodę. W okolicy powinien znaleźć się kosz na zużyte pieluszki.
Potrzebne będzie również miejsce do przechowywania ubranek, kocyków i kosmetyków maluszka. Idealnie sprawdzi się komoda lub szafa.
W dziecięcym pokoiku mogą znaleźć się również regał na zabawki, bujaczek dla noworodka czy wygodny fotel do karmienia dla mamy.
Pokój maluszka musi być nie tylko funkcjonalny, ale i przytulny, dlatego nie obędzie się bez wyboru odpowiednich dodatków. Błędem wielu rodziców jest wybór zbyt wielu kolorowych elementów, które w połączeniu ze sobą tworzą chaotyczny miszmasz. Nie zapominaj, że dziecięcy pokój lada moment zapełni się różnobarwnymi zabawkami, co sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej niejednorodna.
Urządzając pokoik, warto postawić na delikatne pastele, które nie będą się „gryzły” z dodatkami. Wnętrzarskim trendem są monochromatyczne pokoje dla noworodków, urządzane w odcieniach szarości, a nawet czerni i bieli.
Urządzając pokój dziecka, warto wziąć pod uwagę sprzęty, które dbają o jego komfort i bezpieczeństwo. Wielu rodziców decyduje się na ustawienie w kąciku dziecka nawilżacza powietrza, który dba m.in. o dobry sen malucha, zmniejsza ryzyko alergii i infekcji. Do gadżetów, którymi warto uzupełnić dziecięcy pokój, warto zaliczyć również monitor oddechu.
Jeśli już mowa o wygodzie i zdrowiu maleństwa, pamiętaj, że w jego pokoju nie może być zbyt gorąco. Optymalna temperatura w pokoju noworodka to 18-22 stopnie Celsjusza. Organizmy dzieci nie są zdolne do sprawnej termoregulacji, dlatego trzeba uważać, by maluszek się nie przegrzewał. Aby mieć pewność, że w pokoju noworodka panuje odpowiednia temperatura, po prostu umieść w nim zwykły termometr.
Podczas urządzania pokoju noworodka warto postawić na minimalizm, funkcjonalność i wygodę. Pamiętaj, że w pierwszych chwilach życia mały człowiek naprawdę nie potrzebuje wiele. Kącik noworodka możesz w dowolnym momencie uzupełniać i ulepszać.
Autorka: Joanna Stanuch