Data modyfikacji:

Portfenetry: czym są? Wady i zalety

Wydłużone okna, czyli portfenetry. Czym są? Te okna francuskie (wydłużone okna, portfenetry) są coraz częściej projektowane w polskich domach, a nawet mieszkaniach. Wybierz to rozwiązanie, jeśli za oknem masz piękny widok i chcesz, by stał się on elementem aranżacji wnętrza. Portfenetry zastosuj, gdy chcesz maksymalnie doświetlić z zewnątrz niewielki kącik w domowym zaciszu. Portfenetry: czym są? Wady i zalety
portfenetry czym są

Portfenetry – czym są?

Co to są portfenetry? Czym charakteryzują się te rodzaje okien? Wydłużone okna, czyli portfenetry, to okna o znacznie wydłużonej, wręcz spionizowanej formie. Ich nazwa pochodzi z francuskiego porte (drzwi) i fenetre (okno) – francuska nazwa w całości to „porte-fenetre”. W przeszłości chętnie stosowano je we francuskich pałacach. W kamienicach były zaś rozwiązaniem na doświetlenie niewielkich pomieszczeń.
Dzisiaj tego typu przeszklenia coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym na całym świecie oraz w nowoczesnych apartamentowcach wielorodzinnych, szczególnie w dużych miastach. Także w Polsce. W nowoczesnym budownictwie portfenetr występuje jako pojedyncze, podwójne, potrójne lub poczwórne okno, kształtem przypominające wąskie drzwi balkonowe.
Jak długie są portfenetry? Sięgają często do podłogi, dlatego – szczególnie gdy są sytuowane na wyższych kondygnacjach – zabezpiecza się je od strony elewacji balustradą (portfenetr balustrada).

Portfenetry – jakie mają zalety?

Jakie są zalety portfenetrów?
  • Okno wydłużone sięga często od podłogi do sufitu i wtedy jest idealnym rozwiązaniem dla ciemnych, długich i głębokich pomieszczeń. 
  • Wzbogaca pomieszczenie o piękny widok, który rozciąga się na zewnątrz.
  • Wprowadza niekonwencjonalny styl do wnętrza oraz zdobi fasadę budynku.
  • Portfenetry sprawiają, że bryła budynku wygląda lekko.
  • Okna francuskie optycznie podwyższają budynek – doskonale sprawdzają się w niskich i szerokich budynkach.
  • Okna francuskie są alternatywą dla tradycyjnych balkonów i tworzą we wnętrzu namiastkę balkonu, sprawiając, że budynek otwiera się na otoczenie.
  • Okna francuskie tworzą iluzję okna balkonowego w salonie lub jadalni.

Co warto wiedzieć o portfenetrach? 

Portfenetr zamontuj na krótszej ścianie pomieszczenia po to, by światło słoneczne równomiernie oświetlało pokój.
Portfenetr, wykorzystywany jako zamiennik balkonu, posiada jeden z niezbędnych elementów – balustradę po zewnętrznej stronie okna. Jeśli użyjesz odpowiedniej balustrady, to z łatwością zamontujesz na niej skrzynki i donice pełne przepięknych roślin. 

Portfenetry – jakie mają wady?

Największym minusem portfenetru jest brak możliwości ustawienia mebli pod nim lub po jego bokach. Co z tego wynika? Przez to tracisz sporo możliwości aranżacyjnych wnętrza. No chyba, że zdecydujesz się na portfenetry nieotwierane, czyli okna typu fix. 
Ponadto okna francuskie nie sprawdzą się w wąskich i długich pomieszczeniach, jeśli jedyną możliwością jest montaż na najszerszej ścianie. Dlaczego? Ponieważ część pomieszczenia będzie ciemna (dzielenie niewielkiego pomieszczenia na mniejsze części nie jest dobrym pomysłem). Okna wysokie nie sprawdzą się również w dużych, kwadratowych pomieszczeniach, w których portfenetr jest węższy niż ściana, na której jest zamontowany (w przypadku bardzo szerokich ścian takie rozwiązanie może okazać się niepraktyczne i nieopłacalne).
Co więcej, wadą portfenetrów może być problem z ogrzewaniem pomieszczenia, w którym znajdują się okna francuskie. Dlaczego? Ponieważ w obrębie zamka i zawiasów okna są mniej szczelne. Portfenetr szklany to duża strata ciepła z mieszkania, bo szyba nie jest tak dobrą izolacją przed jego utratą jak ocieplony mur. 
Jak sobie z tym poradzić, jednocześnie nie rezygnując z okna wysokiego? Z powodzeniem korzystają z tego rozwiązania architekci w nowoczesnych budownictwie. Co robią? Wybierają fixy, czyli nowoczesne portfenetry, z których tworzy się szklane ściany bez możliwości otwierania okien.

I jeszcze ta nazwa, czyli rzygownik 

Balkon francuski zwany jest również rzygownikiem. Inne nazwy to: balustrada francuska, portfenetr.

Jakie są warunki techniczne – balkony portfenetry

Takie obwarowania techniczne spotkasz, gdy chcesz montować portfenetry:
  • Okna francuskie można zamontować maksymalnie do 10 piętra lub do 25 m nad gruntem.
  • Montaż okna, balustrady i progu znajdującego się przy oknie dokładnie określają przepisy budowlane.
  • Nie w każdym mieszkaniu można zamontować okno francuskie.
  • Portfenetr od strony wewnętrznej powinien być poprzedzony progiem o minimalnej wysokości 0,15 m.
  • Obowiązkowym elementem każdego okna francuskiego jest balustrada, która przenosi obciążenie poziome i stanowi granicę między pomieszczeniem a zewnętrzną częścią budynku. Jest ona również zabezpieczeniem przez wypadnięciem z okna. 

Portfenetry fix – okna wysokie nieotwierane

Portfenetry nieotwierane (tzw. fixy) są o około 15% tańsze od modeli skrzydłowych.
Kiedy warto po nie sięgnąć? Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno. Wówczas upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: nieco zaoszczędzisz (bo fixy są tańsze, a jednocześnie sprawnie przewietrzysz pokój z pomocą okien otwieranych).
Fixy są również bardziej szczelne niż okna otwierane – plus dla nieuciekania ciepła nagromadzonego w pokojach przez zamki i szczeliny okienne. Co więcej, okna te stwarzają także większe możliwości w aranżacji pomieszczenia, gdyż nie zabierają przestrzeni, koniecznej na otwarte skrzydło. Dzięki temu możesz na przykład postawić biurko dziecięce do odrabiania lekcji w domu albo fotel przy samym oknie, maksymalnie korzystać ze światła i być blisko otaczających twój dom drzew. Okno fix w salonie będzie ciekawym elementem aranżacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.