Data modyfikacji:

Rodzaje okien do domu i mieszkania

Wybór okien to bardzo poważna decyzja. Zanim zdecydujemy się, które są odpowiedniego do naszego lokum, to powinniśmy przemyśleć wiele kwestii. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele okien do domów i mieszkań. Różnią się one między sobą pod różnymi względami. Każde z nich sprawdzą się w odmiennych sytuacjach i mogą spełnić różne potrzeby. Sprawdź więc, jakie są najpopularniejsze rodzaje okien do domu i mieszkania na rynku. Przekonaj się również, które z nich będą najlepsze dla ciebie.

rodzaje okien

Rodzaje okien ze względu na materiał

Najbardziej znanym podziałem okien jest to ze względu na materiał. Decyzja, które z nich wybrać, powinna dotyczyć nie tylko aspektu wizualnego. Warto pamiętać, że rodzaj materiału może mieć o wiele większe znaczenie. Poszczególne surowce różnią się między sobą wytrzymałością, trwałością, izolacyjnością cieplną, a także sposobem konserwacji. Porównaj więc najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji okien.

Sprawdź, czy warto zaprojektować okno w łazience

Okna plastikowe

Okna plastikowe (inaczej z tworzywa sztucznego lub PCV) są bardzo popularne na rynku. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokoudarowy polichlorek winylu, a wnętrza ich profili przedzielone są cienkimi ściankami. Najczęściej okna plastikowe mają od pięciu do ośmiu komór, a im większa ich liczba, tym lepsza izolacja cieplna.

Dostępne są różne rodzaje okien PCV, a każdy z nich może być oznaczony innym symbolem klasy: najbardziej wytrzymałe są okna klasy A. Popularność okien plastikowych wynika ze stosunkowo niskiej ceny oraz dobrej izolacji cieplnej. Poza myciem nie wymagają żadnej konserwacji.

Niestety, okna PCV mają też swoje wady. Uszkodzenia powierzchni sprawiają, że nadają się do wyrzucenia, a pod wpływem zmian temperatury plastik może się kurczyć i rozszerzać. Dlatego okna PCV nie nadają się do przeszkleń wielkogabarytowych.

Okna drewniane

Drewniane okno kojarzone są z klasą i elegancją. Ten materiał z wiekiem staje się jeszcze piękniejszy i nabiera wysokiej szlachetności. Obecnie do wykonania okien stosuje się drewno klejone warstwowo, dzięki temu jest odporne na wilgotność i zmiany temperatury. Następnie zabezpiecza się je specjalnym preparatem, który chroni przed działaniem czynników zewnętrznych oraz nadaje odpowiedni odcień.

Niestety okna drewniane wymagają dokładnej pielęgnacji i konserwacji (zobacz, jaki impregnat do drewna wybrać), a co kilka lat należy je odświeżać i zabezpieczyć preparatem renowacyjnym. Należy to wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. To sprawia, że okna drewniane są droższe w utrzymaniu, ale cechują się wysoką żywotnością.

Nowoczesne okna aluminiowe

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się okna aluminiowe, które doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji. Współczesne techniki sprawiają, że można je dostać w różnych wzorach i kolorach. Do wyboru mamy błyszczącą i matową powierzchnię, a nawet taką, która imituje drewno.

Aluminium charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie wymaga też specjalnej konserwacji. Dlatego świetnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie i przy realizacji skomplikowanych oraz dużych przeszkleń.

Niestety, aluminium na dużo gorsze właściwości izolacyjne niż inne materiały wykorzystywane do produkcji okien. To sprawia, że kiepsko chroni przed uciekaniem ciepła z domu.

Typy okien ze względu na lokalizację

Rodzaje okien można również wyróżnić ze względu na lokalizację montażu.

  • Okna fasadowe/elewacyjne – cieszą się największą popularnością. To podstawowy rodzaj okien, który zostaje ulokowany na ścianach budynku. To właśnie od nich zależy oświetlenie domu lub mieszkania. Takie okna często też pozwalają na kontakt z otoczeniem.
  • Okna balkonowe/tarasowe – to model, dzięki któremu można wyjść na zewnątrz. Mogą też pełnić świetną rolę dekoracyjną i lepiej oświetlać pomieszczenie.
  • Okna dachowe/połaciowe – jak sama nazwa wskazuje, montowane są w połaci dachu. To doskonały sposób, aby oświetlić pomieszczenia na poddaszu, w których może nie być możliwości umieszczenia innych okien.

Okna – rodzaje ze względu na sposób otwierania

We współczesnych czasach technika produkcji okien znacząco się rozwinęła. To sprawiło, że pojawiło się coraz więcej możliwości przy ich doborze. Przy zakupie warto się również zastanowić, jaki sposób otwierania będzie dla nas najwygodniejszy. W przypadku okien fasadowych wyróżniamy następujące rodzaje otwierania:

  • Okna rozwierane lub uchylno-rozwierane – to chyba najczęściej spotykany w domach/mieszkaniach typ stolarki okiennej. W tym typie otwierania skrzydło otwiera się do środka pomieszczenia na całej długości. Można je również uchylić na kilkanaście centymetrów do góry. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy wietrzeniu mieszkania podczas złej pogody.
  • Okna odchylne – obecnie mało znana alternatywa sposobu otwierania. W tym typie skrzydło otwiera się na zewnątrz od dołu. To znacznie upraszcza wietrzenie pomieszczenia w czasie deszczu.
  • Okna przesuwne – ten wariant najczęściej stosuje się w oknach balkonowych, ale w elewacyjnych równie pojawia się coraz częściej. W tym sposobie otwierania po prostu wystarczy skrzydło przesunąć w bok.

W przypadku okien dachowych jest znacznie więcej rodzajów ze względu na sposób otwierania. Najpopularniejsze z nich to:

  • Okna uchylne – w tym przypadku okno uchyla się do góry, najczęściej na zewnątrz.
  • Okna obrotowe – otwierania okna odbywa się poprzez obrót skrzydła wokół osi zawiasów. Można je obrócić o 180 stopni, niestety po otwarciu często przeszkadza domownikom.
  • Okna uchylno-obrotowe – w tym przypadku mamy możliwość odchylenia okna do zewnątrz lub jego całego obrotu, np. w celu umycia szyby. Wybór pomiędzy sposobem otwierania umożliwia przełącznik znajdujący się na oknie. To najbardziej komfortowe, ale też niestety najdroższe rozwiązanie.
  • Okna wyłazowe – otwierają się na bok na zewnątrz. Doskonale sprawdzą się w momencie, gdy trzeba wyjść na dach.

Rodzaje okien ze względu na kształt

Już minęły czasy, gdy większość okien była prostokątna. Obecnie mają one różnorodne kształty i można je dopasować do typu aranżacji. Oczywiście nadal najczęściej spotykane są okna, których ramy są kwadratowe lub prostokątne. Ten tym można najłatwiej wpisać w projekt budynku i zaaranżować. Jednak obecnie nie jesteśmy na nie skazani.

Coraz większą popularnością cieszą się okna łukowe, które świetnie sprawdzają się w domach o wysokich sufitach. Z kolei okna trójkątne lub trapezowe to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, w których ściany często mają zaakcentowaną bryłę. Wówczas potrzebne są okna na zamówienie, dokładnie dopasowane do wymiarów budynku. Natomiast okna okrągłe mogą nadać budynkowi niecodzienny, oryginalny charakter.

Typy okien ze względu na liczbę szyb

Niektórych można zaskoczyć ta informacja, ale okna mogą mieć różną liczbę szyb. Najrzadziej stosuje się okna z jedną szybą, ponieważ mają słabą izolację termiczną. Najczęściej spotykane są modele dwuszybowe, których tafle oddzielone się zamkniętą przestrzenią wypełnioną gazem.

Warto pamiętać, że im więcej szyb, tym lepsza izolacja termiczna. Dlatego w domach energooszczędnych coraz częściej pojawiają się okna trzyszybowe. Doskonale zabezpieczają nieruchomość przed uciekaniem ciepła i pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu.

Autorka: Katarzyna Kubeł