Data publikacji:

Okno fix w salonie: wady i zalety

Okno typu fix – co to znaczy? Jeśli zamierzasz budować dom i szukasz projektów budowlanych, to całkiem prawdopodobne, że spotkałeś się z tym pojęciem. Co ono oznacza? Jak wygląda okno fix? Czy montaż rolety na oknie typu fix jest wykonalny? Ile kosztuje duże okno fix w salonie? Przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.
okno fix w salonie

Okno fix – co to znaczy?

Okna typu fix to inaczej okna nieotwierane lub stałe. Nie mają klamek ani okuć. To po prostu szyba w ramie zamontowana w ścianie. Jest to więc tańsze rozwiązanie niż tradycyjne okna. Co więcej, okna fix mogą mieć wymiary standardowe lub nietypowe i mogą być naprawdę ogromne! 

Gdzie zamontować okno fix? 

Okno typu fix (co to znaczy, już wiesz z powyższego podpunktu) zazwyczaj stanowi część dużego systemu okiennego. Sprawdzi się świetnie na przykład wśród okien tarasowych lub balkonowych wychodzących z salonu. Jednak tego typu rozwiązanie znaleźć można także w innych pomieszczeniach domu. Na przykład w dużych kuchniach czy jadalniach, gdzie należyte doświetlenie jest bardzo pożądane. Wniosek? Okna fix sprawdzają się zawsze i wszędzie tam, gdzie cel nadrzędny jest taki, żeby doświetlić pomieszczenie, a także optycznie je powiększyć. Ot, cała filozofia. 

Gdzie najlepiej przeprowadzić montaż okna fix w niedużych rozmiarach?

W domach prywatnych małe okna fix sprawdzają się wyśmienicie w takich pomieszczeniach jak garaż, komórki, piwnica, poddasza (forma świetlika), spiżarnie.

Okno fix w salonie – wady i zalety

Jakie są zalety okna fix w salonie? 

  • Przepuszczanie dużej ilości światła w stosunku do okien standardowych. Jak to się dzieje? Fixy mają cieńsze ramy i duże powierzchnie, które często nie są dzielone na segmenty, co skutkuje tym, że przepuszczają więcej światła dziennego. 
  • Nie otwierają się, więc łatwiej zaaranżować przestrzeń w ich otoczeniu. 
  • Są bezpieczniejsze dla dzieci i zwierząt, właśnie dzięki temu, że się nie otwierają.
  • Jeśli wyposażysz okno fix w szybę klasy P4 lub P5, to zyskasz na bezpieczeństwie chroniącym przed włamaniami. 
  • Okna fix to wyższa szczelność, mniejszy poziom zużywania się, mniej zabiegów pielęgnacyjnych oraz… brak regulacji. 
  • Okno fix jest tańsze niż jego otwierane odpowiedniki – nawet od 20% do 40%. Jeśli zaś zapytasz: „duże okno fix – cena – jaka jest?”, to nie odpowiemy wprost. Wszystko zależy od tego, jak duże okno chcesz zamówić. 
Okno fix w salonie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz w pokoju dziennym zamontować szybę o niestandardowych wymiarach. Okno nieotwierane będzie wyborem najwyższej wygody i komfortu. O wadach okna fix montowanego w salonie opowiadamy w następnym podpunkcie. 

Wady okna fix w salonie

Tak. Są. Jeśli w salonie instalujesz okno stałe, to gdzieś w tym samym pomieszczeniu musi być również okno otwierane. W przeciwnym razie nie będziesz mógł przewietrzyć danego pomieszczenia. Do wad okien fix zaliczamy też fakt, że najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest montowanie ich wyłącznie na parterze. Wówczas będzie można samodzielnie umyć okno. Jeśli zdecydujesz się na duże okno fix na piętrze, to do umycia go z zewnątrz będzie trzeba wzywać wyspecjalizowaną w podobnego typu zadaniach ekipę. 

Czy montaż rolety na okno nieotwierane jest możliwy?

W przypadku okien nieotwieranych możesz zamontować praktycznie każdą osłonę przeciwsłoneczną. Tutaj nic cię nie powinno ograniczać. Natomiast to, czy możesz zastosować każdy jeden produkt, w dużej mierze zależy od rozmiaru okna fix oraz typu pomieszczenia (niektórych materiałów producenci nie rekomendują do zawieszania w łazienkach oraz w kuchniach ze względu na wysoki poziom wilgotności). Przy dużych otworach okiennych niektóre systemy nie sprawdzą się. Nie będą prawidłowo działały bądź będą źle wyglądały. Jeśli zaś masz nie za duże okno nieotwierane, sprawdzi się każde rozwiązanie: od żaluzji plisowanych po rolety w kasecie oraz rolety „dzień i noc”. 

Dlaczego warto montować rolety rzymskie na okno nieotwierane?

Montaż rolety na oknie typu fix? To doskonały pomysł. Rolety rzymskie przez swój styl i elastyczność dopasowania sprawdzą się doskonale na dużych nieotwieranych oknach. Będą eleganckie. Dobierz je stylem do aranżacji wnętrza. Co więcej, rolety rzymskie, dzięki nieprzepuszczalnym tkaninom, pomogą zatrzymać letnie promienie słoneczne w dni, kiedy pragniesz odpoczynku od ciągłego i zbyt natarczywego doświetlenia pomieszczenia. Do tego, dzięki zastosowaniu elektrycznego mechanizmu zwijanie rolety jest wygodne i przyjemne niezależnie od rozmiaru okna.

Co warto wiedzieć o roletach rzymskich na okno nieotwierane?

To sprawy, które ułatwiają planowanie aranżacji wnętrza:
  • Rolety rzymskie można podzielić na kilka mniejszych elementów. Nie muszą być wykonywane w całości.
  • Zwykle dla dużych nieotwieranych okien tarasowych stosuje się oddzielną konstrukcję na każde skrzydło lub okno.
  • Możesz bawić się stylami i kolorami rolet.
  • Rolety rzymskie są cenione szczególnie ze względu na nakładające się na siebie, regularne zakładki z tkaniny, które dodają klasy pomieszczeniom, w jakich są zawieszone. Przez ten fakt stają się pewnego rodzaju ozdobnikiem ściany.

Czy warto zamontować okno nieotwierane w sypialni na piętrze? Tak!

Ale pod pewnym warunkiem – oczywiście takim, którym jest obecność przynajmniej jednego okna otwieranego w tym samym pomieszczeniu. To umożliwi przewietrzenie sypialni. 
A jaką funkcję pełni okno fix w sypialni na piętrze? Panoramiczną i wprowadzającą „klimat”. W ten sposób nadasz wnętrzu twojego pokoi sypialnianego niepowtarzalny wygląd. Co więcej, w połączeniu z dopasowanym oświetleniem punktowym panoramiczny widok wieczorem i nocą pozwoli ci się odprężyć.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.